Добрата памет говори и за добро здраве на мозъка. Много често с напредване на годините се стига до пропуски в запаметяването, като понякога са налице и странични фактори, обременяващи паметта.
Във всички случаи и независимо от възрастта има начини човек да се справи със загубата на памет, да засили концентрацията си и да успее ефективно да запомни научената информация. Това става с помощта на храни и упражнения за по-добра памет.
Не всички хора са наясно, че храната, която се консумира ежедневно, дава отражение не само на физическото здраве, но може и да подобри паметта. Продуктите носят редица хранителни вещества, които са от значение и за правилното функциониране на мисловната дейност.
Специалистите в областта препоръчват да се похапват повече банани, дини, кайсии и пъпеши. Според сезона може да се наблегне и на листните зеленчуци като къдраво зеле, спанак, както и на броколи, тиква.
За да функционира с пълна сила, на мозъка са му нужни и обилни количества рибни продукти заради на съдържащите в тях омега-3 мастни киселини. Такива се откриват в орехите, лененото семе, боб, тиквените семки.
Зеленият чай е помощник на мозъка, засилващ паметта. Той съдържа полифеноли, които повлиява и повишават паметта и бдителността на човек.
Важно е да се избягва консумацията на преработени храни, както и на мазните такива.
От значение за подобряване на паметта е добрият сън, почивката, разходките, а заедно с тях и физическата активност. Така се увеличава притокът на кислород към мозъка и се засилва паметта му.
Опитайте да се забавлявате в ежедневието, прекарвайте повече време с близките си, занимавайте се с любими за Вас дейности. Това си е вид упражнение за по-добра памет.
Малки трикове, които могат да бъдат полезни за подобряване на паметта, са четенето на глас и разказване по картинки; опитайте се да разберете текста, защото така ще може да го запомните по-лесно и по-бързо. За някои хора писането е начин да се справят с новата информация.
Важно е в процеса на запомняне да не бързате. Не натоварвайте мозъка си, защото не му помагате по този начин. Открийте своя метод - чрез повече цветове, музика и редица други.
И запомнете, подобрението на паметта зависи не само от вашето хранене, но и от начина на живот, физическата активност и пълноценния сън.
И все пак е важно какво съставлява менюто ни.
Храни за добра памет
1. Орехи и семена
Орехите и семената са отлични източници на витамин Е, а по-голямото количество на този витамин съответства на по-малък когнитивен спад с възрастта. Добавете около 30 грама на ден ядки, лешници, бразилски орехи, шам-фъстъци, кашу, лешници, слънчогледови семки, сусамово семе, ленени семена и нехидрогенирано маслено масло (фъстъчено масло, бадемово масло или тахини ), за да подобрите значително паметта си. Яжте ги, за предпочитане, сурови и несолени, за да се възползвате от всичките им хранителни свойства. Добавяйте ги с охота в сурови торти, сладкиши без печене, веган барчета, сурови бонбони, сурови кремове.
2. Авокадо
Плодовете на авокадо също са полезна памет, тъй като мононенаситените мазнини в тях са изключително здрава сърдечно-съдова система. Доброто кръвообращение улеснява транспорта на кислород до мозъчните клетки.
Също така основните мастни киселини, съдържащи се в плодовете на авокадото, намаляват кръвното налягане, като хипертонията е фактор за спада на когнитивните функции. Поради високото си съдържание на калории, лекарите препоръчват да консумирате максимум половин авокадо на ден. За да получавате повече от този плод, го добавяйте към студени сандвичи, вегатариански сандвичи, сандвичи със сьомга, разядки, гуакамоле, сандвичи с авокадо, салати с авокадо, сладолед от авокадо, веган крем.
3. Горски плодове
Плодовете имат най-високо съдържание на антиоксиданти, особено антоцианини и флавоноли, със защитна роля в мозъчните клетки. Редица изследвания установяват, че диета, богата на флавоноиди (вид антиоксидант), може да забави загубата на памет при хората.
Боровинките се свързват от британски изследователи с подобрена пространствена памет и способност за учене. В допълнение, експериментите върху лабораторни мишки показват, че боровинките защитават мозъка от стреса на окисляващите клетки срещу стрес и могат да контролират симптомите на заболявания, които се появяват в напреднала възраст, като синдром на Алцхаймер или деменция. Лекарите препоръчват консумацията на горски плодове всеки ден, във всяка прясна, замразена или сушена форма. Добавяйте боровинки в плодов сладолед, плодови кексове, палачинки без яйца, млечни кремове, желирани десерти, плодови желета.
4. Мазна риба
Рибено месо, богато на основни мазнини от омега-3, като сьомга, сардини, херинга и скумрия, ефективно предотвратява появата на деменция. В проучване, проведено от изследователи от University of Rush Medicine в Чикаго, върху извадка от 3000 участници и от двата пола, е установено, че субекти с диета, фокусирана върху високо ниво на омега-3 мастни киселини, са с по-малък риск да развият нарушения на когнитивната функция.
Можете да се възползвате от положителните ефекти на тази храна, като консумирате рибено месо 3 пъти седмично или използвате хранителни добавки с рибено масло. Хапвайте риба на скара, маринована риба, сушена риба, рибни кюфтета, пълнен шаран, скумрия на фурна и др.
5. Зелени листни зеленчуци
Зелените листни зеленчуци, като спанак, къдраво зеле, къдраво зеле, горчица или листа от ряпа, са други храни, които имат положителен ефект върху паметта. Те осигуряват богат източник на фолиева киселина, вещество, което регулира нивото на хомоцистеин в организма (аминокиселина, свързана с повишен риск от развитие на сърдечни заболявания и увреждане на паметта). Добавите тези листни зеленчуци в салати без месо, салати с киноа, салати с пилешко, салати с риба.
6. Кафе
Ако оценявате вкуса на кафето, учените препоръчват да го консумирате всеки ден. Кофеинът е отличен стимулант за паметта и концентрацията, дори и ефектите му да са временни. Австралийско проучване от 7000 души установи, че субекти на възраст над 65 години имат по-добри познавателни показатели в сравнение с тези, които не пият кафе редовно.
7. Куркума
Редица анализи сочат, че куркумата е полезна в превенцията срещу Алцхаймер. Изследванията показват, че куркумата взаимодейства с различни клетки в мозъка, за да подобри паметта. Не пренебрегвайте куркумата, добавяйте я ориз с пиле, постен ориз, индийски ястия, спагети по китайски, леща чорба.
8. Семена
Слънчогледовото, лененото и тиквено семе са богати източници на витамин Е и тиамин, като и двата са жизненоважни за напълно функционален ум. Проучванията показват, че витамин Е поддържа здрави мозъчни функции, подобрява когнитивните резултати и намалява риска от деменция по-късно в живота. Тиаминът също играе ключова роля в работата на мозъка; Хората, които имат дефицит на тиамин, са изложени на много по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер и Паркинсон.
В допълнение към всички тези елементи, най-естественото вещество за подобряване на функционалността на мозъка е водата. Човешкото тяло е направено от вода и без достатъчно количество вода мозъкът не може да функционира на максимални нива. Хидратирайте тялото си всеки ден!