Ezine.bg»Статии»Семейство»Тийнейджъри»Колко продължава пубертетът при момчетата

Колко продължава пубертетът при момчетата

Колко продължава пубертетът при момчетата

Кризите съпътстват човека през целия му живот, чертаейки преход към нов етап на развитие. И, разбира се, най-известната, най-дългата и поразителна криза е пубертетът. Това е периодът, който засяга всички: и момчета, и момичета...

Пубертетът при момчетата е преходна, трудна и критична възраст - това е времето, когато детето пораства и става тийнейджър. По това време настъпват драматични промени както в тялото, така и в психиката на момчето. Обикновено пубертетът започва при момчетата на 11-13 години и завършва на 16-19 години. Момчетата се развиват малко по-бавно от момичетата, така че началото на пубертета при момчетата е по-късно, отколкото при момичетата.

Началото и продължителността на този труден за всички период се определя от следните фактори:

- наследственост;

- диета и хранене;

- екологична ситуация;

- препарати и хранителни добавки, хигиенни продукти, съдържащи хормони;

- заболявания на ендокринната система.

Преходният период е много важен етап от живота на детето, който ще определи не само физиката и способността за възпроизвеждане, но и кръга от приятели, мироглед, хобита и сексуална ориентация в зряла възраст.

Признаци на пуберт при момчетата

За момчетата и момичетата преходният период е обвързан с хормони или по-скоро голям брой от тях. Отговорни за пубертета при момчетата са група мъжки хормони, наречени андрогени.

Процесът на тяхното развитие се нарича andrenarche и именно с него започва самата преходна възраст.

Един от първите и основни признаци на пубертета при момчетата е увеличаване на външните полови органи, семенните мехурчета и простатната жлеза. След това последните два органа започват да функционират активно, което води до повишена възбудимост при момчетата, както и до ерекции и емисии - неволна еякулация, обикновено по време на сън. Такива неприятни "изненади" често объркват тийнейджърите. Ето защо, ако той изведнъж попита какво е това, тогава спокойно му кажете, че той расте. Това е напълно нормално явление и това е само началото, и ако нещо го притеснява, тогава не се колебайте да му дадете някои съвети.

Окосмяването по тялото става по-интензивно. По лицето се появява пух под формата на мустаци или брада.

Момчешки пубертет

Друг сигурен признак на юношеството е промяната на гласа. Понякога става груб, а понякога твърде висок. Това се дължи на факта, че в ларинкса се образуват нови гласови струни, които се уплътняват заедно със съществуващите.

Промените засягат цялото тяло. По време на пубертета момчетата активно отглеждат костите и мускулите си. Нещо повече, всичко това нараства изключително неравномерно и нехармонично, което кара тийнейджърите да изглеждат неудобно. Костите на крайниците започват да растат първи. Раменете стават по-широки и долната челюст се увеличава.

Заедно с това и силата на детето се увеличава. Тогава започва бърз мускулен растеж. Много е важно да не пропуснете този момент и да осигурите спортни занимания на детето, в допълнение към уроците по физическо възпитание. Това може да бъдат просто упражнения сутрин, с продължителност не повече от 10-15 минути, джогинг или ходене на фитнес (след 14 години). Тези промени също могат да доведат до неловкост в движенията и нарушена координация, свързана с надценяването на силата на юношата и неадекватния контрол върху новото му тяло.

По това време е много важно да се обърне внимание на личната хигиена, тъй като съставът на потта се променя при момчетата, от които последните придобиват специфична миризма.. Кожата става по-мазна, секретът на мастните жлези се произвежда по-активно, така че се появява акне. Тук е важно да се обясни на тийнейджъра значението на грижата за кожата и тялото, тъй като някои момчета се бунтуват срещу използването на специални почистващи препарати и дезодоранти, като ги смятат за женствени. Накарайте тийнейджърът да разбере, че момичетата са по-привлечени от добре поддържани и грижовни млади мъже и че използването на кремове, лосиони и мъжки парфюми не е срамно, а е нормално, ако е умерено, разбира се.

От гледна точка на психологията

Тук наистина има много клопки, нюанси и трудности в психиката на детето. Настъпват много промени, често доста отрицателни, но не критични.

Когато започне пубертетът при момчетата, трябва да се помни, че психиката на юношите е изключително нестабилна, а емоционалният баланс е крехък. По това време те стават много уязвими и не могат да възприемат критиките по свой адрес: или започват да викат и да се ядосват, или се отдръпват още по-дълбоко в себе си, участвайки в самобичуване, и вътрешно се „изяждат“.

Тийнейджърът се стреми към независимост, защитава своята зряла възраст. Ето защо за него е важна реакцията на роднини и приятели, особено на родителите. За един млад мъж е жизнено важно да види, че го възприемате като възрастен мъж, позволявате му да взема решения сам.

Например вашият син казва, че излиза с приятели. Не бива да му се обаждате на всеки 15 минути и да го питате как е, дали всичко е наред и дали не е забравил прибирането в определеното време.

С такава „грижа“ ще го направите за посмешище пред приятели, от което детето ви може да се вбеси и да се върне късно и не съвсем трезво. Какъвто и да е вашият родителски импулс, сдържайте се и помолете да ви предупреди преди разходката, ако се забави. Това ще му даде да разбере, че му се доверявате, уважавате и мислите, че е достатъчно възрастен, за да се контролира.

Пубер

Също толкова важно е тийнейджърите да се разкрият като личност. За тях е важно личното пространство - собствената им стая или поне собствен ъгъл, където никой няма да се натрапва без негово знание. Много родители - от добри, според тях, мотиви - се стремят към обсебване на детето, преглеждат кореспонденцията му в социалните мрежи и по телефона, забраняват комуникацията с определени „подозрителни“, според тях, индивиди. По този начин те не само нарушават правата му и поставят цял куп комплекси и проблеми в живота му, но също така подкопават доверието на подрастващия в себе си и усложнявайки живота му, давайки още повече причини за конфликти.

Поставете се на негово място. Вероятно няма да ви е приятно, ако някой, на когото имате доверие, влезе в телефона или кореспонденцията ви, открие нещо, според мнението на този "разузнавач", странно и плашещо.

Друга характеристика на юношите е изолацията, мрачността и постоянната депресия. Това се дължи на няколко фактора. Първо, юношеската самооценка е доста променлива, обикновено към ниска.

Те не са напълно наясно с промените в телата си и им се струва, че изглеждат зле. Самочувствието на момчетата може да бъде понижено поради проблеми в изграждането на отношения с момичета. На второ място, трябва да помните за такова понятие като „младежкия максимализъм“.

Това означава, че тийнейджърите разделят света на правилния и чуждия, това, което обожават и това, което мразят. И тъй като комуникацията е основното нещо на тази възраст, за него е важно да отговаря на хората, които е издигнал в ранг на идеал. И най-малкото несъответствие с една или друга група може много да разстрои тийнейджъра. Трето, повишена умора от промени в тялото ви.

Има още едно важно нещо, което трябва да разберете за изолацията. Не очаквайте детето ви да бъде откровено, ако не сте развили отношения на доверие преди пубертета и сте следвали авторитарна или произволна система за родителство. Ще му бъде по-лесно да споделя притеснения с приятели, но не и с човека, който му крещи или да го наказва.

През този период трябва да направите всичко възможно, за да му покажете, че сте на негова страна, много внимателно подбирайте думите си. Много хора отдават изолацията на сигурен признак на наркомания, което далеч не е така. Ако синът ви не иска да ви разказва за училище или изобщо не иска да говори, това не означава, че е наркоман.

Друг препъни камък между поколенията са компютърните игри.

Във всекидневието има погрешно схващане, че ако едно момче играе на агресивни игри, то от него непременно ще израсне убиец, че зрението му ще се влоши от дългите часове пред компютъра и че фактът, че прекарва цялото си свободно време пред компютъра, показва пристрастяване към хазарта и спешно е необходима среща с психиатър.

Това не е така.

Играейки агресивни игри, човек облекчава натрупания през деня стрес, което е доказано от учените. Те не откриват никаква връзка между компютърните игри и човешкото поведение. Следователно не е необходимо да прехвърляте отговорността за агресията на детето от себе си върху игрите. Агресията при децата е друг признак на пубертета. По този начин момчетата се опитват да покажат своята мъжественост. Друго хоби като игри може да е признак на самота на детето, липса на какъвто и да е социален кръг.

Като цяло, когато синът ви навлезе в преходна възраст, трябва да се интересувате възможно най-много от живота му. Но не с цел да го манипулирате, а да покажете, че той е важен за вас такъв, какъвто е, и неговите интереси също. Слушайте музиката му с него, опитайте се да намерите песни от подобен жанр и да споделите с него. Говорете за преживяванията си на неговата възраст, не се страхувайте да говорите за онези действия, за които се срамувате, или за онези житейски грешки, които сте допуснали. Важно е да бъдете на една страна с тийнейджъра, защото той наистина се нуждае от вашата защита и подкрепа при постоянните промени, които го съпътстват.

Момче в пубертет

Отричането на всичко старо е друга черта на юношеството, наречена негативизъм. Това е неговият начин да се сбогува с детството, да покаже на себе си, че вече е възрастен.

Но всъщност трябва да запомните, че всички деца са индивидуални и че някои признаци, особено психологически, може просто да не се появят. Особено и при вас има приятелство между родител и дете. Не забравяйте, че колкото и да е непослушно детето ви, то все още се нуждае от вашата подкрепа и любов, а не от пълен контрол, упреци за лошо представяне и осъждане.

Причини за ранно или късно начало на пубертета при момчетата

Ранният пубертет при момчетата е доста рядък. Ако на възраст от 10 години момчето има увеличение на гениталиите, буен растеж на косми, промяна в миризмата на пот и тяло, тогава е необходимо да се свържете с андролог.

Ако на 13-годишна възраст момчето няма гореспоменатите признаци, тогава говорим за късен пубертет при момчето и тук също трябва да се свържете със специалист.

Възможни причини за отклонения:

- наследственост;

- нарушение на ендокринната система;

- мозъчни заболявания;

- неправилно хранене.

Основното нещо, което един родител може да направи, за да накара пубертета на момчето да премине възможно най-гладко, е да стане приятел на детето, да общува с него като с равен и да се държи съответно. Съгласете се с него, спазете обещанието си, ако сте обещали нещо. Не го съдете и не му се смейте, оставете го да направи своя избор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest