Колаген - номер едно сред протеините в човешкото тяло, поне по степен на разпространение. Основен строителен материал за тялото ни, но и свързващ елемент, своеобразно лепило за други компоненти. Има го в костите, мускулите, сухожилията, кожата и косата ни. Познати са 16 типа колаген, като близо 90% от него в тялото е от тип I, II и III. Влакната на колагена от тип I са по-здрави от стомана, като едновременно с това притежават изключителна гъвкавост.
Протеинът-чудо се синтезира в тялото ни, в основата на съединителната тъкан. Това обаче е в зависимост от външен прием - тоест, трябва да си го набавяме и чрез храната. Напредвайки във възрастта, тялото започва да изостава в производството на колаген. Това е естествен процес - но недостиг на колаген може да ни застигне и преждевременно заради недостатъчен прием или продължително излагане на разрушаващи фактори. Ето три основни признака, чието наличие може да подскаже, че това се случва.
Косата изтънява
Пространството около фоликулата на косъма е запълнено с колаген. Косъмът получава необходимите му хранителни вещества посредством мрежа от микрокапиляри.
Когато колагенът намалява, намалява и притокът на хранителни вещества към косъма, което прави косата тънка, късаща се и без блясък и обем. При намаляване на протеините в косъма намалява и техният възпиращ ефект върху свободните радикали, които увреждат структурата на косата и забавят нейния растеж.
Появяват се бръчки
Освен здравина и еластичност, колагенът придава на кожата и плътност. Загубата на колаген логично води и до загуба на плътност - което прави кожата по-податлива на очертаване на гънки и линии и в крайна сметка се появяват бръчки. Добрата новина - процесът е обратим, поне до навлизане в съвсем напреднала възраст. Възстановяването на колагена в клетките възстановява и гладкостта на кожата.
Образува се целулит
Колагенът играе основна роля във формирането и поддържането на съединителната тъкан. Целулитът пък е проблемно състояние именно на съединителната тъкан непосредствено под кожата, засягащо нейната кръвоносна и лимфна система. Появата на целулит, особено без напълняване, може да е симптом за недостиг на колаген.
Защо губим колаген?
Както толкова много други компоненти от състава на организма, колагенът намалява с възрастта - тялото просто изчерпва ресурса си да го синтезира. Годините обаче не са единствен фактор - пушенето, продължителното излагане на слънчеви лъчи и стресът разрушават толкова важния протеин, а липсата на сяра в организма възпрепятства синтеза му.
Можем ли да забавим процеса?
Нещо повече - можем дори да го обърнем! Разбира се, никой не може да спре остаряването, но пораженията от стрес, вредни навици и неправилно хранене могат да бъдат коригирани. Соя, риба и морски храни, цитруси и зеленолистни зеленчуци са сред храните, които ще набавят на организма колаген, както и нужната за синтеза му сяра, а отказването от вредни навици и употребата на подходяща козметика ще дадат на организма допълнителен ресурс да поддържа баланса, който му е нужен.