Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Причини и лечение на гъбички по ноктите

Причини и лечение на гъбички по ноктите

Причини и лечение на гъбички по ноктите

Онихомикоза е медицински термин за гъбички по ноктите. Това е хронично, бавно протичащо заболяване, което засяга около 15 процента от човешката популация. Това го прави едно от силно разпространените заболявания.

При него нокътната плочка променят вида си и се деформира. Обикновено инфекцията тръгва от един нокът и постепенно обхваща всички, като в по-сериозни случаи може да засегне и съседните тъкани. Гъбичките поразяват както ноктите на ръцете, така и тези на стъпалата. Лечението е трудно, тъй като доста често се наблюдават рецидиви.

Причини за поява на гъбички

Гъбичните инфекции по ноктите имат за причинител от микроорганизми - дерматофити, дрожди и плесени. Това са паразитиращи гъбички върху ноктите на краката и ръцете. Размножаването им става чрез спори, които се разнасят о чрез директен контакт, с въздуха, почвата и водата.

Заразяването става навсякъде, гъбичките намират благоприятни условия във влажната и топла среда, а това са местата около около басейните, сауните, фитнес залите, обществените бани. В кожата на обувките могат да останат жизнени години наред.

Хора, които са застрашени от гъбички

Гъбички по ноктите

- Страдащи от повишено изпотяване;

- Хора с лоша хигиена;

- ходещите боси около водните басейни, в СПА центровете, фитнес залите, обществените бани;

- носещите затворени обувки и в топлите летни дни - спортистите, полицаите;

- носещите неудобни и тесни обувки;

- работещи във влажна среда;

- хора над 60-годишна възраст, защото растежът на ноктите с възрастта се забавя.

Заболявания, увреждащи нокътната плочка

Гъбични заболявания често се констатират при хората с диабет. Самото заболяване създава по-кисела среда върху кожата и ноктите. Те се разрушават и пребивавайки в среда, заразена с гъбички, лесно прихващат заболяването.

Промени в нокътната плочка и наличие на гъбички може да има и при синдром на Рейно, имунодефицитни състояния, периферна съдова недостатъчност, псориазис, склеродермия и други заболявания с автоимунна генеза.

Причина са фамилната обремененост и широкото приложение на антибиотици и кортикостероиди.

Инфектирането става по следните начини:

- използване на обувки, чехли на болен човек;

- Носене на чорапи от изкуствена материя;

- Ходене на бос около басейни, във фитнес зали, СПА центрове.

Гъбичките бързо се размножават под гел лака за нокти.

Ноктите по същество представляват рогови образувания за предпазване върха на пръстите. Те са съставени от плътен строй епидермис с устойчив твърд протеин, наречен кератин. Гладките, блестящи равномерно розови нокти говорят за добро здраве. Състоянието им се влияе от метаболизма, хранителните навици, метеорологичните условия и не на последно място козметичните процедури, на които са подлагани.

Лакирането на ноктите е най-популярното разкрасяване, но то е росково действие. Видът лак, както и времето, което остава върху ноктите, са от основно значение. Всички марки лак съдържат химични вещества. Те запечатват повърхността на нокътя и създават благоприятна среда за гъбични инфекции.

Гел лакът прави женският маникюр перфектен, без да се налага системна поддържка. Нокътната плочка обаче остава запечатана за дълго.

Има много случаи на гъбични инфекции и други промени по ноктите точно след поставянето на такъв вид лак.

Когато се ползват препарати за почистване или има създадена съответна среда заради професията, както и когато човек е подложен на имуносупресивна терапия, това отваря пътя на гъбичните инфекции.

Честото покритие с лак уврежда ноктите също. Затова съветът е ноктите да бъдат оставяни поне 2-3 дни в месеца без да се нанасят различни накови покрития.

Начини за установяване на зараза с гъбички по ноктите

Причини и лечение на гъбички по ноктите

Заразените ноктите придобиват неприятен външен вид и променят цвета си. На места нокътната плочка може да се удебели или да се нацепи. Възможно е да се появят по нея бели петна, тя да стане куха или да се отлепи. При натиск се усеща болка.

Видове онихомикоза и начини за разпознаване

Онихомикозата може да засегне различни части на нокътя - матриксът, ложето, плочката.

В зависимост от начина на развитие на инфекция има няколко клинични форми на заболяването:

- Дистална онихомикоза

Наблюдава се падане на нокътната плочка, която е придобила жълто-бял цвят;

- Ендоникс онихомикоза - наблюдават се промени в цвета на нокътната плочка;

- Бяла повърхностна онихомикоза - характеризира се с бели, груби, участъци на ноктите на палците на краката;

- Проксимална онихомикоза - характерна с бели петна на нокътната плочка, които нарастват с растежа на ноктите;

- Кандида онихомикоза - характерно е с хроничната кандидоза или имуносупресия. Среща се при хора, чиито имунитет е доста потиснат по различни причини. Засегнати са няколко или всички нокти. Те са чупливи, жълтеникави, възпалени.

Проблемът е болестен, не само козметичен. Разранената нокътна плочка служи като място за генериране на микози. Това е заболяване, което може да засегне доста голяма част от кожата на долните крайници, стъпалата, подбедриците, да се разпространи по цялото тяло. Ако не се лекува, има риск от усложнения.

Засегнатите от гъбичките кожа или нокти генерират допълнителни инфекции. Там може да попадне стрептокок, стафилокок, да причини червен вятър.

Рискът е много по-голям през летните месеци, когато хората ходят с отворени обувки или боси.

В почвата има много бактерии, а при нарушена цялост на ноктите и кожата навлизането на микроби е лесно.

Възрасти, които не страдат от гъбички

И жените, и мъжете са еднакво засегнати от този проблем. Много рядко онихомикоза се потвърждава при деца - при тях се срещат много гъбични инфекции, но те са най-често кожни. Обикновено до 3-годишна възраст ноктите не са добре оформени, често са нагънати, понякога са нацепени. Гладка нокътна плочка се оформя след тази възраст.

Диагностициране на гъбички по ноктите

В лабораториите по микология се изследва дали има гъбична инфекция, или само деструкция на нокътната плочка, резултат от травма или друго заболяване.

Диагностициране на онихомикозата

Диагностицирането на онихомикозата включва задължително:

- преглед от специалист дерматолог;

- микроскопия с 10-30 процента калиева основа за установяване на гъбични наличности в нокътя;

- диагностика за идентифициране на гъбичния причинител.

Лечение на гъбични инфекции

Ранната терапия е гаранция за успех. Важно е също търпението и постоянството, за да се пребори успешно това заболяване.

Лечението на ноктите се провежда външно и вътрешно. Смята се, че когато нокътната плочка е заразена повече от 2/3, се налага и вътрешна терапия с лекарства. Използват се противогъбични препарати, прилагани по схема, по 3 месеца при микоза на краката, а 2 месеца, когато са заразени ноктите на ръцете.

Когато нокътната плочка е засегната в по-малка степен, могат да се ползват локални средства - крем, гел, спрей и лак.

Локална терапия - локалната терапия представлява нанасяне на препарати два пъти дневно върху нокътната плочка. Най-малко 7-8 часа ноктите не бива да се мокрят, за да може разтворът да подейства.

Продължителността на терапията е до израстване на здрав нокът и падане на увредената част. Резултатите се наблюдават още на втората седмица. След този период външният вид на ноктите и целостта им се подобрява, те стават по-гладки.

Други начини за лечение на гъбички по ноктите

- хирургични методи;

- лазерна терапия

- озонова терапия;

- сребърни наночастици;

- есенциални масла.

Домашно лечение на гъбички по ноктите

Народа медицина при гъбички
Снимка: Стоянка Русенова

В борбата с гъбичките могат да се използват и билки, масла и други природни средства.

Лечение със сода за хляб

Смята се, че содата спира развитието на гъбичките, алкализирайки киселата среда.

Удачна е пастата от вода и сода, с която да се намажат ноктите. След като действа 10 минути се отстранява. Повторя се до изчезване на проблема.

Лечение с оцет

Оцетът също е ефективно средство за лечение на гъбички на ноктите.

Нанася се оцет върху засегнатите нокти или се накисват пръстите в купа с топла вода, смесена с оцет, съотношение 2:1.

Лечение с масло от чаено дърво

Маслото от чаено дърво е известно има антибактериален, противовирусен, противогъбичен и имуностимулиращ ефект. Може да се капнат директно върху нокътя 2-3 капки от маслото и да се. разтрие. Процедурата се повтаря два пъти дневно до отзвучаване на симптомите.

Лечение с йод

При повърхностно засягане йодът може да повлияе положително. Сутрин и вечер след измиване и подсушаване на крайниците се поставя капка йод върху засегнатия нокът. Курсът продължава 10 дни.

Лечение със сребърна вода

Освен че засилва имунитета и има антибактериални и противовирусни свойства, сребърната вода е ефективно средство при онихомикоза. С тампон, напоен съссребърна вода се намазват засегнатите нокти два пъти дневно.

Лечение с чесън

Чесънът действа благотворно и при гъбични инфекции. Може да се направи мехлем срещу гъбички от две скълцани скилидки чесън и краве масло. Тази смес се нанася върху инфектираните нокти. След 10 минути се изплаква с вода. Процедурата се повтаря до пълно оздравяване.

Лечение с мед

Може да се нанесе захаросан мед върху инфектираните нокти вечер и да се завият с найлон. На сутринта се измиват краката с вода. Процедурата се повтаря всяка вечер в продължение на две седмици.

Профилактика на гъбички по ноктите

Лечение на гъбички по ноктите

- долните крайници трябва да се измиват и подсушават след къпане и плуване;

- участниците от ноктите, които са засегнати, да се изрязват редовно;

- нокторезачките и ножиците са лични;

- обувките трябва да позволяват на краката да дишат;

- чорапите е добре да са памучни и да се сменят често;

- лечението трябва да се спазва стриктно;

- обувките по-често да се изсушат на слънцето;

- ноктите да се лакират с предпазващи лакове, да не се ползват декоративни;

- да не си ходи бос край басейните и морските плажове, където гъбичките са по-разпространени;

- старите обувки да се подменят след лечението.

Вижте още:

- Най-ефикасните методи срещу гъбички;

- Бабини илачи срещу гъбички по краката и ръцете.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest