Може би най-известната ароматна добавка в света е ароматната ванилия. Асоциира се със сладост, нежност, комфорт за всички сетива. Тя допълва и хармонизира представата за любимите десерти и сладкиши, придавайки им невероятно деликатен и фин вкус.
Ароматът на натуралната ванилия е лесно разпознаваем и много привлекателен. Векове е използвана за придаване на вкус и аромат на храната, но тя не е само това, а много повече.
Първи данни за ванилията и нейните продукти
Култивирането на ванилията е дело на индианското племе тотонаци, живели край бреговете на Мексиканския залив. Те превърнали многогодишната лиана в културно растение, а невероятният му аромат го направил първенец сред ароматните съставки.
Подправката е позната на ацтеки и инки, но нейното отглеждане и добиване е много сложно, защото се опрашва по естествен начин от насекоми и вид колибри, които живеят само в определени области, заради което е ценена много от тях, ползвали са я вместо средство за плащане на данъците си. Днес е втората най-скъпа подправка след шафрана, независимо че вече се опрашва изкуствено.
Но ако испанският конквистадор Ернан Кортес не е опитал какао с ванилия при срещата си с ацтекския вожд Монтусума, Европа може би щеше да научи за възможностите на тази подправка векове по-късно.
Днес за нуждите на индустрията ванилия се отглежда в Мексико, Таити и Мадагаскар, като на този остров се произвежда най-много ванилия за износ.
От всички 103 вида ванилия безценната подправка се получава само от 3 вида. От дългата ароматна шушулка се извлича екстракт с много полезни свойства, който намира приложение в различни производства и задоволява най-разнообразни нужди.
Един от най-ценните продукти, получени от ванилията, е ванилово масло.
Химически състав и получаване на маслото от ванилия
Семената на ванилията са нейният плод. Етеричното масло от ванилия се получава от плода на ванилията по метода на извличане от растителните шушулки. Суровината са ферментиралите ванилови шушулки, а реактивът са маслените разтворители.
Процесът е дълъг и изисква висококачествено технологично оборудване. Продуктът, който се получава на изхода, е съвсем малко количество, но пък се използва в малки дози, така че получаването му в крайна сметка е рентабилно, но пък е причина за високата цена.
На външен вид маслото от ванилия има вискозен състав - гъст и мазен, с преливане в светлината. Най-забележителен е ароматът му - силно, пикантно- сладко ухание, което се запазва повече от 3 десетилетия. Най-широко приложение намира в медицината, козметологията и ароматерапията. Тъй като продуктът е много скъп, най-често се предлага изкуствен продукт, ароматизиран с ванилия, който се представя като етерично масло.
На цвят маслото е кафяво, а ароматните тютюневи нотки са в тон с цвета на маслото.
Химическият състав на маслото от ванилия е много интересен, тъй като е съставен от редки компоненти, около 150 на брой. Най-важните от тях са анисовата киселина, фурфуралът, оцетната киселина, геранил ацетатът, евгенолът, канеленият етер, ванилинът и хидробенгалзидът.
Може да се получи по изкуствен начин. Тази възможност дава продукт с по-остра миризма, но също така и по-нетрайна.
Това масло се съчетава най-добре с естерите на бергамота, здравеца, карамфила, жасмина, кардамона, розата, сандаловото дърво и иланг-иланг.
Свойства и приложение на маслото от ванилия
Отдавна датира използването на ваниловото масло за медицински цели.
- То и в състояние да разреши храносмилателни проблеми, нормализирайки нивата на кръвна захар.
- Помага и при костни оплаквания, причинени от радикулит и артрити. Подходящо е за компреси и лечебни тинктури.
- Продуктът е ефикасен в борбата със зависимостта от алкохол.
- В ароматерапията ванилово масло се използва изключително широко, защото влияе на емоционалната сфера и подобрява чувството за благосъстояние.
Препоръчва се масло от ванилия при: лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт, за борба с безсънието, за облекчаване на треската при грипни състояния, за балансиране нивата на кръвна захар, като стимул на мускулната активност, за облекчаване на болките в гърба и за почистване на епидермиса.
Масло от ванилия в козметологията
Маслото от ванилия подпомага грижите за чувствителната, остаряла и увредена кожа. То овлажнява слоя дерма, подхранва го с с хранителни вещества и кислород.
Положителното му влияние върху косата се изразява в укрепване на косъма, копринена мекота и премахване на заплитането на краищата.
По отношение на кожата маслото от ванилия е полезно, защото премахва стриите, укрепва и ноктите. Маските и ексфолиантите с ванилово масло са много препоръчителни не само заради чудния си аромат, а и защото изглаждат фините бръчки, почистват основно кожата, премахват акнето, имат и избелващо действие.
Подходяща добавка е към бебешките овлажняващи кремове. Така малкото човече ще бъде защитено от ухапвания от насекоми при ежедневните разходки навън.
Домашен репелент
С масло от ванилия може да си приготви спрей за прогонване на мухите и срещу комарите. Няколко малки капки могат да бъдат добавени към огъня в камината, уханието е чудно и се задържа дълго.
За емоционалното здраве
Маслото от ванилия е подходящо за пречистване и възстановяване на тялото. То нормализира вътрешното равновесие, отваря енергийните центрове, подобрява чувствеността и сексуалността. Затова е не само едно от най-използваните масла в ароматерапията и масажите, но е и афродизиак, защото ароматът предизвиква чувство на удоволствие.
Маслото от ванилия дава усещане за пълнота и вътрешна хармония и действа възпиращо на апетита, затова може да се използва като допълващи средство към диетата за отслабване.
Много добре действа на емоциите ваната с няколко капки розово масло и няколко капки масло от ванилия.
Масло от ванилия в кулинарията
За кулинарни цели се препоръчва да се използват чисти био етерични масла от ванилия, без синтетични ароматизатори. Техният свеж и приятен аромат подобрява неимоверно и вкусовите качества на десертите и оригиналните кулинарни експерименти.
Това масло унищожава бактериите в храната, запазва я свежа по-дълго и подпомага доброто храносмилане. Те са много икономична подправка, тъй като няколко капки са напълно достатъчни за всяко вкусно ястие. Може да се прилага в кремчета ванилия, различни ванилови кексове. Съчетава се добре с торти със сметана и млечни кремчета.
Освен в ястията, етеричните масла намират място в оригинални летни напитки, дресинги за салати и сосове. Обикновено се разреждат с вода или зехтин преди да се приложат в кухнята.
За кулинарни цели се препоръчва маслото да се комбинира с подобен продукт от цитруси, анасон, с билки и подправки.
Алергични реакции и други непоносимости към маслото от ванилия
Възможно е да се прояви алергична реакция към маслото от ванилия при използване, ако съществува непоносимост към някоя от съставките или към силния аромат. Затова преди употреба е необходимо да се направи тест на китката на ръката. При липса на реакции може да се използва спокойно.
Маслото от ванилия не е препоръчително през ранните етапи на бременността и при индивидуална непоносимост. При много високи дози може да предизвика дразнене по кожата, както и да засили чувствителността към ултравиолетовите лъчи. Затова не е добра идея да се използва за овлажняване или ароматизиране на кожата през горещите летни дни.