Високият ръст винаги се е свързвал със здраве, сила и престиж, затова не е чудно, че всички родители се надяват децата им да бъдат високи. Затова и много от тях си задават въпроса до каква възраст растат костите на човек?
Няма универсален отговор, който да поставя горна граница на растежа на костите, като по правило той е строго индивидуален и се обуславя от редица фактори.
По принцип нарастването на височина преминава през няколко основни етапа, като има два пикови етапа, в които нарастването става най-бързо.
Първият е от раждането до двугодишната възраст на детето, когато то трябва да се приучи да ходи и да е относително самостоятелно.
Вторият етап на бързо нарастване започва около пубертета. И тъй като момиченцата обикновено влизат в пубертета по-рано от момченцата - при тях нарастването се наблюдава около 11-14 година, а при момчетата - през 13-17 година.
В този втори пик на ръста момиченцата могат да растат с 6-11 см на година, докато при момчетата скокът в ръста може да е в границите на 7-12 см.
Около 15-17-годишна възраст се формира приблизителната височина на човек, защото нарастването след този е доста по-малко.
Свойството на костите да се увеличават след 20-година е изключително минимално. Окончателното спиране на нарастването на костите се наблюдава около 21-25 годишна възраст, и само в много редки случаи човек може да расте до 30-годишна възраст.
За окончателно спиране на ръста говорим, когато растежната зона в краищата на костите се калцифицира и окончателно престане да формира хрущял.