Кожата е най-големият, а също и един от най-важните органи в човешкото тяло. Тя изпълнява няколко жизненоважни функции за тялото, включително защита на другите жизненоважни органи, кости, мускули, стави и нерви.
Има смисъл само да бъдем изключително внимателни към това, което нанасяме върху кожата си, тъй като 60% от това, което нанасяме върху кожата си, се абсорбира. Това означава, че продуктите, които поставяме върху кожата си, влияят на нашето здраве и цялостно благополучие, било отрицателно или положително.
Много съставки, открити в традиционните продукти за грижа за кожата, са свързани със здравословни проблеми като алергии, екзема, рак, хормонални смущения и репродуктивни проблеми. Така че неправилната грижа за кожата може да ви разболее!
Кои са съставките, които трябва да избягвате в грижата за кожата си?
Искате да подхраните кожата си с хранителни вещества, а не да я отровите, нали така? ! По-долу са представени съставките, които трябва да избягвате в продуктите за грижа за кожата.
1. Алуминий
Токсичен метал, който може да наруши здравословното функциониране на ендокринната система. Обикновено се среща в почти всеки продукт за лична хигиена, особено в дезодорантите против изпотяване.
2. DEA (диетаноламин), MEA (моноетаноламин) и TEA (триетаноламин)
Бистри, безцветни, вискозни течности с миризма на амоняк. Обикновено се срещат в продукти, които се пенят като почистващи препарати за лице и сапуни. Те също се намират в грим за очи, аромати, продукти за коса и слънцезащитни продукти.
3. Dmdm hydantoin и урея (Имидазолидинил)
Консерванти, които често отделят формалдехид, който може да причини болки в ставите, кожни алергии, главоболие и загуба на сън. Обикновено се среща в продукти за грижа за кожата, козметика, шампоани и балсами и перилни препарати.
4. Минерално масло
Нефтен продукт, който покрива кожата като пластмаса, запушвайки порите ѝ. Това е изключително вредно, защото пречи на способността на кожата да елиминира токсините, като по този начин увеличава вероятността от акне и други заболявания. Обикновено се среща в кремове, лосиони и мехлеми.
5. Парабени (метил, бутил, етил, пропил)
Невинаги се етикетират върху опаковките на козметичните продукти. Те се използват като консерванти и могат да допринесат за хормоналния дисбаланс. Обикновено се среща почти навсякъде, включително продукти за грижа за кожата като овлажнители и дезодоранти.
6. PEG (полиетилен гликол)
Съставка, която може да промени и намали естествения овлажняващ фактор на кожата. Той регулира точката на топене и сгъстява продуктите. Обикновено се намира в почистващи продукти за лице.
7. Фталати
Това са химикалите, използвани за увеличаване на гъвкавостта и здравината на пластмасите. Фталатите обикновено се срещат в козметиката като ароматни масла и се отбелязват върху опаковките с термина „аромати“.
8. Пропилен гликол и бутилен гликол
Газообразни въглеводороди, които в течно състояние действат като „повърхностно активно вещество“. Те проникват в кожата много бързо и могат да отслабят протеиновата и клетъчната структура. Обикновено се използва за приготвяне на екстракти от билки.
9. Натрий лаурил сулфат (SLS) и натриев лаурет сулфат (SLES)
Препарат, който помага за образуване на пяна и мехурчета в шампоани и препарати за почистване. Обикновено се среща в 90% от продуктите за лична хигиена, които се пенят!
10. Триклозан
Синтетичен антибактериален агент, който може да наруши функцията на щитовидната жлеза и може да се разгради до форма на диоксин - клас химикали, свързани с широк спектър от токсичност, включително рак. Обикновено се среща в сапуни, вода за уста, крем за бръснене, дезодоранти, пасти за зъби и др.