И бронхитът, и астмата се считат за заболявания на дихателните пътища. Лечението и на двете състояния протича комплексно, като не е лошо да се опитат и изпитани средства, предложени от народната медицина.
Смята се, че ценен помощник в борбата с астмата и бронхита е джинджифилът. За да отшумят по-бързо неприятните оплаквания, съпътстващи двете заболявания, залейте една супена лъжица настърган джинджифил с една чаена чаша вряща вода. Дайте време на чая да се охлади и го прецедете. Пийте от отварата сутрин и вечер.
Според някои народни лечители при тези две състояния е ефективна лучената смес. Настържете една глава червен лук и към получената каша добавете малко мед. От тази смес приемайте по няколко пъти на ден след ядене.
Враг на респираторните проблеми е и чесънът. Смелете 4 скилидки чесън и ги залейте с 1 к.ч. вряло мляко. Разбъркайте и оставете сместа да се охлади, след което изпийте на два пъти.
За справяне с бронхита и за намаляване на астматичните пристъпи се препоръчва и чай от риган. Една супена лъжица от сушената билка се запарва с една чаена чаша вряща вода. Прецежда се и се изпива бавно. Употребява се два пъти на ден след хранене.
Мащерката също се смята за полезна при бронхит, астма, ангина и редица други заболявания. Една супена лъжица от сушеното растение се залива с 300 мл вряща вода. Получената отвара се прецежда и се пие два пъти на ден.
Известна и е и друга рецепта. Петдесет грама хрян се смилат и се смесват с мед и краве масло. Получената кашичка се затопля на водна баня, а след това се прехвърля в буркан, който се държи на студено. От сместа се взема по една супена лъжица един час след хранене.
Същевременно и при двете заболявания е забранено на пациентите да пушат. Употребата на алкохол също е противопоказна. Не е желателно болните да стоят в задимени помещения и на места със силно замърсен въздух.
Употребата на силни парфюми също не се препоръчва. При излизане в студено време навън е наложително да се носи маска или шал пред устата.