Много хора по целия свят живеят в непрекъснато безпокойство и това психично състояние рефлектира върху качеството на съня. Пристъпите на паника са част от състоянието на тревожност и могат да се проявят във всеки един момент, включително през времето, когато лягате да спите.
Ето няколко съвета, които да ви спомогнат в справянето с нощните паник атаки и постигането на по-пълноценен сън:
Какво причинява нощните паник атаки?
Повечето хора искат да си обяснят какъв е първоизточникът на това психологическо състояние. Въпреки че изследванията не са успели да посочат една конкретна причина, поради която може да страдате от нощни пристъпи на паника, това явление е доста често срещано. Не сте сами с тези пристъпи на паника, които се появяват, когато най-силно се нуждаете от сън.
Най-честите причини, поради които можете да получите нощни паник атаки, включват хроничен стрес, депресия, отказ от употреба на алкохол или наркотици, лична загуба или значителни промени в живота.
Списъкът с причини, поради които човек може да изпита нощна паническа атака, е доста обширен, ноизброените изглеждат по-честите причини, поради които човек може да започне да страда от чести нощни паник атаки.
Как да се справите с паническите атаки?
Ето няколко начина, които могат да ви помогнат, за да намалите нощните паник атаки и да заспите:
Дишайте дълбоко по време на атаките
Не се борете с паническата атака. Ако се събудите, задъхвайки се и усещайки паника, гърдите ви са стегнати и може да плачете, тогава не се борете. Позволете на това чувство да проникне, докато поемате дълбоки вдишвания, за да върнете ума си под контрол.
Станете и направете нещо
Това може да звучи контрапродуктивно в опитите да заспите, но ако имате паническа атака, тогава е препоръчително да станете от леглото и да направите нещо. Това ще насочи ума ви към нещо друго, което можете да контролирате, за да облекчите и успокоите тези панически чувства.
Върнете се, за да си поспите
След като почувствате, че атаката на паника е спряла и можете да опитате да заспите, върнете се в леглото. Не бързайте с този процес и не мислете колко сън губите, защото това само ще предизвика атаката да продължи по-дълго.
Прегърнете малкото количество сън, което ще получите, след като атаката отшуми.
Животът, изпълнен с тревожност и пристъпи на паника, не е никак лесен, но горепосочените съвети ще ви спомогнат да се справите с проявите на панически атаки, както и да се научите да ги овладявате по-лесно.