Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Трофология - науката за храненето

Трофология - науката за храненето

Трофология - науката за храненето

Трофология идва от старогръцки: τροφή - „хранене“, + λόγος - „наука“, т.е. наука за храненето. По-конкретно Трофологията е наука за правилното комбиниране на храните. Това далеч не е нова концепция в храненето, практикувана е в Индия от векове, а също е и принцип на даоистките здравни практики.

Идеята е, че тялото ще функционира най-оптимално, когато определени видове храни не се консумират с други, тъй като храносмилането на различни макронутриенти изисква напълно различни ензими и нива на рН.

Привържениците на тази наука вярват, че избягването на определени хранителни комбинации ще предотврати лоши последици за здравето.

Научни факти за Трофология

Установен научен факт в западната медицина е, че за да започне ефективно смилане на всеки концентриран животински протеин, стомахът трябва да отделя пепсин. Но също така е добре известен фактът, че пепсинът може да функционира само в силно киселинна среда, която трябва да се поддържа в продължение на няколко часа за пълно усвояване на протеините.

Също толкова добре установен научен факт е, че когато дъвчем парче хляб или картоф или друг въглехидрат/нишесте, птиалинът и други алкални сокове незабавно се отделят в храната от слюнката в устата. При поглъщане алкализираните нишестета изискват алкална среда в стомаха, за да завършат храносмилането.

Защо е важно правилното комбиниране на храни

Трофология - науката за храненето

Без пълно храносмилане хранителните вещества дори в най-полезната храна не могат да бъдат напълно извлечени и усвоени от тялото. Всеки трябва да може да разбере какво се случва, когато приемате протеин и нишесте заедно. Киселинните и алкалните сокове се секретират едновременно в отговор на входящия протеин и нишесте, като незабавно се неутрализират един друг и оставят слаб, воднист разтвор в стомаха, който не усвоява правилно нито протеина, нито нишестето. Вместо това протеините гният и въглехидратите ферментират поради постоянното присъствие на бактерии в храносмилателния тракт. Това гниене и ферментация са основната причина за всички видове храносмилателен стрес, включително газове, киселини, спазми, подуване на корема, запек, лоши изпражнения, кървене, колит и така нататък.

Много от така наречените „алергии“ също са пряк резултат от неправилни хранителни комбинации; кръвният поток поема токсини от гниещата, ферментирала каша, докато преминава бавно през червата, и тези токсини на свой ред причиняват обриви, копривна треска, главоболие, гадене и други симптоми, обикновено наричани алергии. Същите храни, които причиняват алергични реакции, когато са неправилно комбинирани, често нямат никакви лоши странични ефекти, когато се консумират според правилата на Трофологията.

Последният факт по въпроса е следният: когато обездвижите стомаха си и влошите храносмилателните функции, като консумирате храни в безразборна комбинация, бактериите в храносмилателния ви канал (храносмилателната система) имат щастливи дни. Те получават всички хранителни вещества и процъфтяват, докато вие получавате всички отпадъци и страдате.

Според скорошно проучване в Америка средният американски мъж днес носи около 5 килограма несмляно, гниещо червено месо в червата си. Оставете 5 килограма месо на тъмно, топло и влажно място за няколко дни и вижте сами резултатите от гниенето. Тежкото септично състояние на човешкия чревен тракт е уникално по природа, но западните лекари го приемат за даденост и дори настояват, че е безвредно за останалата част от системата.

Всъщност, за да се предпази от хроничното токсично дразнене на неправилно комбинираните ястия, дебелото черво отделя големи количества слуз, за ​​да улови токсичните частици, преди те да повредят чувствителната лигавица на дебелото черво. Когато това се случва при всяко хранене, всеки ден, всяка седмица, през цялата година – както е доста типично в съвременните западни диети – дебелото черво в крайна сметка отделя постоянен поток от слуз, който се натрупва и се удря в гънките на дебелото черво. Това води до стесняване на преминаването през дебелото черво и постоянно проникване на токсини в кръвта чрез осмоза. Когато въздействието на токсичната слуз в дебелото черво достигне критично налягане, това кара джоб да се раздуе навън през лигавицата на дебелото черво, причинявайки състояние, наречено дивертикулоза. Колит, синдром на раздразнените черва и рак на дебелото черво са следващите етапи на влошаване на дебелото черво, причинено от тези състояния.

Какво е решението?

Трофология - науката за храненето

Ако храните са правилно комбинирани за консумация, тогава независимо от това колко калории или колко холестерол съдържат, те няма да покачат теглото или да запушат вените и органите ви, особено ако се приема поне половината от дневния ви прием на храна суров. Ако човек следва правилата на Трофологията, няма нужда да бъде фанатик да контролира диетата си, няма нужда да брои калории и няма нужда да се тревожи за холестерола.

Имайте предвид също, че няма такова нещо като храна, която е 100 процента протеин или 100 % въглехидрат. От значение е дали протеинът или въглехидратът е основният хранителен елемент във всяка конкретна храна. Най-общо казано, ако даден хранителен продукт съдържа 15% повече протеин, той се категоризира като „протеинова храна“, докато 20 процента или повече въглехидрати го прави „въглехидратна храна“. Когато комбинирате различни видове храни в едно хранене, няма голямо значение дали се добавя малко протеин към основно въглехидратно хранене или обратното, особено ако са включени много сурови зеленчуци, за да се осигурят активни ензими и влакнеста маса.

Правилни и грешни хранителни комбинации в Трофологията

Нишесте и захар

Трофология правила

Установено е, че когато захарта попадне в устата заедно с нишестето, слюнката, отделена по време на дъвченето, не съдържа птиалин, като по този начин саботира храносмилането на нишестето, преди да стигне до стомаха. Освен това такава комбинация блокира преминаването на захарта през стомаха, докато нишестето се усвои, което го кара да ферментира. Страничните продукти от ферментацията на захарта са киселинни, което от своя страна допълнително инхибира смилането на нишестетата, които изискват алкална среда за смилане. Хляб (нишесте) и масло (мазнина) е напълно съвместима комбинация, но когато я намажете с лъжица мед или конфитюр, вие въвеждате захари в сместа, което пречи на усвояването на нишестето в хляба. Същият принцип се прилага за зърнена закуска, поръсена със захар, силно глазирани сладкиши, сладки пайове и така нататък.

Правило: Яжте нишестето и захарта отделно

Протеин и нишесте

Това е възможно най-лошата комбинация от храни за смесване на едно хранене и въпреки това е основата на съвременните диети: месо и картофи, хамбургери и пържени картофи, яйца и препечени филийки и т.н. Когато човек консумира протеин и нишесте заедно, алкалният ензим птиалин се излива в храната, докато тя се дъвче в устата. Когато сдъвканата храна достигне до стомаха, смилането на нишестето от алкални ензими продължава неотслабващо, като по този начин предотвратява смилането на протеина от пепсин и други киселинни секрети. По този начин постоянно присъстващите бактерии в стомаха могат да прикрепят протеина и гниенето започва, което прави хранителните вещества в протеиновата храна до голяма степен безполезни за вас и произвежда токсични отпадъци и неприятни газове, включително такива отрови като индол, скатол, фенол, сероводород, фенилпропионова киселина и др.

Ако случаят е такъв, може би се чудите защо тогава стомахът няма проблеми с храни, които естествено съдържат както протеини, така и нишесте, като пълнозърнести храни? Има голяма разлика между храносмилането на една храна, колкото и сложен да е съставът ѝ, и храносмилането на смес от различни храни. Към една храна, която е комбинация от нишесте-протеин, тялото може лесно да настрои своите сокове, както по сила, така и по време, към храносмилателните нужди на храната. Но когато две храни се консумират с различни, дори противоположни храносмилателни нужди, това прецизно приспособяване на соковете към изискванията става невъзможно."

Правило: Яжте концентрирани протеини като месо, риба, яйца и сирене отделно от концентрирани нишестета като хляб, картофи и ориз.

Десерти, торти, бисквити и сладкиши в Трофологията

Човек трябва да избягва всякакъв вид сладки десерти след обилно хранене, тъй като този тип храна се комбинира лошо с всичко. Дори пресните плодове трябва да се избягват веднага след обилно хранене, защото те ще се натрупат в стомаха и ще ферментират, вместо да се усвояват. Ако наистина сте любители на сладкото и жадувате за торти, пайове и сладкиши, отдайте се на навика си от време на време, като приготвите цялото ястие от тях. Те все още не са полезни за вас, но поне взети сами по себе си, няма да причинят толкова много стомашни болки и токсични странични продукти, когато се приемат след хранене.

Правило: Избягвайте сладки нишестени десерти, както и плодове, след големи хранения на протеини или въглехидрати.

Киселина и нишесте в Трофологията

Правила на Трофология

Всяка киселина, приета заедно с нишесте, спира секрецията на птиалин, биохимичен факт от живота, с който всички лекари са съгласни. Следователно, ако консумирате портокали, лимони и други киселинни плодове или киселини като оцетната, заедно с нишестето, не се секретира птиалин в устата, за да започне първия етап на храносмилането. Следователно нишестето влиза в стомаха без жизнените алкални сокове, от които се нуждае, за да усвои правилно, което позволява на бактериите да го ферментират вместо това. Една чаена лъжичка оцет или неговия еквивалент в други киселини е всичко, което е необходимо, за да спре слюнченото смилане на нишестето в устата.

Например, ако ядете препечен хляб или зърнени храни за закуска (нишестета), пропуснете портокаловия сок (киселина), както и яйцата (концентриран протеин). Ако ядете юфка или ориз на основата на нишесте, избягвайте оцета, както и концентрирания протеин (месо, пиле).

Правило: Яжте киселини и нишестета на отделни хранения.

Киселина и протеин според Трофология

Тъй като протеинът изисква кисела среда за правилното храносмилане, бихте си помислили, че киселинните храни ще улеснят храносмилането на протеина, но това не е така. Когато киселинните храни навлязат в стомаха, те инхибират секрецията на солна киселина и ензима пепсин, разграждащ протеините може да работи само в присъствието на солна киселина, а не каквато и да е киселина. Следователно портокаловият сок възпрепятства правилното храносмилане на яйцата, а силният оцетен дресинг върху салатите възпрепятства храносмилането на пържолата.

Правило: Избягвайте комбинирането на концентрирани протеини и киселини на едно и също хранене

Смесване на протеин и протеин

Различните протеини имат различни храносмилателни изисквания. Например най-силното ензимно действие върху млякото се проявява през последния час от храносмилането, докато върху месото се проявява през първия час, а върху яйцата някъде между тях. Поучително е да си припомним древния хранителен закон, който Моисей наложи на еврейския народ, забранявайки едновременната консумация на мляко и месо.

Две сходни меса, като говеждо и агнешко, или два вида риба, като сьомга и скариди, не са достатъчно различни по природа, за да предизвикат храносмилателен конфликт в стомаха и могат да се консумират заедно. Но избягвайте комбинации като месо и яйца, месо и мляко, риба и сирене. Осигурете усвояването на пълния набор от жизненоважни аминокиселини чрез промяна на видовете концентрирани протеини, приемани на различните хранения.

Правило:

Яжте само един основен вид протеин на едно хранене.

Мляко и млечни продукти

Трофология - науката за храненето

Сега стигаме до един от най-противоречивите и неразбрани елементи в западната диета. Ориенталците и африканците традиционно избягват млякото - освен като очистително. Но в западния свят на хората се казва да пият мляко всеки ден през целия си живот. Ако погледнем природата, виждаме, че малките се хранят изключително с мляко, докато не се отбият от него с други храни. Естественото изчезване на разграждащия млякото ензим лактаза от човешката система при достигане на зрялост доказва, че възрастните хора нямат повече хранителни нужди от мляко, отколкото възрастните тигри или шимпанзета.

Въпреки че млякото е пълноценна протеинова храна, когато се консумира сурово, то съдържа и мазнини, което означава, че се комбинира лошо с всяка друга храна, освен със себе си. И все пак възрастните днес рутинно „измиват“ други храни със студено мляко. Млякото се подсирва веднага след като попадне в стомаха, така че ако има друга храна, изварата се коагулира около други хранителни частици и ги изолира от излагане на стомашни сокове, като забавя храносмилането достатъчно дълго, за да позволи началото на гниене. Ето защо, първото и основно правило за консумация на мляко е: „Пий го само или не го консумирай". Днес млякото става още по-несмилаемо от универсалната практика на пастьоризация, която разрушава естествените му ензими и променя деликатните му протеини.

Суровото мляко съдържа активните ензими лактаза и липаза, които позволяват на суровото мляко да се самосмила. Пастьоризираното мляко, което е девитализирано от лактаза и други активни ензими, просто не може да се усвои правилно от стомасите на възрастни и дори бебетата имат проблеми с него, както се вижда от колики, обриви, респираторни заболявания, газове и други често срещани заболявания на хранените с бутилка бебета. Липсата на ензими и промяната на жизненоважни протеини също прави калция и другите минерални елементи в млякото до голяма степен неусвоими.

Вижте още: Опасните комбинации между храни и лекарства

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest