В последно време темата за грижа за кожата става все по-актуална и в резултат на това купуваме всякакви продукти и се подлагаме на различни козметични процедури.
В даден момент обаче, всички тези продукти и процедури могат сериозно да увредят кожната бариера.
Тази бариера (stratum corneum) е нещо подобно на стена, в която кожните клетки и кератиноицитите играят ролята на тухли, а липидите и протеините са хоросана.
Основните задачи на кожната бариера са да задържа влагата, да блокира всички външни дразнители и да предотврати растежа на всякакви бактерии и гъбички.
Какви са признаците за увредена кожна бариера?
Когато кожната бариера е увредена се наблюдават признаци като хиперпигментация, сърбеж, розацея, екзема и акне.
Дерматологът на звездите Мона Гохара допълва, че другите симптоми, за които трябва да следите, са зачервяване, лющене и парене на кожата.
Как да предотвратим увреждането на кожната бариера?
За да предотвратите увреждането на кожната бариера най-напред трябва да ограничите ексфолирането на кожата до 1-2 пъти седмично.
Когато избирате ексфолиант, спрете се на такъв, който съдържа AHAs или BHAs киселини - по този начин ще ускорите регенерацията на кожните клетки без да причините щети на кожната бариера.
Какво да правим, ако кожната бариера вече е увредена?
Придържането към подходяща рутина е от голямо значение за възстановяването на увредената кожна бариера.
В рамките на две до три седмици трябва да избягвате да носите грим, както и използването на ексфолианти и други продукти с активни съставки, като ретинол и Витамин С.
Вместо това използвайте успокояващи и хидратиращи продукти със съставки като хиалуронова киселина, сквалан и азиатска центела.
И накрая, не забравяйте за вълшебното действие на серумите, най-подходящи в случая ще бъдат с масло от кокос и жожоба.