Зад латинското наименование Rosmarinus officinalis се крие добре познатата билка розмарин. Тя представлява растение с тънички зелени листенца и сини цветчета. Смята се, че произхожда от района на Средиземно море, но насаждения с билката има и в някои европейски страни, както и на Балканите. Наричат растението с поетичното име Морска роса заради красивия син оттенък на цветовете.
Розмаринът съдържа етерично масло, танини, флаваноиди, смоли, растителни киселини и други полезни съставки. Подходящо е за почистване и има тонизиращо действие.
От листата и цветовете му се извлича етерично масло с разнообразни полезни свойства. Извлекът се получава по метода на парната дестилация. Получената емулсия е безцветна или със светложълти оттенъци, с богат и леко сладникав аромат.
Сладкият аромат на треви със свежи нотки прави маслото от розмарин широко разпространено в козметичната и парфюмерийната промишленост. В парфюмерията е съставка в продуктите на всички известни парфюмерийни къщи. Свежият дъх на розмарина го прави предпочитан в композициите на ароматните тревисти, както и в някои представители на групата на ориенталските парфюми.
В козметиката растението се препоръчва основно при грижите за мазната и проблемна кожа на лицето. Тя най-често страда от акне и комедони. Розмаринът изглажда и премахва белезите и петната, които оставя акнето, и разглажда фините линии. Можем да го открием в кремовете, тониците, геловете и маските за мазна кожа.
Тонизиращият ефект на растението се състои във възстановяване на нейната гладкост, мекота и сияйност. Влиза като съставка в кремовете, серумите и маските на анти-ейдж козметичните стоки.
При грижата за тялото маслото от розмарин си използва за предпазване на кожата от слънчевите изгаряния и затова можем да го намерим в слънцезащитните продукти - кремове, масла и лосиони.
Заради способността да нормализира водния баланс в кожата то е добро средство в борбата с целулита. Укрепва кожата и на главата, стимулирайки кръвообращението. Заздравява космените фоликули, с което премахва успешно пърхота. Влиза в състава на укрепващи шампоани и маски за коса.
Ползите за телесното здраве идват от дългия списък с витамини и минерали, със съответните здравословни приложения. Розмариновата киселина и етеричните масла като цинеол, камфен, борнеол, борнил ацетат и други му дават противовъзпалителни, антибактериални и антисептични свойства. Розмариновото масло подобрява паметта и успешно се бори с рака на гърдата.
Розмаринът, употребяван в кулинарията, или за здравето на цялото тяло, ни държи близо до земята, той е билка с многопосочни положителни качества.