Задухът, напрежението в гърдите и хриповете са сред оплакванията, които съпътстват пристъпите на бронхиалната астма. Състоянието може да се обостри след тежък физически труд, при застояване в среда с цигарен дим, както при повишено ниво на стрес. Смята се също така, че пристъпите се появяват в ранните часове на деня и вечерно време.
При някои хора пристъпите са по-леки, но при други оплакванията са силно изявени и тогава пациентът може да изпадне в паника. За да не се задълбочи още повече състоянието, е важно да знаете как най-правилно да подходите.
На първо време трябва да се успокоите. Ако се намирате в замърсена среда и ли място с полени, побързайте да го напуснете. Ако сте в затворено помещение, излезте на чист въздух. Направете инхалация с инхалатора ви, като следвате указанията, дадени ви от вашия пулмолог.
Ако в момента на астматичния пристъп не разполагате със специализирания уред, се погрижете да избегнете среда със замърсен въздух. Затворете очи и се постарайте да се отпуснете. Започнете да дишате дълбоко. Смята се, че при астматиците е от полза така нареченото коремно дишане.
Ако смятате, че въпреки усилието ви да се успокоите и дълбокото дишане, продължавате да се чувствате зле, се свържете с лекуващия ви лекар, който да ви даде най-правилни насоки по отношение на астматичния пристъп.