Гастроезофагеалният рефлукс е хронично заболяване, което представлява връщане на стомашни сокове отново към хранопровода. Симптомите се проявяват поне два пъти в седмицата в продължение на най-малко три месеца. Рефлуксът при хора, които са на над 20-годишна възраст, се открива в около 12% от населението, а при хора, които са над 40-годишна възраст, се открива в 20% до 40%.
За една от основните причини за появата на рефлукс се смята нарушената функция на долният езофагеален сфинктер, което представлява мускулна структура в долната част на хранопровода, която не позволява връщането на стомашен сок обратно към хранопровода.
Други причини за появата на рефлукс могат да бъдат прекомерната употреба на алкохол, пушенето, затлъстяването, консумацията на люти и мазни храни, шоколад, мента, кафе, цитрусови сокове и подправки, които причиняват по-често киселини.
Рефлуксът при бременни е често срещан проблем. Това се дължи на факта, че е увеличено налягането в коремната кухина и също и на повишените нива на естроген и прогестерон по време на бременността. В 50% до 70% от бременните жени имат рефлукс през третия месец на бременността.
Симптоми на рефлукс - в повечето случаи болните чувстват парене зад гръдната кост, киселини, тежест в горната част на корема, горчив или кисел вкус в устата. Може да се прояви и само с болка зад гръдната кост.