Излишно е да споменаваме колко важна е здравата костната система за нашето здраве. За да я поддържаме на ниво обаче, трябва да сме внимателни по отношение на това с какво се храним и по колко.
Поддържането на нормално тегло и телесни мазнини, които са в норма според възрастта ни, са само част от нещата, с които трябва да се съобразяваме, за да имаме здрава костна система. Доброто състояние на костите и ставите ни е свързано и със спазване на балансирана диета и редовна физическа активност.
За да се предпазим от остеопороза, е необходимо да приемаме достатъчно количество калций /обърнете внимание на препоръчителният дневен прием на калций/. Ценният минерал може да се открие в млякото и млечните продукти, листни зеленчуци, броколито, варива, зърнените храни и ядките.
В случай че имате лактозна непоносимост, можете да си набавяте необходимото количество калций от специални хранителни добавки. Но за да остане калцият в тялото, са необходими и фосфор, магнезий, манган и витамините A и D.
Имайте в предвид, че ако липсва някой от тези елементи, това със сигурност ще повлияе на структурата на костната тъкан. Задължителен за здравето на костната система е и цинкът, а желязото и медта участват в образуването на колаген.
Дневният прием на протеини пък спомага за трупане на мускулна маса. До появата на остеопороза може да доведе също диета, бедна на масло, мазни риби, яйца, дроб и пълнозърнести храни, така че не се лишавайте от тях, ако искате да имате здрави кости.
За да се радвате на здрава костна система е препоръчително също да намалите кафето, солта и газираните напитки, и да забравите за алкохола и цигарите. Заседналият начин на живот също повишава риска от костни заболявания.
За това е важно да се движите. Можете да избирате между ходене, аеробика, танци, плуване или фитнес, но спортувайте! Така ще се радвате на здрава костна система и ще се заредите с тонус и добро настроение.
Дългогодишният прием на определени лекарства също може да повлияе отрицателно на костния метаболизъм и да доведе до появата на остеопения или остеопороза. За това е добре да обсъдите предприемането на профилактична терапия с вашия лекар.
Препоръчително е и да си направите изследвания за измерване на плътността на костите. Това важи с пълна сила за жените в менопауза, тъй като рискът за остеопороза при тях е по-голям.