Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Колагенови добавки - видове и коя за какво помага

Колагенови добавки - видове и коя за какво помага

Kristina K.Kristina K.
Новак
5513
колагенови добавки

Едно от най-популярните приложения на колагеновите добавки е за поддържане на здравето на кожата. Изследванията показват, че приемането на добавки с колаген може да подобри определени аспекти на здравето и външния вид на кожата.

Хидролизираният колаген е често срещан тип колаген, използван в добавки, които се създават чрез процес, наречен хидролиза. Този процес разгражда протеина на по-малки парчета, което улеснява усвояването на тялото.

Редица проучвания показват, че приемането на добавки с колаген може да подобри хидратацията и еластичността на кожата и да намали появата на бръчки. Имайте предвид обаче, че много от тези проучвания са финансирани от компании, които произвеждат колагенови продукти, което би могло да повлияе на резултатите от проучването.

Дозите колаген, показани като ефективни, за подобряване на здравето на кожата в изследователските проучвания, варират, въпреки че повечето проучвания са използвали 2. 5–15 грама на ден в продължение на 8 седмици или повече.

Потенциални ползи за костите

В допълнение към подобряването на някои аспекти на здравето и външния вид на кожата, добавките с колаген могат да предложат няколко други предимства.

Дългосрочният прием на колагенови добавки може да помогне за увеличаване на костната минерална плътност при жени в постменопауза, които са изложени на по-голям риск от развитие на остеопения и остеопороза. Нещо повече, приемането на орални добавки с колаген намалява симптомите, свързани с остеоартрит, включително скованост.

видове колагенови добавки

Добавките с колаген могат да осигурят и други ползи за здравето, като например подобряване на телесната маса, когато се комбинират с тренировки. Важно е да се отбележи, че проучванията наблюдават тези благоприятни ефекти от приема на колаген главно при по-възрастни жени с ниска костна минерална плътност. Следователно, колагеновите добавки може да нямат същите ефекти при мъже, по-млади жени или при хора, които нямат ниска костна плътност.

Имат ли колагеновите добавки странични ефекти?

Добавките с колаген имат добър профил на безопасност и не са свързани с нежелани странични ефекти. Въпреки това, производителите често комбинират колаген с други съставки в добавките. Някои съставки могат да представляват рискове за здравето, като билки и високи нива на витамини, формулирани за поддържане на здравето на кожата, ноктите и косата.

Така например, съставките на хранителните добавки като билкови екстракти могат да взаимодействат с често предписвани лекарства, а някои не са безопасни за бременни или кърмещи жени.

Нещо повече - някои добавки, които съдържат колаген, може да съдържат и много големи дози биотин, което може да попречи на лабораторните тестове за измерване на сърдечната и щитовидната функция. Някои витамини и минерали също могат да причинят здравословни проблеми, ако ги приемате във високи дози за дълго време.

Колагенови добавки или протеин?

Не е нужно да приемате колагенови добавки, за да поддържате нивата на колаген в тялото си или здравето на костите. Можете да помогнете на тялото си да произвежда колаген и да поддържа здрави нива на колаген и костна тъкан, като просто включите достатъчно висококачествен протеин, витамин D, калций, витамин С и цинк във вашата диета.

Балансираната диета с малко повече протеини е особено полезно за поддържане на мускулната тъкан и костите с напредване на възрастта.

Експертите препоръчват да се консумират около 0. 36 грама протеин на килограм от телесното си тегло за тази цел. Комбинирайте богата на протеини диета с физическа активност, особено кардио тренировки и упражнения с тежести.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest