Скритата анемия

EvgeniaEvgenia
Новак
2422
Скритата анемия

Наличието на ниски нива на желязо може да означава, че има наличие на желязодефицитна анемия в човешкия организъм. Тя може да възникне по много причини, включително недостатъчна консумация на желязо или загуба на кръв.

Анемията възниква, когато има понижено ниво на хемоглобин в червените кръвни клетки (еритроцитите). Хемоглобинът е протеинът в червените кръвни клетки, който е отговорен за пренасянето на кислород до тъканите.

Желязодефицитната анемия е най-често срещания тип анемия. Това се случва, когато човешкото тяло няма достатъчно желязо, от което то се нуждае, за да произвежда хемоглобин. Когато в кръвта няма достатъчно желязо, останалата част от тялото не може да получи необходимото количество кислород.

Въпреки че състоянието може да е често срещано, много хора не знаят, че имат желязодефицитна анемия. Възможно е да се изпитват симптоми на скрита анемия в продължение на години, без да се знае причината.

При жени в детеродна възраст честа причина за желязодефицитна анемия е загубата на желязо в кръвта поради тежка менструация или бременност. Храни като месо, яйца и някои зеленолистни зеленчуци са с високо съдържание на желязо и трябва да се включат в режима на хранене в такива случаи. Лошата диета или някои чревни заболявания, които влияят на това как тялото абсорбира желязото, също могат да причинят желязодефицитна анемия.

Какви са симптомите на желязодефицитна анемия

Храни при анемия

Симптомите на желязодефицитната анемия могат да бъдат леки в началото и може дори да не ги забележите. Според Американското дружество по хематология (ASH) повечето хора не осъзнават, че имат лека анемия, докато не си направят рутинен кръвен тест.

Симптомите на скрита анемия - умерена до тежка желязодефицитна анемия, могат да включват:

- обща умора;

- слабост;

- бледа кожа;

- задух;

- световъртеж;

- странни желания за консумация на продукти без хранителна стойност;

- усещане за изтръпване в краката;

- подуване на езика;

- студени ръце и крака;

- ускорен или неправилен сърдечен ритъм;

- чупливи нокти;

- главоболие.

Как се лекува желязодефицитната анемия

Как се лекува желязодефицитната анемия, ще зависи от това, колко тежък е проблемът и какво го е причинило, на първо място. Повечето форми на това състояние включват липса на желязо във вашата диета или проблеми с тялото ви да абсорбира желязото, което консумирате.

Възможности за лечение на скрита анемия

Желeзни добавки

Таблетките желязо, могат да помогнат за възстановяване на нивата на желязо в тялото. Ако е възможно, трябва да се приемат на празен стомах, което помага на тялото да ги усвои по-добре. Ако разстроят стомаха, можете да се приемат по време на хранене. Може да се наложи добавките да се приемат в продължение на няколко месеца. Добавките с желязо, могат да причинят запек или черни изпражнения.

Диета при скрита анемия

Диети, които включват следните храни, могат да помогнат за лечение или предотвратяване на дефицит на желязо:

- червено месо;

- тъмнозелени, листни зеленчуци;

- сушени плодове;

- ядки;

- обогатени с желязо зърнени храни.

В заключение може да се каже, че когато е причинена от недостатъчен прием на желязо, желязодефицитната анемия може да бъде предотвратена чрез диета с високо съдържание на храни, богати на желязо и витамин С. Майките трябва да хранят бебетата си с кърма или обогатена с желязо, формула за кърмачета.

Ако кървенето е причинено от нараняване, разкъсване или друг вътрешен проблем, може да се наложи операция за спирането му.

В най-тежките случаи преливането на червени кръвни клетки или интравенозно желязо може бързо да замести загубата на желязо и кръв.

Вижте още:

- Хранене при желязодефицитна анемия;

- Профилактика на желязодефицитната анемия;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни