Рефлуксната болест е сред най-разпространените проблеми на стомашно-чревния тракт. От нея страдат милиони – при някои формата е лека и се появява в редки ситуации – след обилно преяждане или след един конкретен вид храна, най-често пикантна или пържена. При други обаче симптомите могат да са тежки и да пречат на ежедневието – например рефлуксът да е на периоди и да не се влияе от нищо.
Без значение колко здравословна диета спазвате. Без значение опитите ви да установите от какво точно е предизвикан той. Просто се появява.
Симптомите на рефлукс - киселини, горчив вкус в устата, усещане за връщаща се стомашна течност, подуване, повръщане, гадене, хълцане, в някои случаи дори болка в плешките или прескачания на сърцето.
За щастие, не е нужно да страдате цял живот. Има стъпки, които можете да предприемете, за да облекчите състоянието си. Важно е да ги направите, защото то не е само неприятно, а и много вредно и за хранопровода, и за стомаха ви.
Спрете или намалете цигарите
Първото, което да опитате – ако пушите, спрете. Или поне опитайте да ограничите цигарите. Доказано е, че те могат да предизвикат както гастрит, така и много други стомашни проблеми, като освен това влошават вече съществуващите.
Хранете се на малки порции
Някои лекари препоръчват да приемате не повече от 400 грама храна наведнъж. Макар и това да ви изглежда като много, истината е, че един резен диня, например, тежи между 800 грама и 1 килограм. Затова е важно да следите количествата си, както и да спазвате ограниченията.
Опитайте се да спите на по-висока възглавница
Дори и да изчаквате няколко часа след хранене, през нощта заради позата на тялото рефлуксът се проявява често. Това може да е причина да се будите и с лош дъх или с горчив вкус в устата.
Вечеряйте няколко часа преди лягане
В този ред на мисли, ако страдате от рефлукс, забравете за лягането директно след хранене. Нужно е да изчакате няколко часа – в зависимост от храната, която сте приемали последно. Ако това е плод, час и половина може би е достатъчен. Ако става въпрос за по-тежка, дори и здравословна храна, например месо или мазнини, дайте на тялото си поне 3 часа, за да се справи с храната.
Забравете за тесните дрехи
Дори и те да са ваш размер, впитите панталони или колани около кръста (където се намира стомахът) могат да доведат до неподозирани проблеми. Имайте това в предвид – и проверете дали нещо не притиска стомаха ви.
Опитайте и с билки
Чай от лайка, например, но избягвайте ментата под всякаква форма. Макар и тя, и джодженът да се препоръчват при раздразнен стомах, те влияят изключително зле на рефлукса. Ако нищо от това не помага – не се отчайвайте. На пазара има много ефективни и безвредни медикаменти, които ще ви облекчат. Консултирайте се с лекар.