Пубертетът е един от най-трудните периоди в човешкото развитие, както за детето, така и за родителите му. Това е време, в което хормоните бушуват. За много родители това е стресиращ момент от живота, в който търсят всевъзможни начини да се справят с непокорните си деца.
За подрастващите този период също не е особено приятен. Много от тях залитат в двете крайности – или водят прекалено активен социален живот, присъединявайки се към различни групички (включително хулигански, но може музикални или спортни), или се изолират от света, стигайки често до депресивни състояния.
И ако в миналото продължителността на пубертета около 7 години, днес той е между 14 и 15.
Все пак между момичетата и момчетата се наблюдават съществени разлики. Младите дами влизат в пубертета доста по-рано и го напускат едва към 20-та си година.
Момчетата съзряват доста по-бавно от връстничките си. Краят на пубертета при момчетата е чак около 23-та им година. Във френския език дори се появи дума, с която се назовават възрастните, които не искат или не могат да пораснат - adulescent (от adolescent - тийнейджър, и adulte - възрастен).
Доказано е, че момичетата в пубертета се справят доста по-добре в училище, отколкото момчетата. По света вече се заформя нова тенденция, при която родителите на млади мъже настояват за промени в образователната система, защото синовете им изостават.
В университетът обаче нещата се изменят – момчетата изпреварват колежките си. Дори след напускането на гимназията, повечето младежи отказват да поемат живота си в ръце. Често те остават да живеят с родителите си или не си търсят работа. Характерно за тях е, че не умеят да спестяват и не търсят сериозна връзка.
Но все пак остава въпросът защо пубертетът трае по-дълго днес, отколкото в миналото.
Според изследователите това се дължи на хормоналния дисбаланс, произтичащ от големите количества вредни вещества, които се намират в хранителните продукти.
Психолозите от своя страна твърдят, че вина има съвременната култура, при която не са спазени правилата, отбелязващи съзряването.
Икономистите също имат свое обяснение – младежите не са безотговорни, напротив, прекалено много се стремят към стабилност и сигурност. Поради тази причина те не искат да стават самостоятелни твърде рано.
Как да се справите с пубертета? (Съвети за родители)
За да помогнете на детето да порасне по-бързо, трябва да му дадете свобода. Затова не се ровете в личните му вещи, не му давайте акъл за всичко. Дръжте се с него като с голям човек.
Помогнете на детето да се откъсне от полата на мама. Насърчавайте го да излиза повече, да си намери интересно хоби и приятели, без да се карате.
Фобията от училището е един от най-големите проблеми при тийнейджърите. Ако детето ви отказва да ходи на училище, то няма да желае и да усвоява знания, независимо колко сте взискателни към него. Помогнете на сина си или дъщеря си да се пребори със страха от училището.
Ако детето ви продължава да се държи сякаш е в пубертета, няма причина да спирате да бдите над него. Но не нарушавайте личното му пространство.
Намерете си хоби. Грижата за тийнейджъра не бива да ви спира от собственото ви личностно развитие.