Косата като част от визията винаги е била и ще бъде неизменна част от представата ни за красота и като такава е заредена с важен символизъм. В древни времена хората вярвали, че косата е пазител на духа, а дори днес перфектната женска визия се олицетворява от дългите, гъсти и буйни коси.
Промяната на визията на косата е подсъзнателен рефлекс за рестарт на някой важен аспект от живота. Затова начинът, по който изглежда косата, се възприема като огледало на цялостното състояние на тялото. Всеки косъм е продължение на нашата биоенергетика, аура и дори на връзката ни с Космоса.
Здравата, пищна и красива коса е природна даденост, но без адекватна грижа, тя няма да може да съхрани своята жизненост и витално излъчване. А тези, които природата не е дарила с прелестна и красиво изглеждаща коса, могат да постигнат чудеса, ако се отнасят с нея с любов, грижа и внимание. Красивата коса е обгрижваната коса, но за целта трябва да сме наясно за всеки аспект от тази грижа. Ето всички нужни стъпки в правилната грижа за косата:
Аспекти и съвети в правилната грижа за косата
1. Грижа за скалпа - красотата на косата започва от невидимата част - скалпа. Често той е натоварен от замърсители, пречат му и стилизиращите продукти. Нужно е да се поддържа чист. За максимално добро почистване е добре да се ползва пилинг за коса веднъж в седмицата. Той не само добре почиства кожата на главата, но и повлиява кръвообращението в скалпа.
Освен миенето, в грижата за чистота на скалпа важна роля играят подхранването и хидратацията. Тониците и водите за косата могат да решат тази задача. При проблеми с косопада и за подпомагане на растежа на космите също са полезни тези регенериращи космения фоликул продукти. Правилно е да се нанасят в корените на косата и да се масажира скалпа, докато препаратът попие навътре.
2. Правилно миене на косата - косите са различни - едни се омазняват прекалено бързо, други са прекалено сухи или косъмът се чупи или цъфти.
Затова при измиване на косата е важно да се избере правилното миещо средство. Шампоаните са с различен състав и правилното изследване на съдържанието е основната задача при избора на средство за поддържане на хигиената на косата. Шампоаните без химикали - сулфати и парабени дразнят кожата и увеличават риска от увреждане на косъма.
Водата за измиване също не е без значение. Прекалено горещата вода допълнително изсушава скалпа и уврежда косъма, а студената пречи да се отмият добре почистващите средства. Затова водата трябва да бъде хладка. Шампоанът трябва да масажира косата от корена към краищата, като стремежът е да не се заплитат. После се изплаква старателно.
3. Подхранване и хидратация на косата - миенето на косата с шампоан отваря структурата на косъма и го прави по-податлив на увреждане. Затова е необходим балсам, който да изглади повърхността на косата. Използването на този продукт два пъти в седмицата ще подпомогне възстановителните процеси в косата. В негова подкрепа съществуват серуми за връхчетата на косата, масла за коса или изглаждащи кремове за косата, които са допълнителна и бърза грижа за косъма. Тези продукти се нанасят върху чиста, изсушена с кърпа коса, поне на 3 сантиметра от корена. Действат толкова време, колкото е посочено на опаковката им и после се отмиват.
4. Разресване на косата - правилното разресване на косата започва с избора на добра четка. Такава е тази, която отговаря на дължината и гъстотата на косата. Правилно е преди измиване да се разреши малко. Когато се нанася шампоан, той трябва да се втрие леко вертикално, после внимателно се изстисква водата от нея. Мократа коса по-лесно се уврежда при разресване, затова преди да се реши с четка, е добре малко да поизсъхне. При гъста и дълга коса, която се заплита, най-добре първо да се нанесе спрей за разресване, за да не се скубе и къса косата.
Понякога след баня тънката коса се заплита много и сресването дава като резултат цяла топка коса в ръката. За правилно третиране е нужно да се знае, че в такъв случай косата се реши отдолу нагоре, което значи първо да се пригладят краищата, да се срешат и после да се премине нагоре. Ако се започне от корените надолу, от заплетената коса се изскубват цели възелчета с косми.
5. Защита на косата от топлина - най-лошо се отразяват на косъма принудителното изсушаване със сешоар и използване на маши и преси. Ако няма възможност да се остави косата да изсъхне на въздуха, което е най-добрият вариант за нея, добре е да се нанесе по цялата дължина спрей за предпазване от топлина. Рискът от увреждане ще се намали и с избора на подходящ уред за топлинно третиране на косата. Сешоарите с йонизатори, кератиновите или парни преси за коса са по-щадящи към косъма.
Силата на струята е добре да се определя според дебелината на косъма - колкото по-тънка и увредена коса, толкова по-ниска температура на уреда. Важна е и защитата от слънцето, защото вредните ултравиолетови лъчи са причина за забавената регенерация на клетките, увреждането на повърхността на косъма, преждевременното стареене и оредяване на косата. Продуктите за защита срещу ултравиолетови лъчи са разнообразни на пазара и може да се избере подходящ за всеки конкретен случай.
6. Използване на натурални масла в грижата за косата - маските за коса с натурални масла, използвани преди шампоана за измиване, са част от полезната грижа за косата. Те подобряват кръвообращението в скалпа, отпускат мускулите, засилват блясъка и подхранват косата с полезните вещества, които имат в състава си. Те имат и свойството да възстановят влагата в косъма, да подобрят растежа на косата и да намалят цъфтящите краища. Изборът на масла за коса е голям - кокосово, бадемово, рациново и дори чист зехтин са идеална основа за приготвяне на домашни маски за коса.
7. Редовно подстригване и използване на гребен с широко зъби за разресване - правилното подстригване премахва отпуснати или цъфтящи краища и обновява косата. Добре е да се прави на всеки 6-8 седмици. Редовното подстригване няма да направи косата да расте по-бързо, но гарантира здравина на косъма. Използването на гребен с редки зъби пък ще даде на косата свобода и няма да я увреди.
8. Ролята на здравословното хранене е водата в грижата за косата - ако трябва да перифразираме някоя известна сентенция за храненето, то тя ще гласи, че косата ни е това, което ядем. Този израз съвсем не е случаен. Косата ни е направена от протеини и аминокиселини. Тя има нужда да бъде хранена правилно. Яйцата, плодовете, ядките, рибата, зеленолистните зеленчуци, сладките картофи са част от подходящото меню за добър вид на косата. Вътрешната хидратация на косъма, съчетана с добро хранене и външно овлажняване, е ключът към здравата и красива коса. Нуждата от 3 литра вода на ден се отнася и за косата, не само за органите.
За да бъдат къдриците блестящи, здрави и красиви, добре е да се избягват стресът, горещите душове, средствата за третиране на косата, съдържащи химикали, уредите за топлинно оформяне на косата, солената вода и слънцето. Съществуват продукти на пазара, които помагат да се избегне действието на тези негативни фактори, но личното отношение към косата като атрибут на визията е основата, на която лежи правилното отношение към украшението, което природата ни е дала за прекрасна визия и от нас зависи да го запазим в най-добър вид.