Витамин РР е един от осемте, влизащ в групата на витамините от В комплекс. Той е известен още с имената ниацин, витамин В3, никотинова киселина.
Този водноразтворим витамин е много ценен за доброто здраве на организма. Витамин РР играе важна роля в много от физиологичните функции. Такива са обмяната на въглехидратите, белтъчините, синтезът на инсулин, на половите хормони, също в кръвообращението и нормалното функциониране на нервната система.
По тази причина недостигът на витамин В3 се отразява на общото състояние на човека. Обикновено най-ранният признак е загубата на апетит. Наблюдава се още обложен език, афти в устната кухина, понижени стойности в нивата на кръвна захар, виене на свят и хронично главоболие.
При някои от хората е налице и безсъние, раздразнителност, нервни изблици, проблеми с паметта. Открива се още анемия, а пациентите понякога се оплакват и от диария.
Заболяване, което се дължи на дефицита на витамин РР, е пелаграта. То се развива в случаите на тежка и продължителна липса на никотинова киселина. Болестта се характеризира с диарична симптоматика, деменция, както и дерматит. Кожата става дебела и лющеща се, появяват се обриви при излагане на слънце. При прогресиране на заболяването може да е налице и депресия, дезориентация, умора, апатия и неврастения.
Преди няколко века заболяването пелагра се е срещало по-често сред бедните американци, чието меню е включвало основно царевица, меласа и осолено свинско месо.
Сега обаче най-често заболяването се развива при хора, зависими от алкохола, както и при заболявания на храносмилателната система, при продължителен прием на лекарства за туберкулоза.
Важно е да не се допуска тялото да усеща липсата на важните витамини. Ежедневно храната, която се консумира, трябва да бъде разнообразна и богата на витамини и минерали.
Витамин В3 се открива с млякото, яйцата, рибата тон. Освен това я има и в телешкото и пилешкото месо, авокадото, доматите, морковите, както и в листните зеленчуци. Може да се доверите и на пълнозърнестите храни и ядките.