Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Паник атаки - причини, симптоми и лечение

Паник атаки - причини, симптоми и лечение

Паник атаки - причини, симптоми и лечение

Хората, които са имали паник атака, описват преживяването като много страшно, направо ужасно, като споделят как са имали усещането, че умират. На фона на това те обикновено са напълно здрави, а паник атаката сама по себе си не е животозастрашаваща.

Това противоречие между здраво тяло и изключително плашещи симптоми е драстично, неразбираемо и обърква още повече. Но за него има обяснение, което е съвсем логично.

Но да видим първо какво е паник атака.

Паник атаките – какво представляват

Това са остри пристъпи на огромен страх, които често се появяват внезапно и на пръв поглед са безпричинни. Придружени са от множество физически, поведенчески и емоционални прояви, които също така са много плашещи. Обикновено паник атаките са свързани с мисли от типа „Получавам инфаркт или инсулт“, „Припадам“, „Не мога да дишам“, „Губя чувство за контрол върху тялото или върху психиката си“, „Мисля, че умирам“ и други подобни идеи, които все са насочени към опасност за осбствения живот и чувство, че всеки момент със здравето ще се случи нещо много лошо.

Физическите симптоми на паник атака могат да бъдат няколко или цял набор от усещания на телесно ниво. Най-честите са внезапно усещане за недостиг на въздух, сърцебиене, треперене на тялото, замайване или усещане за нестабилност, виене на свят, стягане в гърдите. Много често хората с паник атака споделят още за размазано, замъглено виждане, както и за усещането, че всеки момент ще припаднат. Въпреки това до припадък обикновено не се стига. Тези симптоми може да са придружени от „подкосяване“ на краката, сковаване на ръцете и краката, позиви за малка или голяма нужда, гадене, изпотяване, усещане за минаваща топла вълна през тялото или пък за силен студ. Всички симптоми са силно плашещи и много интензивно изразени, като по тази причина хората ги свързват с усещане за предстоящ припадък или дори смърт.

Психическите симптоми са изключителен страх, чувство на безпомощност и загуба на контрол, загуба на рационално мислене. Страхът нараства още повече при осъзнаване на силните телесни симптоми, като мисълта в този момент е следната „При толкова тежки физически прояви с мен се случва нещо ужасно, което застрашава живота ми“.

Наред с това хората с паник атака в момента на пристъп първоначално търсят спешна помощ или помощ от хората наоколо, тъй като смятат, че здравето им е застрашено. Ако вече са имали няколко панически атаки и са разбрали състоянието, спират да търсят спешна помощ, а опитват да напуснат мястото, което провокира атаката, или се обаждат на близък човек с молба да дойде веднага.

Паник атаките много често се проявяват в затворени пространства с много хора, като още повече се провокират, ако мястото е задушно и горещо. Най-често това са магазини, при редене на опашка с много хора, при невъзможност за достъп до изход, ако изходът от помещението е далече, понякога на открити пространства с тълпа, на концерти и др.

При паник атака обикновено бързо се търси изход и се прави опит за бягство от мястото. А по-късно се поддържа поведение на избягване – човек спира да посещава такива места или ги избягва или внимателно планира посещение без много хора в пространството и с бърз достъп до изхода. Възможно е обаче и изобщо да ограничи или дори спре излизането от дома.

Защо се появяват паническите атаки

Паник атаки

Възможно е всеки от нас да получи поне една паник атака в живота си, докато други могат да преживеят голям брой подобни пристъпи. Когато са налице чести панически атаки, между които има страх от нова атака и избягващо поведение, се поставя диагноза „паническо разстройство“. Това е част от т.нар. „тревожни разстройства“, които са много широко разпространени днес и са свъразани със стреса и начина ни на живот. Понякога обаче, много по-рядко зад паник атаките може да се крие и телесно заболяване;

- Кога паник атаките се появяват като симптом на физически проблем? Това може да се случи при наличието на хормонален дисбаланс, при проблеми с щитовидната жлеза и щитовидните хормони, при аденом на хипофизата, при епилепсия, хипертония, психиатрични болести и някои други заболявания. В тези случаи паник атаките се свързани с дисбаланс на хормони, както и с променена активност на мозъка. За да се изключи физическа причина, обикновено се правят пълни изследвания и прегледи. Ако няма здравословен проблем (което се случва много по-често), се търсят психически фактори, които провокират разстройствто;

- Паник атаки при липса на физическо заболяване. Това е най-разпространеният вариант и той е свърззан най-четсто с наличието на хроничен стрес или внезапно натсъпил стрес при някакво събитие. Подобно събитие може да е преживяна болест от самия чове, от негови близки в семейството или от негов приятел. Може също да е преживяна операция или интервенция, свързана със здравето. Често провокиращи са лоши събития като смърт на близък или преживян инциент. Но също така много четсо няма остър стрес, а просто натрупване от множество стресиращи преживявани, които са по-малки като интензитет. Например – много антажименти на работа, грижа за семейството, твърде голямо натоварване у дома и извън него, много публични изяви и други събития, придружени от стресиращи условия. В определени случаи не може да се идентифицира конкетно събитие, но се търси причина на психическо ниво – потискани емоции, неотработена травма, неблагоприятни условия на живот и др.;

- Паник атаки, провокирани от недостиг на вещества. Това е трети вариант, по-различен от първите два, който става все по-популярен напоследък. Паническото разстройство се свързва с нарушена биохимия, като много често се търси причината в липса на определени вещества – витамини и минерали, както и дисабаланс в синтеза на невротрансмитери – химически вещества, отговорни за предаването на информация в тялото. Нарушения биохимически баланс в тялото може да се дължи отново на твърде високи нива на стрес, но и на диети, неправилен режим на хранене и живот, използване на наркотични вещества и т.н.

Още пояснения за причините за паник атаките

Какво точно се случва в тялото по време на паник атака? В този момент се задейства механизма „Битка или бягство“, характерен за човека в неговата еволюция като механизъм, гарантиращ оцеляване. Той е вроден в нашата природа и се проявява, когато реално сме застрашени от опасност – нападение от хора или животни, при опасна ситуация, при природно бедствие и други застрашаващи живота ситуации. Идеята е да избягаме, или да се бием, за да оцелеем.

При паник атака обаче този механизъм се включва, без да е налице реална опасност. Именно това създава огромно противоречие в организма. Тялото реагира сякаш е наистина застрашено, но умът отчита, че няма реална заплаха, което причинява още повече неразбиране и страх. Това води до повишаване на адреналина, който провокира допълнително симптомите като сърцебиене, повишено кръвно налягане, замайване и треперене. На фона на това учестеното дишане, което се случва както при реален страх, така и при паник атака, води до хипервентилация. Тя също причинява замайване, изтръпване на ръце и крака, усещане за стягане в гърдите. Влиза се в порочен кръг – страх, повишен адреналин, още повече симптоми, още повече страх, още повече адреналин.

За щастие паник атаките не са продължителни, тъй като пикът на прилив на адреналин продължива само от няколко секуни до максимум няколко минути. Това е времето с най-тежки симптоми, които след това обичайно започнат да намаляват. Показателно е, че при напускане на ситуацията симптомите сами намаляват до бързо пълно възстановяване на баланса. Това означава, че известно време след силна паник атака може да се чувствате напълно добре и в отлично здраве.

Лечение на паник атаките

Паник атаки симптоми

Най-добрият вариант е да се комбинира терапия, влючваща медикаменти, психотерапия и хранителни добавки. Възможно е човек да получи насоки за избор само на едно от трите лечения, но това зависи много от състоянието, давността, тежестта и причините. При физически проблем е нужно да се лекува телесната причина – например да се приемат хормони за щитовидна жлеза. Но ако няма физическо заболяване, посоката на лечение е съвсем различна.

За по-леки случаи на паник атаки и при отказ на пациента да приема тежки лекарства много ефективни са:

- Дихателни технии. Обучение за правилно дишане – коремно дишане, а не плитко дишане с гърдите. Прилагане на квадратно дишане или дишане в различно времево съотношение;

- Когнитивно-поведенческа психотерапия. Промяна във възприемането на ситуацията и в поведението;

- Техника „десенсибилизация“ – постепенно привикване към местата и факторите, които провокират паник атаките;

- Промяна в начина на живот – смята на партньор, на месторабота, на място на живеене и т.-н.;

- Хомеопатично лечение – особено капки на Бах и спрей „Рескю“;

- Хранителни добавки – витамини от В група, витамин D, цинк, магнезий, нормализиращи адреналина и кортизола добавки, адаптогени, билкови средства с ефект на антидепресанти и др.;

- Валидол под езика по време на пристъп.

За по-тежки случаи се препоръчва изброеното да се комбинира с антидепреанти, които трябва да бъдат назначени или от невролог, или от психиатър. Те стабилизират нивата на хормона серотонин, който е свързан с паник атаките. Също се предписват успокоителни лекарства по преценка на лекаря.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest