Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Как да оригнем бебето?

Как да оригнем бебето?

оригване на бебето

Когато едно бебе се оригне, то се освобождава от газовете и се чувства по-комфортно. Повечето кърмачета, които се хранят през нощта, заспиват докато сучат. В такива случаи е добре да се опитате да оригнете детето и да му помогнете да изпусне излишния въздух, без да го събуждате. Ако създадете добри условия за оригване и изберете удобен метод за това, съобразен с хранителните и сънни навици на вашето бебе, няма да ви е трудно да му помогнете да се освободи от излишния въздух. Какво може да се направи?

Изберете начин за оригване

Вземете бебето на ръце и му помогнете да оригне въздух. Този метод е подходящ за бебета, които спят по корем или с вас.

- Внимателно преместете бебето към вас, за да не го събудите.

- Поставете бебето с главата или брадичката на рамото си и хванете дупето с ръка, за да не се изплъзне.

- Поставете другата си ръка на гърба му и нежно потупайте, за да излезе въздухът.

- Ако бебето вече държи главата си добре, можете да опитате да го държите на малко разстояние от рамото си, за да оригне въздуха. Дръжте бебето така, че коремчето му да е на малко разстояние от рамото ви и леко притиснете рамото си към корема му. Уверете се, че детето диша спокойно, като го държите отдолу с едната ръка, а с другата дръжте гърба. Продължете леко да натискате коремчето на бебето, докато то не изпусне въздух.

Сложете бебето да легне и му помогнете да оригне въздуха. Този метод работи добре, ако вече лежите до бебето и го храните, тъй като просто трябва да дръпнете бебето към себе си и да поставите главата и корема му на коленете си.

- Сложете бебето в скута си, през тялото си.

- Поставете бебето с коремче върху крака си и нежно натиснете корема му с коляното си. Уверете се, че бебето лежи на краката ви, така че кръвта да не нахлува в главата му.

- Обърнете главата на бебето настрани, за да може да диша лесно, дори когато лежи по корем.

- Хванете главата му с ръка, като поставите палеца и показалеца си под брадичката му, под ушите му. Не поставяйте ръката си на врата или близо до гърлото, за да не пречите на дишането.

- Изчакайте, докато детето изпусне въздух.

- Дръжте бебето близо до тялото си. Този метод е най-подходящ за бебета, които спят по корем и спят много дълбоко, тъй като е доста трудно да поставите бебето в тази поза, без да го събудите.

- Като начало се облегнете малко назад в удобен стол или диван, така че ъгълът на тялото ви да е приблизително 130 градуса. Тази позиция може да се заеме и на леглото, като поставите възглавници под гърба, за да не се местите на фотьойл или диван.

как да оригнем бебето

- Бавно приближете бебето до тялото си. Лицето му трябва да е обърнато надолу. Главата на бебето трябва да е на гърдите ви, а коремът му - върху вашия корем.

- Хванете детето отдолу с ръка, а с другата ръка нежно го потупвайте по гърба.

- Продължете леко да потупвате бебето по гърба, докато въздухът излезе.

Създайте оптимални условия за оригване на въздуха

За да намалите количеството повръщане, хранете бебето си на тихо място, където нищо няма да го разсейва. Бебетата са склонни да поглъщат повече въздух, когато се разсейват от силни шумове или гласове по време на хранене. В резултат това води до повишено образуване на газове и необходимост от оригване на въздух.

Не се притеснявайте, ако бебето повърне мляко, докато се оригва. Това често се случва, тъй като въздухът в стомаха на бебето е блокиран отгоре от току-що изяденото мляко и когато въздухът излезе, млякото излиза с него. Може да забележите, че млякото излиза и от носа на вашето бебе. Бебетата често повръщат през устата и носа си, когато издишват, така че не се притеснявайте, ако това се случи и на вашето бебе.

Повръщането също може да бъде причинено от рефлукс. Рефлуксът възниква при деца, когато млякото се движи нагоре в устата заедно със стомашната киселина. Ако бебето ви често връща големи количества мляко, може да го държите или да го облегнете вертикално към вас, за да оригне въздуха, така че млякото да не попадне обратно в устата му, след като се оригне. Детето трябва да надрасне проблема с плюенето до 1-2 години.

Докато държите бебето си, покрийте рамото си с чиста пелена. Това ще предпази дрехите ви от млякото, което то може да повърне. Със същата пелена можете да избършете устата и носа на бебето, когато се оригне.

Не принуждавайте бебето да се оригва, ако се чувства комфортно след хранене. Бебетата не винаги трябва да се оригват, ако са спокойни и не се отделят газове. Вашето бебе може да изхвърли излишния въздух по време на следващото хранене и да се оригне повече от обикновено, което също е нормално.

Винаги потупвайте бебето по гърба нежно и внимателно, тъй като силните и резки удари няма да го накарат да се оригне по-бързо или по-добре.

Научете се да разпознавате сигналите на вашето бебе

Обърнете внимание, ако бебето се върти или мърда по време на хранене. Тъй като повечето бебета не могат да ви кажат кога излизат във въздуха, важно е да разпознаете техните сигнали, че имат газове и трябва да се оригнат. Обикновено бебетата, които трябва да се оригват, ще станат неспокойни, докато ядат, ще хленчат и ще изпитват очевиден дискомфорт.

Важно е бебетата да оригват въздуха, тъй като те трябва да изхвърлят газовете, които се образуват в стомаха поради консумацията на мляко. Затова е особено важно да им помогнете да направят това, когато заспят по време на хранене. Повечето бебета се научават да се оригват сами на възраст около два месецаи спират да се нуждаят от това около четири до шест месеца, така че не е нужно да се тревожите за това след тази възраст.

Следете колко пъти вашето бебе се оригва. Обърнете внимание колко често след хранене трябва да оригва въздух. Ако не поглъща много въздух през деня, тогава е вероятно да не се нуждае от оригване през нощта. Повечето бебета, които сучат през нощта, не се нуждаят от оригване на въздух, защото сучат по-спокойно през нощта и в резултат на това поглъщат по-малко въздух.

Не забравяйте, че някои бебета се оригват повече от други. Това понякога зависи от начина на хранене, тъй като бебетата, които се хранят с шише, обикновено поглъщат повече въздух и изпитват повече колики от тези, които се хранят с кърма. Като общо правило, кърмените бебета трябва да се държат да се оригват при смяна на гърдите и в края на храненето.

Бебетата, хранени с шише, се оригват на всеки 60–100 мл мляко, което изпият. Ако храните бебето си от шише, купете специално шише с антиколикова клапа, която намалява количеството погълнат въздух по време на хранене – това също ще помогне за намаляване на случаите на колики.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest