Почти всяка от нас поне веднъж в месеца си мисли, че нейната фигура се нуждае от корекция. Като начин за решаване на проблема обикновено започваме една от най-популярните в момента диети.
Малцина се консултират с лекари: смята се, че за да свалите няколко излишни килограма, не е необходима външна помощ. За съжаление, не всеки постига положителни резултати.
Неуспешните опити за отслабване може да се дължат на ендокринни нарушения. Ако сте опитали с диети и спорт и все още нямате резултати, си струва да направите някои кръвни изследвания, за да откриете причината за това.
Подбрали сме за вас 10 от най-важните изследвания, които ще ви дадат по-нататъшни насоки за кръвни изследвания да направите, ако не можете да отслабнете.
Тироксин и трийодтиронин
Хормоните на щитовидната жлеза тироксин (Т3) и трийодтиронин (Т4) участват пряко в метаболитните процеси, регулират тяхната интензивност и скорост. Отклоненията в концентрацията на тироксин и трийодтиронин от нормата в някои случаи водят до неконтролирано наддаване на тегло.
Тиреоиден стимулиращ хормон
Тироид стимулиращият хормон (TSH) се произвежда от хипофизната жлеза. Той регулира дейността на щитовидната жлеза и от него зависи процесът на производство на хормоните Т3 и Т4. Ниските нива на TSH в кръвта водят до хипотиреоидизъм, един от симптомите на който е затлъстяването.
Нивото на кръвната глюкоза
Концентрацията на глюкоза в кръвта на здрав човек е променлива стойност. Стойностите и могат да варират в зависимост от пола и възрастта, времето от деня, физическата активност, храненето и дори стреса и травмата. Изследването за определяне на нивото на глюкозата трябва да се вземе на празен стомах. Ако резултатът надвишава 6 mmol на 1 литър, това показва проблеми с въглехидратния метаболизъм и висок риск от развитие на диабет (или вече съществуващ диабет), който често е придружен от наддаване на тегло.
Гликиран хемоглобин
Определянето на нивото на гликирания хемоглобин дава представа за усвояването на захарите от организма за дълъг период (обикновено 3 месеца). Концентрацията на този протеин в кръвта, която не надвишава 5, 9%, се счита за нормална. Съдържание на гликиран хемоглобин над 8% обикновено се наблюдава при пациенти, страдащи от захарен диабет. При високи нива на гликиран хемоглобин опитите за отслабване чрез диети не само се провалят – те могат да бъдат вредни за здравето.
Инсулин
Това е панкреатичен хормон, който регулира метаболизма на въглехидратите. Повишената концентрация на инсулин в кръвта води до прекомерен апетит, а също така активира образуването на мастни депа. Естествено, това създава висок риск от развитие на затлъстяване.
Тест за глюкозен толеранс
Резултатът от това изследване показва колко бързо тялото метаболизира глюкозата. Процедурата се извършва на празен стомах и включва няколко етапа. Първо се измерва нивото на кръвната захар на пациента и се предлага да изпие чаша сладка вода. След това тестът се повтаря след 30, 60 и 90 минути и се изготвя графика, от която може да се оцени постепенното намаляване на концентрацията на глюкоза. Отклонението на получените показатели от нормата показва наличието на латентен диабет или преддиабетно състояние.
Естрадиол (естроген)
Наднорменото тегло може да се дължи на високи нива на хормони, отговорни за развитието на подкожната мастна тъкан. Едно такова вещество е естрадиолът. Регулира формирането на женските вторични полови белези, участва във формирането на менструалния цикъл. Излишъкът на естрадиол в кръвта предизвиква ускорено отлагане на мазнини в областта на корема и бедрата, което е характерно за женското тяло (затлъстяване по женски тип).
Кортизол
Кортизолът е надбъбречен хормон, който участва активно в регулирането на енергийните процеси. Той е отговорен за реакцията на тялото към стрес, което се изразява, наред с други неща, в освобождаване на енергия, съхранявана в мастната тъкан и нейното прехвърляне към органи и тъкани. Ниските нива на кортизол в кръвта водят до инхибиране на този вид процеси и образуването на прекомерни мастни резерви.
Тестостерон
Това е един от основните мъжки хормони, но присъства и в тялото на жената. Балансът на тестостерон и естрадиол определя нормалното функциониране на женската полова система. Както излишъкът, така и дефицитът на мъжкия хормон обикновено причиняват метаболитни смущения, което води до наддаване на тегло.
Фоликулостимулиращи и лутеинизиращи хормони
Лутеинизиращият (LH) и фоликулостимулиращият (FSH) хормони се произвеждат в хипофизната жлеза и регулират функционирането на яйчниците. Ако жената наддава наднормено тегло успоредно с менструалните нередности, това може да означава дисбаланс на FSH и LH в кръвта.
Ендокринната система на човешкото тяло е чувствителна към всякакви промени в диетата и начина на живот. Когато ендокринните жлези не работят правилно, борбата с наднорменото тегло чрез диета и упражнения може да бъде не само безполезна, но и опасна.
Ако опитите за отслабване не доведат до резултати, трябва да се свържете с ендокринолог и да изследвате някои хормони. Ако се окаже, че причината за наднорменото тегло е хормонален дисбаланс, премахването му ще ви позволи да отслабнете.