Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Каквa e разликата между AHA и BHA в грижата за кожата

Каквa e разликата между AHA и BHA в грижата за кожата

Kristina K.Kristina K.
Новак
55131
Каквa e разликата между AHA и BHA в грижата за кожата?

Въпреки че има множество видове киселини в грижата за кожата, има само няколко ключови, които обикновено се използват за ексфолиране. Двете най-известни алфа-хидрокси киселини са гликоловата и млечната киселина. Те са много сходни, но млечната има тенденция да бъде малко по-нежна към кожата, което я прави чудесен вариант за хора, които за първи път използват киселини или имат чувствителна кожа.

Салициловата киселина е най-известната бета-хидрокси киселина и е чудесен избор за възпалена, склонна към акне кожа.

Каква е разликата между AHA и BHA

Гликоловата и млечната киселина (AHA) разграждат мъртвите кожни клетки на повърхността на кожата и помагат за изглаждане, ексфолиране и премахване на повърхностния пигмент върху външния слой на кожата. Може дори да помогне и при лечението на някои видове акне.

Салициловата киселина е изключително полезна за предразположена към акне кожа, мазна кожа с тенденция към запушване на порите. Тя прониква по-дълбоко в кожата от AHA, за да премахне натрупванията, петната и да отпуши порите.

По същество AHA киселините ексфолират повърхността на кожата, за да подобрят неравномерната текстура, докато BHA ексфолират по-дълбоко в порите, за да се борят с излишното омазняване.

Какъв е най-добрият начин да включа ексфолираща киселина в моята рутина

Каквa e разликата между AHA и BHA

Киселините трябва да се интегрират във вашата рутинна грижа за кожата бавно, под формата на почистващ препарат, тоник или серум в зависимост от вашите нужди. Ако се интересувате да опитате концентриран серум или тоник, който съдържа активни киселинни съставки, трябва да го въвеждате постепенно и да използвате продукта само веднъж или два пъти седмично, докато кожата ви изгради толерантност. Тъй като кожата ви изгражда тази толерантност, киселина може да се интегрира по-често.

За AHA киселините като гликолова и млечна киселина действайте бавно и използвайте по-нисък процент киселина (около 5%) няколко пъти седмично, за да видите как кожата ви се справя с нея. Ако не сте запознати с киселините, опитайте предварително напоени тонер тампони – всеки съдържа точното количество продукт, като по този начин предотвратява прекомерното ексфолиране, което може да раздразни кожата. Ако всичко върви добре, можете бавно да увеличите честотата на приложението и в крайна сметка да увеличите процента на концентрацията на продукта. Обикновено отнема между две и четири седмици, за да се видят резултати, като по-гладка и по-сияйна кожа.

За салициловата киселина концентрацията обикновено варира от 0.5 до 2 процента в продуктите - направете избор в зависимост от това какво може да понесе кожата ви. Бавното въвеждане на съставката във вашата рутина е особено важно за чувствителните типове кожа, докато тези с по-мазна кожа обикновено могат да понасят по-добре киселините.

Все още не сте сигурни

Попитайте експерт, козметик или медицински специалист, на който можете да се доверите. Кожата на всеки реагира по различен начин, така че е най-добре да изберете режим на ексфолиране с помощта на опитен специалист в грижата за кожата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest