Акне

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Акне

Акнето е най-разпространеният кожен проблем, който засяга не само тийнейджъри, но и много хора в зряла възраст. Възниква на местата, където са разположени най-голям брой мастни жлези – лицето, гърба, гърдите и раменете. Според статистиката около 80% от хората на възраст между 11 и 30 години имат прояви на акне.

Точната причина за появата на акне не е ясна, но най-вероятно няколко са рисковите фактори, които го причиняват. Това са нарасналата продукция на хормони по време на пуберетата; хормонални промени по време на бременност; започване или прекратяване на прием на противозачатъчни таблетки; някои видове лекарства; гримове с високо съдържание на липиди; наследственост – гените на всеки човек определят големината на мастните жлези. Някои ендокринни заболявания като поликистозни яйчници и хиперплазия на надбъбречните жлези също могат да провокират акне.

Механизъм на поява на акне

Мастните жлези в тялото отделят мастна субстанция, наречена себум. Той се излива в порите на космените фоликули, а когато пората е блокирана анаеробните бактерии започват да се размножават и да секретират различни химични вещества, които разширяват стената на пората. Концентрацията на себум е под контрол на хормоните в тялото. Андрогените стимулират себоцитите и себумната продукция, докато естрогените действат инхибиращо.

Propionibacterium acnes представлява микроаерофилен организъм, който се открива в голяма част от акне лезиите. Това е бавнорастяща, грам положителна бактерия, която освен акне може да причини и възпаление на клепачите и обвивките на очната ябълка. Възпалението може да бъде първична или вторична причина за появата на акнето. В повечето случаи то е вторичен фактор.

Видове акне

Акнето може да се изглежда като малка червена точка до голяма, изпълнена с гной киста. Възможно е да се прояви под много форми, които от своя страна да преминават от една в друга или да бъдат напълно независими по произход. Акнето се развива, вследствие от запушването на космения фоликул от себум и мъртви клетки. След това се инфектира от бактерии.

Това причинява запушване, зачервяване и болка в засегнатото от инфекцията място. Взависимост от своите форми и големина, акнето се разделя на възпалително и невъзпалително.

Началото на акнето представлява микрокомедон – микроскопична лезия. Според нейният растеж може да се получи черна точка – отворен комедон или бяла точка – затворен комедон. Пустулите и възелчетата са сериозна форма на усложнение на акнето. Пустулите представляват жълтеникави подутини, пълни с гной, а възелчетата са големи и плътни подкожни образувания.

Акне и комедони

Съществува и средна форма на акнето, при която има само зачервяване. Гнойните кисти са най-тежката форма на акнето, която причинява силна болка. Тези кисти засягат дълбоките слоеве на кожата и се разпространяват около първичното място на инфектиране.

Акне Вулгарис (Acne vulgaris) – представлява най-срещаната форма на акне. Едновременно се наблюдават бели и черни комедони.

Акне Розацеа (Acne rosacea) – тази форма на акне се среща предимно при възрастните, засяга по-често мъжете. Проявява се със зачервени и възпалени подутини по лицето и най-вече носа.

Инфантилно акне – представлява лека форма на акнето, проявяваща се при новородени бебета. Получава се под действието на феталните хормони, понякога от повишен тестостерон и фоликуло-стимулиращ хормон.

Кортикостероидно акне – често се получава при употреба на стероиди от спортуващите. Не е изключено да прерасне в изключително тежка форма.

Диагностициране на акне

Диагнозата се поставя въз основа на редица клинични данни. При жени с установен хирзутизъм или дисменорея е необходимо да се назначи хормонално изследване. При пациентки с хиперандрогенизъм се прави оценка на серумните липидни нива. Друг метод за диагностициране на акне е микробиологичното изследване, като се взема материал от кожните лезии.

Лечение на акне

Акнето е козметичен и медицински проблем, който изисква продължително лечение и много търпение. Локалните антибиотици са важна част от борбата с акнето. За острите форми на акнето се използва еритромицин. Предписва се на хора, които имат непоносимост към тетрациклин. Нанася се на малки участъци и най-често се съчетава с орално лечение. Салициловата киселина се ползва при по-леките форми на акне, но е възможно да предизвика страничен ефект, като екзема. Хормоналното лечение е подходящо за жени, при които освен акне има и смущения в менструалния цикъл и прекалено окосмяване.

Киселинният витамин А е в основата на всички кремове срещу акне. Тези кремове отпушват порите и по този начин позволяват на излишния секрет да изтече, без да инфектира други участъци. По време на лечението с киселинен витамин А не се препоръчва излагането на слънце, защото той е много чувствителен към светлина и може да се получи изгаряне на кожата.

Хранене при акне

Хранене при акне

Препоръчва се да се ограничи консумацията на шоколад и сладки изделия. Мазни храни и млечни продукти трябва да се заменят с риба, ленено масло и конопено семе. Зеленият чай оказва голяма помощ за изчистването на кожата от неприятните пъпки. Прекалено солените храни също трябва да се изключат от дневно меню. Хубаво е да се наблегне на консумацията на пресни плодове и зеленчуци.

Народна медицина при акне

Има изпитани рецепти срещу акне от българската народна медицина. Взема се една ябълка и се почиства от семките. Почистената ябълка се смесва с 5 с.л. мед и се разбърква много добре. След това маската се нанася върху лицето, а когато изсъхне се изплаква с хладка вода.

Вземат се 50 листа от орех и се слагат в 1 литър вода като се варят 15 минути. След като отварата изстине, болните места се намазват с подходящо чисто памуче.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest