Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Често срещани проблеми при кърмещите жени

Често срещани проблеми при кърмещите жени

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Често срещани проблеми при кърмещи жени

Кърменето, независимо дали сте за него или не, идва със своите проблеми. Проблеми с лактацията или засукването на бебето, притесненията относно теглото на бебето и липсата на подкрепа от семейството и работното място или здравни грижи са някои често срещани причини майките да прекратят кърменето рано.

Храненето на бебе с кърма е най-добрият подарък, който майката може да даде през целия си живот. Въпреки това, около половината от майките се отказват от кърменето след 6 месеца и само около 1/3 от майките продължават да хранят бебетата си до една година. Тук ще хвърлим малко светлина върху някои често срещани проблеми с кърменето и възможните им решения.

Няма достатъчно мляко

Много жени смятат, че млечната им секреция не е достатъчна. Това обаче не е вярно през повечето време. Недостатъчно честото кърмене може да повлияе на отделянето на мляко. Честото хранене или изцеждане стимулира гърдите да произвеждат повече мляко чрез включване на хормоните, пролактин и окситоцин.

Понякога бебето изпитва затруднения при сучене, дори ако има достатъчно кърма. Това е по-вероятно при недоносени бебета или бебета със структурен проблем с устата, като превързване на езика и др.

Разранени зърна

Кърмене

Това е най-честото оплакване на майките, които току-що са започнали да кърмят. Чувствителността на зърната обикновено изчезва след около 30 секунди сукане, докато болката в зърната, дължаща се на някакво нараняване, продължава или дори се влошава с течение на времето с хранене. Последното се дължи на неправилна техника и лошо захващане.

Ако бебето засуче правилно, зърното обикновено се носи свободно в устата на бебето и не влиза в контакт с никоя структура на устата. Докато, ако бебето поема само зърното, без да поема ареолата, има повече нараняване. Освен това в този случай млякото не се изцежда. Други начини за поддържане на добро здраве и хигиена на зърната са да ги поддържате сухи и да не използвате агресивни сапуни или прекомерна употреба на превръзки за гърди.

Обърнати или плоски зърна

Идентифицирането на плоски или обърнати зърна по време на бременност може да им помогне да ги подготвите по-рано за кърмене. Превъртането на зърното между палеца и показалеца, за да стърчи навън, може да помогне. Също така компресирането на гърдата точно зад ареолата с пръсти във формата „V“ или „C“, за да избутате зърното навън, може да бъде полезно.

Устата на бебето е твърде малка

Недоносените бебета вероятно имат по-малка уста. Използването на щитове за зърната може да помогне при такива обстоятелства.

Увисване на гърдите

Кърменето само по себе си може да не е основен фактор за увисването на гърдите. Генетиката, подлежащият мускулен тонус, наддаването на тегло и т.н. също играят роля. Някои начини за поддържане на формата и стегнатостта са носенето на поддържащ сутиен, редовните упражнения, поддържането на добра стойка, редовното овлажняване и разбира се, спирането на пушенето.

Гърди

Твърде много кърма

Твърде много е твърде лошо. При майки с излишък от мляко, внезапният изблик на мляко може да накара бебето да се задави или да кашля. Освен това бебетата не получават задното мляко, което е последната част от кърмата и има най-високите калории. Този ​​проблем обикновено изчезва с времето. Предлагането на мляко се балансира според търсенето. Междувременно държането на бебето в изправено положение за сучене и използването на пръсти за регулиране на притока на мляко, карайки бебетата да се оригват често, и избягването на изцеждане между храненията може да помогне за преодоляването на този проблем.

Въпреки че кърмещите майки могат да се сблъскат с други предизвикателства, различни от споменатите тук, добрата подкрепа от страна на акушер-гинеколога, консултанта по кърмене и семейството ще им помогне да постигнат пълен двугодишен здравен паспорт за себе си и за своето бебе.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest