Микотерапията е лечебна практика, която се осъществява с помощта на различни видове лечебни гъби. Този термин е въведен от изследователите през 2006 година и оттогава се използва по целия свят за обозначаване на терапия с гъби (или части от тях) за здраве, превенция и интегративна терапевтична подкрепа при различни заболявания.
Микотерапията е микологична и интердисциплинарна научна област, дефинирана като изследване на използването на екстракти и съединения, получени от гъби, като фармацевтични продукти или средства за укрепване на здравето. Микохимията е област в микологичната химия, в която се изследват химичните профили на гъбичките и се изолират и идентифицират молекулите, представляващи интерес.
Гъбите са важни хранителни компоненти в някои култури. Някои от тях традиционно са били използвани за лечение на различни заболявания, особено в традиционната китайска медицина. Екстрактите от гъби се консумират все по-често поради техните ползи за здравето, които включват повишаване на имунната функция и противотуморна активност.
Лечебните гъби произвеждат вещества с положителен ефект върху здравето на хората. Един вид лечебни гъби може да съдържа стотици биоактивни вещества. Съвременната наука е открила различни имуномодулиращи и противотуморни действия в лечебните гъби. Освен това те притежават и антиоксидантни, антивирусни, антибактериални, антипаразитни, хепатопротективни и антидиабетни свойства.
През последните 30 години са публикувани хиляди научни статии и множество проучвания, които подкрепят клиничните приложения на микотерапията.
Някои от лечебните съставки в гъбите са:
- лентинан и PSK се използват при лечението на рак в Япония;
- еринацините помагат за възстановяването на нервната тъкан;
- лентионинът е мощен антисептик, използван в пастите за зъби;
- тритерпените действат са мощни противовъзпалителни средства.
Защо лечение с гъби?
Гъбите са организми, които са оцелели чрез еволюиране и адаптиране към различни условия на живот. В света има около 1. 5 милиона вида гъби, но всъщност познаваме само около 100. Гъбите съдържат повече от 150 биоактивни съединения в своята структура. Тяхната консумация ни осигурява бионалични глюкани, но също и ензими, пребиотици, естествени антибиотици, витамини от група В, ергострерол, минерали като селен и цинк, незаменими аминокиселини и други хранителни вещества, които подпомагат хомеостазата и баланса на тялото.
Полезни свойства:
- благоприятно въздействие на лечебните гъби върху голям брой заболявания и медицински състояния;
- положителен ефект на съединенията, изолирани от гъби, върху цялостното укрепване на човешкото здраве;
- терапевтичен потенциал при инфекции, сърдечно-съдови заболявания, диабет, рак и други медицински заболявания.
Гъбите, които се препоръчват за подпомагане на лечението на рак и превенция срещу него, принадлежат към рода Phellinus, Pleurotus, Agaricus, Ganoderma, Clitocybe, Antrodia, Trametes, Cordyceps, Xerocomus, Calvatia, Schizophyllum, Flammulina, Suillus, Inonotus, Inocybe, Funlia, Lactarius и Fomes.