Ezine.bg»Статии»Красота»Лице и Тяло»Кожна бариера: какво представлява и как да я защитим

Кожна бариера: какво представлява и как да я защитим

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Кожна бариера: какво представлява и как да я защитим

Сигурно сте срещали термина кожна бариера в магазините за красота, в социалните медии от влиятелни лица и от марки, докато рекламират своите продукти. С толкова много неща, които се случват и се развиват в пространството за красота в днешно време, е лесно да бъдете претоварени, което води до липса на знания и информираност. Но като говорим за кожна бариера, логиката зад този тежък термин всъщност е много проста. Ето нашето ръководство за всяка бариера на кожата, от това какво представлява до как можете да я защитите.

Първо какво е кожна бариера? Всички знаем, че нашата кожа е най-големият орган в нашето тяло и както всеки друг орган има защитен слой, под формата на кожна бариера. Кожната бариера е по същество това, което стои между вас и всичко останало в околната среда. Нашата кожа е изградена от няколко слоя, които изпълняват важни функции, които предпазват тялото ни от стресовите фактори на околната среда. Най-външният слой, който се състои от здрави кожни клетки, липиди, кератин и естествени овлажнители, предотвратяващи навлизането на вредните токсини в кожата ни, се нарича кожна бариера.

Така че от UV лъчите до замърсителите, кожната бариера е тази, която е изправена пред всички тях. Започвате ли да разбирате защо здравето й е толкова важно?

Защо е важно да се защитава кожната бариера?

Какво се случва с банан, чиято кора е станала черна? Вътрешната част също става кашкава, увиснала и кафява. Подобна логика може да се приложи към нашата кожа, за да се разбере важността на здравата и възстановена кожна бариера.

Защитата на кожната бариера е от съществено значение за цялостното добро здраве, тъй като тя е най-важната част от най-големия орган на нашето тяло – нашата кожа. Тя образува защитен щит срещу външни токсини, които иначе могат да причинят хаос в тялото ни. Силната кожна бариера е важна по много начини и в отсъствието на която водата в тялото ни ще се изпари, което ще доведе до екстремна дехидратация.

Какво може да увреди кожната бариера?

Защита на кожната бариера

Няколко вътрешни и външни фактора могат да допринесат за увреждането, причинено на нашата кожна бариера. Стресът, липсата на сън, генетиката и стареенето са някои от вътрешните фактори, които влияят върху здравето на кожната бариера. Наред с външните фактори, замърсяването, прекомерното излагане на UV лъчи, грубите почистващи препарати и честото ексфолиране могат да премахнат естествената липидна бариера върху кожата ни. Здравето и външният вид на вашата кожна бариера могат да бъдат отражение на вашето многостранно поведение и навици. От хранителните ви навици до навиците ви за грижа за кожата, всичко може да повлияе на състоянието на вашата кожна бариера.

Как да защитим кожната бариера?

Редовното зачервяване, сърбеж, дразнене, сухота и увисване на кожата или бръчки са често срещани признаци на увредена и нездравословна кожна бариера. Здравословният начин на живот и използването на правилните продукти за локално приложение ще ви бъдат от голяма полза. Ето и няколко съвета:

- Използвайте овлажнители, съдържащи хиалуронова киселина или глицерин, за да запечатате влагата в кожата

- Използвайте продукти за кожата, които са близки до естественото ниво на pH на кожата ви

- Следвайте проста и последователна рутина за грижа за кожата

- Следвайте здравословен начин на живот с чисти хранителни навици

- Носете слънцезащитен крем, за да предотвратите нарушаването на кожната бариера от UV лъчите

Най-добрите съставки за защита на кожната бариера

Кожна бариера

Хиалуроновата киселина е жизненоважна съставка за здрава, хидратирана кожа. Тя свързва водата в клетките на кожата, което увеличава съдържанието на вода в кожата, правейки я да изглежда стегната и плътна. Тя също така насърчава обновяването на клетките и предпазва кожата от външни увреждащи фактори. Уверете се, че вашата грижа за кожата укрепва кожата ви със здравословна доза антиоксиданти като витамин С и Е и серамиди, тъй като те помагат за контрол на увреждането и съответно укрепването на липидните функции. Можете да включите леки масла като масло от жожоба и масло от гроздови семки, за да добавите повече подхранване без риск от акне или омазняване.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest