Американският психолог Хауърд Гарднър е един от водещите учени на нашето съвремие. Той е професор по когнитивно развитие и педагогика в Харвардския университет. Изнася лекции по цял свят и е носител на многобройни престижни награди. Преди повече от 30 години, в книгата си Теория за множествената интелигенност, той посочва, че съществуват 9 различни видове интелигентност, независими една от друга.
Според автора всеки човек притежава всичките 9 вида, но в различна степен, като една от тях е по-силно изразена и доминира над останалите.
Ето кои са и типовете интелигентност според Хауърд Гарднър:
Междуличностна интелигентност
Изразява се в способността за водене на вербална и невербална комуникация с околните и умението да се вниква в техните чувства, настроения и намерения. Хората, при които този тип интелигентност е водеща, лесно създават приятелства, обичат големите приятелски компании и екипната работа. В някои случаи могат да имат склонността да използват способността си, за да манипулират другите.
Вътреличностна интелигентност
Способността за вътрешно себеусещане и разбиране, ясно разпознаване на силните и слабите си страни, мисли и желания, както и емоции. Тези, които притежават такъв тип интелигентност имат високо ниво на самоконтрол и самооценка. Най-често стават психолози, психиатри, философи.
Лингвистична интелигентност
Лингвистичната интелигентност се свърза с изкуството да се борави с думи писмено и говоримо. Характерно за лингвистично интелигентните хора е добрата памет, която притежават, умението да четат и пишат правилно и да се изразяват добре. Лесно учат чужди езици и са отлични презентатори.
Логико-математическа интелигентност
Умението майсторски да се работи с числа, диаграми, таблици, инфографики и др. Представителите на този вид интелигентност се открояват с точен и аналитичен ум и абстрактно мислене. Обикновено се реализират като математици, счетоводители, програмисти.
Визуално пространствена интелигентност
Хората, у които този тип интелигентност е доминантна, имат усет за цветовете, формите, линиите и отношенията между обектите. Те притежават силно развито въображение, пространствено и образно мислене, графични и артистични способности. Умеят да визуализират възприетата информация. Превръщат се в отлични пилоти, моряци, скулптори, художници и архитекти.
Музикална интелигентност
Такива интелигентност разкрива способността на хората да различават отделните характеристики на музиката, като ритъм, тембър и др. Музикално интелигентните личности лесно запомнят мелодии и са способни да ги възпроизведат. Реализират се като диригенти, композитори, изпълнители.
Телесно – кинетична интелигентност
Свързана е с възможностите на човек да контролира тялото си и да го кара да извършва различни физически дейности - да използва ръцете си за трансформиране на разнообразни предмети (скулптор, занаятчия, механик, хирург), да предава чувствата и емоциите си чрез движения (танцьор, актьор, спортист).
Екзистенциална интелигентност
Този тип интелигентност определя способността и склонността на хората да формулират дълбоко екзистенциални въпроси за смисъла на живота, смъртта и съществуването на Бог.
Натуралистична интелигентност
Показва способността на притежателите на този вид интелигентност да разбират природата и да се ориентират сред много живи организми. Чувстват се свързани с майката Природа и дълбоко се интересуват и грижат за нея, затова най-често стават ветеринари, еколози, метеоролози, геолози.