Имате ли лющеща се, зачервена и суха кожа на лицето? Забелязвате ли в студените дни тя да става още по-сърбяща и раздразнена? Тогава някои правила при почистването на сухата кожа на лицето могат да са ви от голяма полза.
Едно от най-важните неща е да не миете лицето си повече от веднъж на ден с гелове или други почистващи препарати. Факт е, че почистването на лицето е важен момент в рутината ви за грижа за кожата.
Не е вариант да изключите напълно средствата за отмиване на грим и мръсотия. От друга страна обаче, ако сте със суха кожа и ползвате по-често подобни продукти, вие ще отмиете естествените масла на кожата, които действат като бариера срещу бактерии. Така кожата ви може да стане още по-суха и възпалена.
Ако забележите, че кожата ви е много суха, измийте лицето си сутрин само с вода, а почистващо средство като гел или тоник ползвайте само вечер. Според експертите по красота хората със суха кожа на лицето трябва да ползват единствено почистващи средства с меко действие и то по-рядко. Също така козметика със съдържание на мляко и подхранващи масла би била полезна за такъв тип кожа.
Трябва ли хората със суха кожа да ползват скраб? Ексфолирането е важна стъпка от грижата и за сухата кожа, но не бива да се прилага твърде често, за да не доведе до дразнене и възпаление. Например можете да използвате скраб за лице веднъж седмично, докато си вземате душ, за да премахнете мъртвите клетки и да почистите лицето в дълбочина.
Ако сте със суха кожа, трябва да избягвате модерните солени ексфолианти, защото те могат да ви причинят допълнително раздразнение. Най-добре потърсете скраб с масла и други овлажняващи съставки, които да омекотят кожата, докато я почистват деликатно.
Не забравяйте, че при суха кожа вземането на душ не бива да е твърде дълго, нито пък с много топла вода, защото така също се отмиват естествените масла от кожата и тя става още по-суха, лющеща се и зачервена. Избягвайте да стоите в банята повече от 20 минути, ако след къпане забелязвате сърбеж по тялото, червеникави петна и отделяне на люспички.