Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Забранени фрази при отглеждането на момче

Забранени фрази при отглеждането на момче

Забранени фрази при отглеждането на момче
Кош за играчки и дрехи - еднорог
Практичен аксесоар за вашия дом:
Кош за играчки и дрехи - еднорог
22.00 лв.

По време на спор може да е лесно да кажете каквото първо ви хрумне. За съжаление, това може да не винаги е най-доброто нещо, което да кажете на сина си. Децата възприемат нещата от доста ранна възраст, включително съобщения за ролите на половете. Това може да доведе до разпространението на нещо като „ токсична мъжественост “, което разбира се вреди на момичетата и жените, но също така и на самите момчета и мъже. Когато учим децата си на поведение, важно е да не се облягаме на фрази и език, които ще ги насърчат да се чувстват зле за себе си или да навредят на другите. И имайки това предвид, съветваме ви да не използвате следните забранени фрази при отглеждане на момче.

„Ти си мъжът в къщата“

Тази често срещана фраза често се казва на млади момчета, но натоварва прекалено много отговорности върху едно малко дете. Независимо дали има мъж в къщата или не, не е честно да възлагате тази отговорност на детето си. Това също така предполага, че къщата се нуждае от „мъж“, който отговаря, което е вредно както за мъжете, така и за жените във вашето домакинство.

„Не бъди такъв слабак“

Всички деца са различни и реагират на нещата по различен начин. Някои момчета може да се разстроят и да плачат, след като бъдат наранени. Това не ги прави слаби, прави ги хора. Вместо да се разочаровате, говорете за това как се чувстват и какво можете да направите, за да им помогнете да се почувстват по-добре. Забранена фраза като тази също учи момчетата, че най-важното нещо, което могат да направят, е да бъдат силни и да не показват слабост, което е вредно.

„Спри да плачеш“

Точно като възрастните, децата имат всякакви емоции, които трябва да дадат на воля. Дайте им пространство да почувстват чувствата си и след това преминете покрай тях, независимо дали става въпрос за плач, гняв или разочарование. В дългосрочен план това ще им помогне да могат по-добре да обработват емоциите си, когато остареят. Това е особено важно за отглеждането на момчетата; те трябва да знаят, че също могат да плачат, защото с напредването на възрастта обществото ще ги накара да мислят, че не могат от страх да не бъдат възприети като „немъжествени“.

Отглеждане на момче

„Срамувам се от теб“

В разгара на момента може да позволите нещо подобно да се изплъзне, но е твърде грубо. Всеки прави грешки и вместо да казвате, че се срамувате или неудобно, кажете им какво не ви харесва в поведението и защо. Най-важното е да им кажете, че ги обичате независимо от всичко.

„Преодолей го“

Деца от всички възрасти се разстройват и е важно да признаете чувствата им и да ги оставите малко да ги обработят. Бъдете там, за да обсъдите как се чувстват и защо, за да могат да ги подминат. Не им казвайте просто „да го преодолеят“, това изпраща посланието, че не трябва да ги усещат на първо място и не им дава пространство да ги преодолеят.

„Иди, прегърни и целуни баба“

Може да е инстинктивно да кажете на децата си да прегръщат и целуват членове на семейството или приятели, но се опитайте да обуздаете този инстинкт. Дайте на децата си собственост върху телата си от малки и им дайте избор да дават прегръдки и целувки, ако и когато са готови. Това не означава, че не трябва да се сбогуват учтиво, когато някой си тръгва, но не ги принуждавайте да дават прегръдки и целувки, ако не искат. Това е ранен начин да започнете да учите синовете си на съгласие и докосване на телата на други хора (и да бъдат докосвани от други).

„Ти си такъв егоист“

Децата са истински егоисти в много моменти от своето развитие, но не е нужно да ги обвинявате за това. Вместо това се опитайте да стигнете до същината на това, което търсят – нуждаят ли се от малко повече внимание, чувстват ли се зле, че приятел е получил нещо, което са искали, или са очаквали нещо и са разочаровани, че не са го получили?

„Дай, аз ще го направя“

Съвети при отглеждане на син

Трудно е да гледате как детето ви се мъчи да завърши нещо, но е важно да му дадете време да се научи как да изпълнява големи и малки задачи. Вместо просто да поемате нещата вместо него, работете заедно, за да завърши това, върху което работи, или му дайте насоки и му помогнете да го направи самостоятелно.

„Защо не можеш да бъдеш повече като...“

Сравняването на детето с някой друг не добра идея. Съсредоточете се върху това, което прави вашето дете уникално и специално и ако има неща, върху които искате то да работи, можете да го обсъдите с него, вместо да го сравнявате с някой друг. Момчетата, както и момичетата, са постоянно изложени на опасност от несправедливо сравняване с другите, което може да доведе до психични и други проблеми.

„Ти си такъв глупак“

Детето ви няма да знае всичко и няма нужда да го порицавате, когато не прави нещо добре. Вместо това му предложете да работите заедно като екип, за да разбере как може да изпълни задачата или да я направи по различен начин следващия път. Има по-конструктивни начини за предлагане на критика и това са важни моменти за учене на нови неща.

„Защо не те приеха в отбора? “

Вашият син може да не стане звезден спортист и това не е проблем. Вместо да се съсредоточавате върху стереотипните момчешки дейности, съсредоточете се върху това, което вашият син ви разказва или показва, че обича да прави - това може да е спорт, музика или програмиране. Разберете какво му харесва, като го насърчите да опита различни дейности.

Като имате предвид горните забранени фрази при отглеждане на момче, ще можете да изградите силна, открита връзка със сина си, дори когато имате разногласия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest