Алергията към ядки е една от най-често срещаните реакции към хранителни продукти. Фъстъците се сочат като най-силен алерген, но реакцията към орехови ядки също не е за подценяване. Ето кое е важно да се знае за тази алергия.
Видове алергия към орехи
Алергията към орехи е два вида:
- Първична хранителна алергия, която се проявява при директен контакт с орехи или техни производни продукти;
- Вторична хранителна алергия, при която реакцията е резултат от съприкосновение с цветния прашец, а после и със самата ядка. Протеинът, съдържащ се в цветния прашец е подобен на този в ядката и тогава се получава кръстосана реакция.
Причини и симптоми на алергията към орехи
Основна причина за тази алергия е грешната реакция на имунната система. Тя гледа на ореховите ядки като на враждебно чуждо тяло, представляващо заплаха за организма и започва да произвежда антитела и хистамин, причиняващи раздразнения в организма.
Алергичните симптоми включват тежко дишане, хрипове и кашлица основно при децата, сърбежи, болки в корема, диарии, гадене, повръщане, загуба на ориентация, тремор, колапс, обилно изпотяване, припадък.
В най-тежките случаи алергията към орехи може да доведе до сериозни последици и да бъде животозастрашаваща.
Лечение на алергия към орехи
Това състояние се развива още в ранна детска възраст и продължава през целия живот. Лечението и превенцията, която е най-важна в този случай, се предшестват от правилната диагностика, тъй като често симптомите се смесват с тези на други заболявания и диагнозата се поставя трудно.
Най-често се прилагат кожни тестове, кръвни тестове, тестове на лигавицата, хранителни проверки и елиминационна диета. След разглеждане на резултатите от всички тестове се изготвя план за лечение.
Днес хранителните алергии са напълно лечими, в това число алергията към орехи. Най-важната стъпка е премахване от хранителната диета на всички продукти, съдържащи опасния алерген.
Към лечебните методи се включват тези за облекчаване на сърбежите и отоците, като се засилват съпротивителните сили на организма с помощта на лечебни билки.
Антихистамините и кортикостероидите лекуват по-леките симптоми, а при тежки последствия може да се използват инжекции адреналин и кардио реанимация като животоспасяващи процедури.
Вижте още: