Циркулацията е процесът, чрез който сърцето изпомпва кръвта и я разпределя из цялото тяло. Добрата циркулация е жизненоважна за здравето на човека.
Докато кръвта циркулира, тя доставя кислород и хранителни вещества в клетките на тялото и отнема отпадъчните продукти. Когато този процес е забавен, това води до натрупване до вредни вещества в организма и влошаване на работата на много от органите.
И така, как да подобрим кръвообращението?
Ако човек иска да подобри кръвообращението си, има някои очевидни неща, които трябва да направи. На първо място, трябва да спре всякакви тютюневи изделия. Също така следва да намали приема на наситени мазнини и да избягва да седи дълго време на едно място.
След като се предприемат тези важни мерки, важно е да се поддържа и здравословно тегло. Това спомага за добрата циркулация. Ако човек е с наднормено тегло, това може да повлияе отрицателно върху кръвообращението му.
Проучване от 2009 г. установи, че намаляването на теглото подобрява кръвообращението при жени с екстра килограми. Участниците повишили нивата на протеин, наречен адипонектин, който е свързан с по-добрата съдова функция.
Редовните упражнения, като джогинг, поддържат здравето на кръвоносната система и подобряват цуркулацията на кръвта. Конкретно джогингът подобрява способността на организма да приема и използва повече кислород, както и способността на кръвоносните съдове да се разширяват, което им помага да работят по-ефективно, позволявайки мускулите да получават кислород по-лесно.
Според проучване на Оксфордския университет омега-3 мастните киселини в мазната риба насърчават по-интензивната работа на сърдечносъдовата система и подобряват кръвообращението. Сред най-полезните мазни риби, в чието месо се съдържат омега-3 мастни киселини, са сьомгата, скумрията, сардините и рибата тон.
За тези, които са вегетарианци или вегани, кейл съдържа малко количество омега-3 мастни киселини. Добавки, съдържащи омега-3 мастни киселини, са друга възможност за хора, които не ядат риба.
Антиоксидантите в чая стимулират сърдечносъдовата система и могат да подобрят кръвообращението. Това важи както за черния чай, така и за зелен чай. Проучване от 2001 г., публикувано в списание Циркулация, установи, че черният чай подобрява здравето на кръвоносните съдове.
Здравите кръвоносни съдове спомагат за подобряване на кръвообращението. Друго проучване на университета в Перт, Австралия, установи, че консумацията на зелен чай е свързана с по-ниска честота на коронарна артериална болест.
Изключително важно за здравето на кръвоносната система е и желязото. То е необходимо за образуването на хемоглобин, един от основните компоненти на червените кръвни клетки, който е необходим за пренасянето на кислород.
Яденето на храни, източници на желязо, като червено месо или спанак, помага на организма да поддържа този основен минерал. Въпреки това е необходимо за поддържане на здравословен баланс. Твърде много желязо може да повлияе отрицателно на здравето на сърдечносъдовата система.