Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Защо да спрем да използваме козметика и препарати със SLS?

Защо да спрем да използваме козметика и препарати със SLS?

Защо да спрем да използваме козметика и препарати със SLS?
Магнитни стелки за акупресура
Препоръчано за теб:
Магнитни стелки за акупресура
13.00 лв.

Натриевият лаурил сулфат (SLS) е химично вещество, което широко се използва в козметиката и почистващите препарати заради способността си да образува пяна и да премахва замърсяванията.

На пръв поглед това го прави идеална съставка за продукти като шампоани, пасти за зъби, душ гелове и различни почистващи средства.

Въпреки това дългосрочната му употреба и влиянието му върху здравето на кожата и организма ни са подложени на сериозна критика и все повече потребители избират алтернативни продукти без SLS. Продуктите с натриев лаурил сулфат могат да изглеждат привлекателни заради своята достъпност и високата си почистваща ефективност, но рисковете за здравето, кожата и околната среда ги правят все по-неподходящ избор. Като потребители ние имаме възможността да изберем безопасни и природосъобразни продукти, които не съдържат вредни химикали като SLS.

Защо да спрем да използваме козметика и препарати със SLS?

SLS има вредно влияние върху кожата и косата

SLS в козметиката

Една от основните причини да спрем да използваме продукти със SLS е, че той може да предизвика дразнене на кожата. Поради силния си почистващ ефект, SLS може да отстрани не само замърсяванията, но и естествените масла на кожата, което я прави суха и чувствителна. При хора със суха или чувствителна кожа това може да доведе до зачервяване, сърбеж и лющене. Освен това, честото използване на шампоани със SLS може да увреди косата, като я прави суха и безжизнена, тъй като отнема естествената й влага.

Рискове за здравето на организма

SLS не прониква само на повърхността на кожата, а може да бъде абсорбиран от тялото и да достигне до различни органи. Макар и да няма доказателства за канцерогенни свойства на SLS, научни изследвания показват, че той може да натоварва черния дроб и бъбреците. Възможно е SLS да предизвика възпаления, особено при хора с хронични заболявания или при такива с по-чувствителна имунна система. Дългосрочната експозиция на химикала не е напълно изучена, което повдига допълнителни въпроси за безопасността на този компонент.

SLS замърсява околната среда

Друга значима причина да се избягва употребата на продукти с SLS е неговото влияние върху околната среда. Съединението не се разлага лесно и може да замърси водите, оказвайки негативно въздействие върху водните организми. Когато изхвърляме продукти, съдържащи SLS, те достигат до водоемите и замърсяват екосистемите, застрашавайки живота на рибите и други водни същества. За да опазим природата, е важно да избираме продукти, които са биоразградими и екологично чисти.

Алтернативи на продуктите с SLS

Козметика без SLS

За щастие, на пазара има множество алтернативни продукти, които не съдържат SLS. Натуралните шампоани и козметични продукти, които използват по-щадящи почистващи съставки като кокосови производни или растителни екстракти, могат да бъдат също толкова ефективни, без да причиняват дразнене на кожата. Много производители предлагат SLS-free (без натриев лаурил сулфат) козметика, която е нежна към кожата и е подходяща за всички типове, включително и за чувствителна кожа. Тези алтернативи може и да са по-скъпи, но инвестицията в здравето и комфорта си определено си заслужава.

Вижте още вредата от ароматите в козметиката и кои са опасните съставки в шампоаните.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest