Зависимостите, каквито и да са те, винаги са опасни и вредят на нашето здраве. Алкохолизмът е част от тези зависимости. Той може да бъде преодолян, но се изисква желание от страна на страдащия и преди всичко осъзнаване.
Цялото лечение е трудно, като че ли осъзнаването отнема най-много време и създава най-много тревоги на близките. Много чест случай е, да се прекалява с алкохола всяка вечер, под предлога, че денят е бил напрегнат и че малко алкохол не вреди на никого.
Според проучвания България е на трето място по консумация годишно на твърд алкохол. За момента все още повече алкохол пият мъжете, но тенденция за покачване количеството на употреба на спиртни напитки, се наблюдава и при жените и което е по-тревожно при лицата до 18 години.
Повечето хора приемат с усмивка прекаляването с чашката и не смятат, че е нещо, за което трябва да се тревожат. Реално обаче проблем има и само в семействата, в които се е задълбочил се осъзнава какъв жив ад е това. Можем ли да помогнем на злоупотребяващия с алкохол? Можем ли да го накараме да спре?
За алкохолна зависимост се говори не толкова според количеството, което изпива човек, а по-скоро според начина, по който му действа. Трудно се осъзнава такъв проблем, дори когато ти го казва любим човек - не вярваш, не смяташ, че е сериозно.
Алкохолно зависимите обикновено стават агресивни, когато им заговорите за проблема – изнервят се, ядосват се. Изключително е трудно да признаят, че имат някакъв проблем. Ако имате близък, който е алкохолно зависим, потърсете помощ. Съществуват консултативни центрове, в които могат да ви помогнат как трябва да реагирате, да ви научат какво да правите.
Не подхождайте с пренебрежение към вашия близък, който страда – направете опит да помогнете. Скриване на алкохола, затваряне на болния у дома не са решение или поне не трайни. Най-добре потърсете помощ при хора, които знаят как да облекчат положението ви и които ще подходят към вашия случай с необходимото внимание.