Анти-ейдж програмата за хранене активно помага в борбата както с килограмите, така и забавя процеса на стареене. Основният ѝ принцип е намаляване на половина на калорийния прием.
Когато прилагате тази диета, най-важни са калориите. Вместо необходимите 2 000 калории, се приемат 1 000–1 200. По този начин се ограничава ефекта на т. нар. окислителен стрес.
Успоредно с намаляването на калориите се увеличава двойно приемът на плодове и зеленчуци, витамини и минерали.
По този начин, когато се ограничи енергийната стойност на погълнатата храна, нивото на свободно произведените радикали спада. А именно те са виновни за състаряването на клетките.
От друга страна, голямото количество антиоксиданти, осигурявано от плодовете и зеленчуците, също противодейства тяхното образуване. В резултат на анти-ейдж диетата ние ставаме по-слаби, красиви и живеем по-дълго.
Подобен режим на хранене има както своите последователи, така и своите критици. Диетата за подмладяване е особено популярна сред холивудските звезди.
Едно от предимствата на диетата за подмладяване, че може да се похапва всичко, което ви се прияде. Единственото ограничение е споменатата граница за калорийния режим на ден – 1000–1 200 калории на ден. А това често е твърде оскъдно.
Идеята за създаването на тази диета за отслабване се ражда през 1930 година. Още 1935 година американските диетолози Клайв Маккей и Леонард Мейнард провеждат и първите проучвания, при които лабораторни плъхове са хранени с 1/3 по-малко калории за деня, но получават адекватна доза витамини, минерали, протеини и други жизненоважни хранителни вещества.
Резултатът бил поразителен - плъховете, които са хранени на по-нисък калориен прием, живеят с 30-40% по-дълго от останалите.
Когато се подлагате на анти-ейдж програмата, е добре да наблегнете на рибата, пилешкото, пуешкото, плодовете и зеленчуци. Добре е да се избягват и всякакви готови храни, колбаси, сладкиши, шоколад и напитки, като се акцентира на домашно приготвената храна.
Примерно дневно меню
Закуска: Кафе/чай без захар, 1 чаша фреш от портокал, 1 сварено яйце, филийка пълнозърнест хляб;
Обяд: Супа от спанак или доматена супа/ микс от 1/2 чаша извара, 1/2 чаша кисело мляко, 1 ябълка;
16 ч.: Плод/1 чаша нискомаслено прясно мляко;
Вечеря: 150 г печена или варена риба, 100 г задушени зеленчуци.