Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Основни грижи за недоносено бебе

Основни грижи за недоносено бебе

Основни грижи за недоносено бебе

Според статистиките между 6 и 10 процента от новородените са недоносени бебета. Това създава допълнителни рискове за здравето на малкото човече и изисква специални грижи.

Нужно е да се уточни кое новородено се счита недоносено.

Кое бебе е недоносено?

Като основен критерий се взима гестационната възраст при раждане, тоест преди 37 гестационна седмица. Сериозни здравословни проблеми се наблюдават при бебета под 1500 грама и особено при екстремно ниско тегло - под 1000 грама.

При такова раждане новороденото се характеризира с червена кожа и прозиращи венозни съдове. Пъпът му е разположен ниско, а окосмяването на тялото все още не е изчезнало. Малката фонтанела все още е отворена, мускулният тонус е понижен, а двигателната активност е по-ниска в сравнение с доносените деца. Ръстът и теглото на недоносеното бебе са по-ниски.

Грижи за недоносени бебета в болницата

Преждевременно родените деца се нуждаят от по-продължителен болничен престой и оставане в родилното отделение, особено ако са с тегло при раждането под 1500 грама.

Недоносените бебета се групират в няколко групи според усложненията от преждевременното раждане.

- Бебета с дихателна недостатъчност - дължи се на недостатъчно развити бели дробове и невъзможност да се поддържат алвеолите в разгънато състояние. Поради това се налага да се провеждат процедури с изкуствено дишане с апарати, заместващи собствените недоимъчни възможности. Това е причина за преодоляване на смъртността при тези бебета в последно време.

- Увреждане на мозъка - мозъчните кръвоизливи при деца под 1000 грама са често явление, но адекватното родоразрешение и грижите за новороденото намаляват този проблем.

- Увреждане зрението, включително слепота - основен рисков фактор е лошото развитие на ретината на новороденото. Не само престоят в инкубатор е причина за този проблем, тъй като при незабавен скрининг на състоянието на новороденото, тези проблеми са разрешими.

Недоносено бебе

Грижи за недоносеното вкъщи

Температура в стаята при недоносените бебета

През първия месец от живота на недоносеното бебе то трябва да се отглежда на по-висока температура - 22-24 градуса. Претоплянето обаче също трябва да се избягва.

При къпането температурата в стаята трябва да бъде 25-27 градуса, а температурата на водата- 37-38 градуса.

Предпазване на недоносените бебета от инфекции

За да се намали до минимум рискът от дихателни инфекции, контактът с възрастни трябва да се ограничи силно. Помещението, в което се отглежда недоносеното бебе, редовно се нуждае от проветряване.

Разходки на детето

След първоначалната адаптация новороденото трябва да се извежда на разходка, но при строго съблюдаване на температурата навън. Първите разходки трябва да са не по-дълги от 10-15 минути. При мъгливо време трябва да се избягва излизане. Обедните часове през зимата и късните следобеди през лятото са най-доброто време за разходка на новороденото.

Наблюдение

Недоносените деца се нуждаят от по-продължително наблюдение от екип от специалисти - неонатолог, очен лекар, невролог, кинезитерапевт. Препоръчително е провеждането на гимнастика за наваксване на двигателното изоставане.

Хранене на недоносено бебе

Хранене на недоносено бебе

Майчината кърма е най-подходящата храна, но при невъзможност трябва да се използва специализирана храна за недоносени бебета. Захранването със сокове и пюрета става 1-2 месеца по-късно от децата, родени доносени. При добро развитие, бебето трябва да наддава с 600-700 грама на месец.

Ваксини при недоносените бебета

Ваксините за бебета против туберкулоза и против хепатит се поставят заедно с тези на доносените. Другите имунизации започват след навършване на 6 месеца и трябва да се проведат съгласно имунизационния календар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest