Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Лечение на гастрит - мисия възможна?

Лечение на гастрит - мисия възможна?

Лечение на гастрит - мисия възможна?
Загряващи пластири при болки и травми
Препоръчано за теб:
Загряващи пластири при болки и травми
20.00 лв.

Коремните болки са едно от най-често срещаните оплаквания във всяка възраст. Част от тях се дължат на едно от най-често срещаните оплаквания, свързани със заболяване на стомашната лигавица. Това е възпаляването на лигавицата на стомаха, известно като гастрит.

Форми и характерни особености на гастрита

Най-разпространени са острата и хроничната форма на гастрита, като острата форма се причинява обикновено от неправилно хранене, има остро начало и е напълно лечима чрез премахване на дразнещите фактори от храненето.

Хроничната форма се причинява най-често от бактерията Helicobacter pylori, която има способността да се адаптира в киселата среда на стомаха и уврежда лигавицата.

Причини за поява на гастрит

Това заболяване се обостря през определени периоди на годината, най-често през пролетта. Гастритът се обостря и есента. Това се дължи на факта, че през преходните сезони стомашната лигавица е по-податлива на солната киселина, която е особено агресивна. Освен това тогава организмът изпитва недостиг на витамини С и В, които участват в обновяването на лигавицата на стомаха. Стресът и вредни навици като алкохол и тютюнопушене засилват риска от рецидиви на болестта.

Разпознаване на пристъпите на гастрит

При засилване на пристъпите на гастрит се наблюдават някои добре изразени симптоми:

- Тежест в горната част на стомаха след хранене, съпроводено понякога с гадене;

- Силна болка в слънчевия сплит, която преминава към лявата част на гърдите и стига понякога до гърба;

- Поява на стомашни киселини, които са следствие на връщането на солна киселина към хранопровода;

- Запек или диария, редуване на двете състояния в определени моменти;

- Безсъние, липса на апетит, гадене, повръщане, обща отпадналост, често оригване, като симптомите могат да обхващат широк спектър от оплаквания, характерни за различните видове гастрит.

Лечение на гастрит с лекарствени средства

Тъй като гастритът руши стомашната лигавица, лечението е нужно да отчете правилно степента на ерозивните процеси в стомаха, общият здравен статус на болния и съпътстващите заболявания и терапиите, които използва.

Лекарствените средства, които обикновено се предписват при заболяването гастрит, се подбират от топа му. При повишена киселинност се предписват антиациди и инхибитори. При понижена киселинност се използват ензими. При откриване на бактерията Helicobacter pylori, която е основен причинител на хроничната форма на гастрита, се прилагат антибиотици. Целият пероид на лечение се съпровожда с диета, която продължава и след периода на лечението.

Овладяването на болковият синдром се постига със спазмолитични средства. Те се използват в активната фаза на болестта. В периодите на ремисия главният принцип на лечение залага на попълване на липсващите за пълноценно храносмилане вещества.

Храненето като основна форма на лечение на гастрит

Начинът на хранене при гастрит се явява основна причина за заболяването, но също така е и основен елемент от лечението. Към диетата има следните изисквания:

Продължителност на прилагане

Колко време ще се спазва диета, зависи от симптоматиката, продължителността на лечение, съпътстващите заболявания, причинителите и други. Препоръката е диетата да продължи още 2-3 месеца след преминаване на всички симптоми.

Обработка на храната

Най-важното условие е храната да не се пържи. Варенето, задушаването и печенето са разрешени термични обработки.

Температура и сдъвкване на храната

Храната е нужно да се сдъвква бавно, да се дели на малки порции, които да се приемат през кратки периоди от време, най-малко на 4 хранения, а по възможност на 5-6 приема и да не бъде нито прекалено гореща, нито много студена.

Други правила за лечение на гастрит

Не се препоръчва фастинг, както и приемане на храна непосредствено преди лягане, от последното хранене трябва да са минали поне 2-3 часа.

Избягване на стреса! Тъй като често изострянето на симптоматиката се дължи на стрес, се препоръчва стресовите ситуации да се контролират строго - йога, медитация, спорт и други варианти за постигане на баланс са възможности за спокойно ежедневие.

Позволени и забранени храни при гастрит

Лечение на гастрит - мисия възможна?

При наличие на гастрит има групи храни, които са задължителни в менюто, както и такива, които трябва да се изключат. Ето най-важните групи полезни храни:

Фибри

Храната с високо съдържание на фибри е полезна за здравето и правилната функция на червата. Неразградената част от фибрите се превръщат в маслена киселина - бутират. Тя има положително въздействие върху чревната флора. Често го добавят към пробиотиците, за насърчаване на полезните бактерии, намаляващи възпалението и за лечение на други стомашно-чревни проблеми. Горските плодове, особено боровинките, зеленчуците са основни храни, съдържащи диетични фибри и се препоръчват в храненето.

Храни, съдържащи здравословни мазнини

Не мазните храни, а здравословните мазнини са лечебната храна при гастрит. Ядките, зехтинът и кокосовото масло са част от продуктите, подходящи при гастрит за намаляване на стомашното възпаление.

- Кисело мляко

Киселото мляко е истински склад на полезни бактерии, насърчаващи здравето на червата, ограничава разпространението на Helicobacter pylori, причинител на възпаление на стомаха;

- Червена боровинка

Този плод пречи на Helicobacter pylori да се залепи за стомашната лигавица, а сокът има цитотоксичен ефект върху нея и спира нейното разпространение. Високото съдържание на витамин С има оздравяващ ефект върху лигавицата на стомаха;

- Зелен и черен чай

Тези напитки намаляват разпространението на Helicobacter pylori заради антибактериалните си свойства, с които оздравяват лигавицата на стомаха и така подпомагат лечението на болестта.

Забранени храни при гастрит

Лечение на гастрит - мисия възможна?

- Кафе

Тази любима на хората от цял свят напитка е подходяща за редовен стомах, но го кара да отделя стомашна киселина в големи количества, а това увеличава пристъпите на гастрита. При остри симптоми на гастрит се препоръчва безкофеиновата версия на любимата напитка;

- Алкохол

Алкохолните напитки дразнят лигавицата на стомаха и засилват симптомите на болестта. Установено е, че симптоматиката се засилва при употреба на безконтролни количества алкохол над 5 години;

- Газирани напитки

Газираните напитки са следващата опасност за гастрита. Затова се препоръчва да се заменят с вода с лимон, която има успокояващ ефект върху стомаха;

- Прясно мляко

Вниманието към тази напитка трябва да се заостри, защото от една страна прясното мляко тушира киселините, но от друга влошава симптомите на гастрита;

- Пържени храни

Възпаленият стомах се дразни особено силно от пържената храна. Тя е трудна за смилане и се изисква пълно отстраняване от хранителната диета не само в острата фаза на болестта, но и след оздравяването.

Билколечение при гастрит

Лечение на гастрит - мисия възможна?

Природните средства са първите, използвани и.успешно за лечение на гастритни оплаквания. Те са все така ефективни и днес. Ето някои препоръчвани билкови средства за справяне с болестта.

- Джинджифил

Тази билка е подходяща заради своите противовъзпалителни и антибактериални свойства, особено препоръчвана при инфектиране с Helicobacter pylori. Под формата на чай, в ястия и дори за сдъвкване, джинджифилът е винаги полезен;

- Чай от лайка

Чаят от лайка съдържа етерични масла с успокояващо действие, полезни за храносмилането. В лайката се съдържа бизоболол, укрепващ стомашната лигавица;

- Семена от карамфил

Те имат естествени антиацидни свойства и пазят лигавицата на стомаха от киселините. Потушават бързо симптомите на гастрита;

- Червен бряст

Вътрешната кора на дървото има способността да възстановява увредената лигавица. Приема се като капсули или чай.

Ментата, жълтият кантарион, женското биле, белият трън са други билки, подходящи при гастрит.

Спазването на диета, лечение с традиционни и народни средства и отговорно отношение към тази сериозна опасност за здравето на цялото храносмилателна система, определят лечението на гастрита като мисия възможна.

Вижте още:

- Кога гастритът става хроничен и как да се предпазим;

- Кога се обострят гастрит и язва?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest