Децата са най-голямото съкровище за майката. Именно за това всяка мама дава най-доброто от себе си, за да може отрочето ѝ да расте здраво и щастливо.
Темата за миенето на детските зъбки в днешно време присъства в ежедневието на майките от все по-ранна възраст. Като започнем от първите признаци за растеж на зъбите.
Както повечето знаем, растежът на бебешките зъби понякога е доста болезнен за децата и стресиращ за майките. И точно поради тази причина се случва да се концентрираме около обезболяващите средства и забравяме за старите ни познайници - пастата и четката за зъби.
Детските зъби трябва да се мият още от появата на първото зъбче с подходяща паста и четка. Четката трябва да е мека, като в началото, когато зъбките са още мънички, може да използвате и специален силиконов накрайник. Някои родители се грижат за оралната хигиена на бебето още преди това, използвайки различни кремчета и гелчета. Но това зависи от предпочитанията на родителите и съветите на специалистите.
Колкото по-рано започнете с грижата за детските зъби, толкова по-бързо детето ще свикне със самия процес по миенето и то ще придобие навик. Препоръчва се да миете зъбите на децата вечер и сутрин, със съвсем лек натиск на четката, за да не нараните така или иначе чувствителните венци на детето.
Защото при едно такова нараняване, рискувате да превърнете процеса в нещо неприятно и дете да започне да отказва да го прави. Въпреки че в началото детето ще приема пастата за зъби като деликатес и ще си я хапва сладко, не се тревожете, а поддържайте рутина.
След измиване на зъбите на детето с четката винаги изплаквайте устата с вода много добре. В началото детето може да поглъща продукта за измиване, но с времето ще спре.
Но до това време използвайте само доказани продукти, които са означени с 0+. Най-добрият начин за създаване на рутина е личният пример. Винаги мийте зъбките си заедно с детето.
Не отлагайте и първото посещение при зъболекаря, дори детето да няма дентални проблеми.
Така то рано ще свикне със зъболекарските кабинети и самите зъболекари, и след време при нужда преживяването му няма да бъде толкова стресиращо.