Компютърните технологии не само облекчават живота ни, но и ни затрупват с допълнителни проблеми. Цялата си важна информация пазим в дискове, в електронната си поща и къде ли още не.
Естествено, те имат нужда от защита. И тук идва нуждата от паролата. На въпроса каква е Вашата парола лесно може да отговори всеки уважаващ себе си хакер.
Обикновено хората използват най-лесните цифри и думи за запазване на ценна информация. В годините на зората на Интернет обичайната парола е била „12345”, днес тя е заменена от малко по-дългата „123456”.
Според последните изследвания един от пет сърфиращи из Интернет избира най-лесно разпознаваемите пароли като „авс123”, както и думата “password”, която на английски означава парола.
Според учените това се дължи на генетични недостатъци у хората. Тези тенденции се наблюдават от доста време – от деветдесетте години до ден днешен.
Учените изследват списък от 32 милиона пароли, които разбил неизвестен хакер на сайта RockYou – компания, която разработва програмно обезпечение за социални мрежи, и го публикувал в Интернет.
Оказало се, че на практика списъкът се състоял от 5000 пароли. Над 1 процент от ползвателите на мрежите избирали паролата „123456”. На второ място се нарежда същата комбинация, но без шестицата накрая.
На практика се получава, че разбиването на пароли не е чак толкова сложен процес, тъй като хората са предвидими. Някои сайтове се опитват да блокират пощенските електронни кутии, ако паролата се въведе неправилно повече от три пъти, но хакерите се справят и с този проблем.
Според експертите хората избират толкова лесни пароли, защото в забързания ритъм на живот хората предпочитат да товарят мозъка си с възможно най-малко излишна информация.
В идеалния вариант всеки, който се регистрира в различни сайтове, трябва да има различни пароли за тях и ако не може, да си ги запише някъде. В реалния живот обаче хората избират най-лесните пароли за Интернет банкиране и за електронната си поща.