Знаете ли какво е тургор на кожата? Това е термин, с който се определя кожната еластичност. При нормален тургор, след прещипване на кожна гънка и отпускане, кожата бързо се изглежда. Ако обаче кожната гънка се изглажда бавно след прегъване на кожата, то тогава говорим за намален тургор на кожата. Ако и при вас кожата е загубила еластичност, е време за малко повече информация за начините за подобряване и.
Как да повишим тургора на кожата?
Хидратация
Става въпрос не само за външна, но и за вътрешна хидратация. Ако не пиете достатъчно вода всеки ден, дори и най-скъпите кремове няма да помогнат за повишаване на еластичността на кожата. Трябва да пиете поне 2 литра. Водата регулира метаболитните процеси (включително мастните), поради което, ако тялото е постоянно жадно, кожата просто не може да изглежда здрава, подхранена и еластична.
Подходяща козметика за хидратация също е важна. Най-добре е да се консултирате със специалист: важно е да разберете кои активни вещества са необходими за вашия тип кожа. Разбира се, има общи препоръки: хиалуронова киселина, плодови киселини (не повече от 4% от общия състав), повече колаген, еластин, билкови екстракти от женшен, алое, хвощ, витамини А и Е ще помогнат за по-еластична кожа.
Здраве
Ако състоянието на кожата ви се влошава и тя буквално стане отпусната и изтъняла, е добре да направете тест на хормоните си. Факт е, че хормоналният дисбаланс има драматичен ефект върху външния ни вид. Ако се окажат извън нормите, потърсете в мнение на ендокринолог. Той ще помогне за решаването на този проблем. Ще избере терапия, след което състоянието на кожата определено ще се подобри. Освен това козметолозите препоръчват да се преминат още два теста - биохимия на кръвта и тест за откриване на гъбички в организма.
Начин на живот
Физическата активност повишава не само общия тонус на тялото, но и тургора на кожата. Подходящи са упражнения като йога, бодифлекс и пилатес. Уверете се, че се храните здравословно. Избирайте храни, богати на антиоксиданти, омега киселини и витамини (A, E и C). Не забравяйте да спите достатъчно, защото учените отдавна са доказали, че клетките (включително кожата) се регенерират по време на сън.
Салонни процедури
Колкото по-рано забележите намаляване на твърдостта и еластичността, толкова повече начини за „спиране на времето“ ще ви предложат козметиците. Най-популярният метод е биоревитализация (подкожни инжекции на препарати с хиалуронова киселина).
Прониквайки в дълбоките слоеве на епидермиса, хиалуронът започва активно да овлажнява и уплътнява кожата отвътре. Нито един, дори и най-напредналият крем не може да се справи с тази задача, уви. Втората процедура, която помага за повишаване на тургора, е мезотерапията. Необходимите лекарства се инжектират с игла дълбоко под кожата, за да могат да проникнат в дермата и подкожната мастна тъкан.
За тези, които се страхуват от инжекции, има неинжекционна мезотерапия: в този случай се използват специални устройства, които генерират електромагнитни вълни, които увеличават пропускливостта на кожата.
И разбира се, не забравяйте за масаж за стегната кожа, особено след като сега има техники, които ви позволяват бързо и забележимо да увеличите еластичността на кожата.