На всеки е известен силният, дрезгав и доста груб звук, който някои хора издават по време на сън и всички наричаме хъркане. Причините за хъркането се коренят в някои особености на дихателната система по време на сън. Ето какво се случва.
В съня мускулатурата се отпуска, включително мускулите на гърлото. При релаксацията дихателните пътища се стесняват, а това пречи на белите дробове да вдишват и издишват нужните количества въздух.
При стесняване на дихателните пътища въздухът при дишане се изтегля през тях по-бързо. Това води до дехидратация на меките тъкани и те от своя страна реагират вибрирайки. Звукът, който издават, чуваме като хъркане.
Защо някои хора хъркат, а други не?
Много са причините някой да хърка. Лекарства, възраст, начин на живот играят роля, както и състояния като бременност, заболявания като алергии и други.
Често хората хъркат, когато имат здравословен проблем- настинка, алергия, запушен нос. Тогава носната тъкан набъбва, въздушният поток през носа намалява и тогава въздухът през дихателните пътища ускорява хода си. Преминавайки през меките тъкани, чуваме вибрацията като хъркане.
Нужно е хъркащият да се провери за алергии, да спазва изискванията за балансиран и здравословен живот.
По време на бременност този проблем се появява често през третия триместър. Тъй като количеството кръв в тялото се повишава, това води до разширяване на кръвоносните съдове. Носните проходи се подуват, дишането се затруднява и тогава се чува хъркането. Прекомерното наддаване на тегло също може да стане причина бременната жена да хърка.
Лекарства от рода на успокоителните често водят до отпускане на меките тъкани в задната част на гърлото, а това увеличава риска от хъркане. Седиращите лекарства имат този ефект и затова ако може, е добре да бъдат заменени от такива, в които липсва ефекта.
Възрастта е сериозен фактор и всеки човек над 35 години е с повишен риск от хъркане. Това се получава защото мускулният тонус намалява с напредване на възрастта. Важи за цялото тяло, включително за гърлото. Редовният спорт и балансираното хранене могат да намалят риска от хъркане.
Някои индивиди са генетично предразположени към хъркане. Те имат естествено по- тесни горни дихателни пътища и това е причина да хъркат силно. Това не може да се промени, но може да се ограничи ефекта от проблема като се изключи тютюнопушенето, алкохолът и се регулира теглото.