От стъблата на канелените дървета се приготвят малки пръчици, добре познати в кулинарията като една от най-ароматните и топли подправки. Канелата се предлага и стрита на прах, без да е загубила очарователния си аромат, която я асоциира с топлината, уюта и спокойствието на празничните дни у дома.
Видове канела на пазара
Отличаващият я от всички други подправки аромат, канелата дължи на съединението цинамалдехид, което е основна съставка в подправката. То е отговорно и за полезните свойства на канелата в здравословен план.
Заедно с това канелата има и вредни влияния, които се дължат основно на вида канела. Цейлонската, позната и като истинска канела носи здравословни ползи, докато китайската, позната и като касия, съдържа кумарин и в по-високи дози е вредна за черния дроб, белите дробове и жлъчката. Добре е да се разпознават двата вида канела и да се спазват препоръките да не се прекалява с тази подправка, защото основно се предлага китайската касия.
Полезни и вредни свойства на канелата
За може тялото да се ползва от всички полезни свойства на канелата, тя трябва да се приема в препоръчителните дневни дози, които са между 2 и 5 грама. Ето какво ще получи организма на човека от тази ароматна подправка.
1. Сред полезните вещества в канелата се нареждат калцият и фибрите. Те се грижат за здравето на костите, стомаха и понижават холестрола.
2. Кумаринът в малки дози влияе добре на сърцето и кръвообращението, разрежда кръвта и пречи на образуването на съсиреци.
3. Пречистващите свойства на канелата предпазват стомаха от язви и регулират стомашно-чревния тракт.
4. Съдържащите се феноли регулират нивата на кръвна захар. Хората с диабет тип 2 могат да се възползват от помощта на канелата, за да балансират кръвната си захар.
5. Подправката влияе върху раковите образувания при лимфоми и левкемии.
6. Болкоуспокояващият и противовъзпалителният ефект имат благоприятно действие при ставни, менструални болки, зъбобол и дори възпаления на черния дроб и бъбреците. Вредна е обаче за същите органи в големи количества заради кумарина в нея.
7. Канелата подобрява паметта и зрението. С микс от канела, мед и лимон може да се преборят тези проблеми.
8. Сместа от канела и мед помага и външно - при акне, черни точки, пъпки, като ги почиства ефикасно.
9. Канелата с мед е подходящ лек при простуди, болно гърло, грапни състояния, но е вредна при висока температура, защото допълнително затопля тялото.
10. С канела успешно се лекува главоболието, пристъпите на мигрена, както и лошия дъх.
11. Високото кръвно също може да се нормализира с канела, смесена с кисело мляко.
12. Опасна съставка в канелата, освен кумарина, е стеринът. Във високи дози уврежда стомаха и белите дробове.
Вижте също разкрасяващи маски с канела и свойства на канеленото олио.