Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Пресбиопия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Пресбиопия

Пресбиопията, позната още като старческо зрение представлява физиологична рефракционна недостатъчност, която е свързана с процесите на стареене в окото. Наблюдава се при всички хора над 40-45-годишна възраст. Причината за настъпването на това патологично състояние е пределно ясна – стареенето на лещата, свързано с напредване на годините, независимо от състоянието на рефракцията.

Неизбежните процеси на стареене в тялото неизбежно се отразяват на лещата, която постепенно губи своята пластичност и еластичност – фактори, които определят способността й да се деформира при осъществяване на акомодацията.

Окото, при което рефракцията е нормална, се нарича еметропично. При него образът на обекта /независимо близък или далечен/, се формира върху ретината. Именно благодарение на акомодацията лещата променя своята форма и съответно своята пречупвателна способност, в зависимост от разстоянието, на което се намира обектът на наблюдение, така че да се запази ясен образ. При поглед над 5 метра еметропичното око вижда спонтанно, без да е необходимо да се включва акомодацията.

Когато образът на обекта не се формира върху ретината, зрението е неясно и замъглено. Състоянието се нарича аметропия и обединява в себе си всички рефракционни аномалии.

Вследствие на намаляване възможностите за деформация на лещата, се стига до прогресивна загуба на акомодационната сила. Това води до затруднение при фокусиране на близки разстояния.

Симптоми при пресбиопия

Пресбиопията води до отдалечаване на най-близката точка на ясното виждане. Признак за появата на тази аномалия е затруднението по време на писане, четене, бродиране, шиене и други подобни дейности, за които е необходимо погледът да бъде наблизо. При четене в слабо осветена стая или при по-продължително зрително натоварване се появяват сълзене, болка в челото и очите, а наблюдаваният обект става доста неясен.

Характерни прояви на пресбиопията са зрителната умора и главоболие. Причината за появата им е прекомерното усилие, което окото полага с цел осъществяване на акомодация.

Очила с диоптри

Диагностициране на пресбиопия

Поставянето на диагноза пресбиопия се осъществява на база данните от анамнезата, както и характерните оплаквания и възрастта на пациента. Провеждат се някои офтамологични изследвания, които затвърждават диагнозата. Като цяло диагностицирането на пресбиопията не представлява трудност, предвид възрастта и оплакванията на пациентите.

Лечение на пресбиопия

Корекцията на пресбиопията се осъществява чрез специални събирателни корекционни стъкла, като се цели увеличаването на пречупвателната способност на окото за близки разстояния. По този начин се компенсира и загубата на акомодация, а в същото време се потиска абнормното акомодационно усилие на окото.

Корекционите очила или лещи трябва да се носят при всяко обстоятелство, което изисква гледане наблизо, защото усилието да се чете без очила води единствено до засилване слабостта в акомодацията. Много важно е да се отбележи, че корекцията на пресбиопията трябва постепенно да се увеличава с напредването на възрастта, имайки се предвид прогресията на процеса.

Предотвратяването на пресбиопията не е възможно, защото измененията са свързани с напредването на възрастта, което е необратим процес. Дори пресбиопията не бива да се разглежда като заболяване, защото е свързана с настъпването на естествени и необратими процеси.

Най-важната насока в лечението е стриктно използване на предписаните корекционни средства. По този начин се забавя прогресията на заболяването и се предотвратяват възможните усложнения. Съществуват и нови хирургични процедури, които са добро решение за хора, които не искат или не могат да носят контактни лещи. Такава процедура например е имплантирането на акомодативни вътреочни лещи.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
43
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати