Лятото е сезонът на морето, плажа и красивия тен. Красива картина, зад която обаче дебне вероятността от слънчево изгаряне, която не е малка, имайки предвид, че много хора не се пазят и не нанасят слънцезащитен продукт върху кожата си. Освен това, изгаряне би могло да се получи и от прекомерно посещаване на солариум за придобиване на изкуствен тен.
Без значение от начина, по който бихте могли да получите слънчево изгаряне, навременната реакция е задължителна, за да не се стигне до по-сериозен проблем.
Как да се предпазите от слънчеви изгаряния? – Да, като следвате някои правила.
Слънцето е най-опасно между 11:00 и 16:00 часа, ето защо тогава трябва да стои вкъщи или на силна сянка, ако сте навън.
На плажа задължително носете слънцезащитен крем. Първото нанасяне трябва да се случи 30 минути преди излагането ви на слънце и след това – на всеки 2 часа. Може да използвате и специален продукт, предпазващ от слънце, за коса.
Не ходете с грим на плажа, не използвайте мокри кърпички и каквито и да е парфюми и козметика на минерална основа, защото те правят кожата по-уязвима.
И все пак, ако в крайна сметка получите слънчево изгаряне, ето какво може да направите по въпроса:
Когато забележите зачервяването, веднага отидете на сянка – под чадъра, в кафето, в хотела, където и да е.
Охладете се със студен душ за около 15-20 минути, без да използвате душ гел, сапун или с друг продукт. Ако по някаква причина не успеете да влезете в банята, наложете студен компрес върху мястото на изгарянето. След това, добавете успокояващ крем или пресен сок от алое. Ако се появи треска или болката е по-силна, може да вземете аспирин или аналгин за облекчаване.
Традиционната медицина за изгарянията – ето някои съвети за справяне със слънчевите изгаряния, посредством домашни традиционни рецепти.
1. Кисело мляко, кефир или майонеза – може да мажете засегнатите области по няколко пъти на ден с тези продукти. Те ще охладят, омекотят и възстановят кожата по-бързо. Помагат при появата на мехури.
2. Овесена каша – направете си любимата каша, но не за да закусите с нея, а за да облекчите изгарянията си. Нанесете върху засегнатите зони и щом започне да изсъхва, отмийте. Нанесете повторен слой и оставете за още 15 минути върху кожата.
3. Картофи – сурови резени, които може да оставите за кратко в хладилник, за да са по-студени. Увийте ги в кърпа и приложете върху кожата за 15 минути. Може да използвате и картофено нишесте, поръсвайки засегнатите зони няколко пъти на ден. Ако го смесите с вода, ще получите чудесен лосион за облекчаване на слънчевото изгаряне.
4. Билки – невенът и лайката са билки, които се отразяват добре при изгаряния. Може да замразите запарката и да я превърнете в ледени кубчета.
5. Листа от зеле – първо се слагат в гореща вода, а след това се охлаждат. Прилагат се върху изгарянето, прикрепени с превръзка. Зелевите листа помагат при болка, зачервявате и подуване на кожата.
6. Магданоз – може да го приложите пресен, нарязан на ситно, като лосион или чай. Магданозът успокоява кожата, благодарение на съдържанието си на витамини А и С.
7. Резени или сок от краставица – зеленчукът трябва да бъде охладен, увит в кърпа и приложен върху изгарянето. Компрес може да се прави няколко пъти на ден.
8. Яйчен белтък – след кратък престой в хладилника, се нанася върху кожата с помощта на тампон. Щом започне да изсъхва се отмива и се нанася нов. Белтъкът ще охлади и успокои кожата.
Не забравяйте да пиете много вода, особено ако претърпите слънчево изгаряне. Ограничете приема на напитки с кофеин, носете по-свободни дрехи, избягвайте слънцето и бъдете по-внимателни следващия път!