Мигрената е заболяване на мозъка и нервната система, чиито симптоми почти винаги включват силно главоболие. Получавате тези главоболия многократно, в епизоди, които могат да продължат от 4 до 72 часа. Наред с болката в главата, те включват други симптоми като гадене и чувствителност към светлина.
Каква е разликата между мигрената и главоболието
Много хора използват думата мигрена, за да опишат самото главоболие. Но болката в главата е само един от симптомите на мигрена. А главоболието може да бъде причинено от много други неща. Някои типични характеристики на мигренозното главоболие включват: Болката е пулсираща или удряща и се усеща по-зле, когато се движите.
Усещате го предимно от едната страна на главата си.
Освен това имате поне един от тези симптоми: чувствителност към светлина и/или звук, гадене и повръщане.
Разлика между мигрена и тензионно главоболие
Главоболието от напрежение, често причинено от стягане на мускулите или стрес, е най-често срещаният тип главоболие. Болката от тензионно главоболие обикновено засяга и двете страни на главата ви и се усеща стабилно, вместо пулсиращо. Главоболието от напрежение обикновено не причинява гадене, повръщане или чувствителност към светлина.
Разлика между мигрена и клъстерно главоболие
Клъстерните главоболия обикновено започват бързо, без предупреждение. Болката е силна и остра или пареща. Обикновено я усещате около или зад едно от очите си. Клъстерните главоболия могат да причинят следните симптоми в засегнатото око:
Зачервяване или сълзене
Клепач, който изглежда увиснал или подут
По-малка зеница
Всяко главоболие продължава между 15 минути и 3 часа, като можете да имате няколко за 1 ден. Склонни сте да ги получавате на „групи“ – седмици или месеци, в които ги имате често. Тези периоди са последвани от седмици или месеци, в които нямате главоболие. Клъстерните главоболия не се считат за мигрена.
Симптоми на мигрена
За много хора епизодът на мигрена се случва на етапи. Симптоми, които може да имате по време на тези етапи включват:
Първи етап - Продром на мигрена
Часове или дни преди главоболие около 60% от хората с мигрена забелязват симптоми като:
- Чувствителност към светлина, звук или миризма. Нивата на светлина и звук, които обикновено не ви притесняват, може да ви накарат да се почувствате неудобно или дори болезнено.
- Миризми като тези на цигарен дим, автомобилни газове, парфюм и почистващи продукти може да изглеждат особено неприятни.
- Умора без известна причина. Може също да се прозявате много.
- Неустоим глад или липса на апетит. Може да жадувате за определена храна като сладкиши или да се чувствате по-гладни като цяло. Или може да не ви се яде много.
- Промени в настроението, като раздразнителност или тъга.
- Чувство на жажда и честа нужда от уриниране.
- Храносмилателни проблеми като чувство за подуване или запек или диария.
Експертите казват, че е възможно да се сбъркат симптомите на продрома с неща, които предизвикват атака. Например, желанието за сладко може да ви накара да ядете шоколад, който след това обвинявате, че причинява главоболието ви.
Втори етап - Мигренозна аура
До 25% от хората с мигрена имат така наречените аури малко преди началото на главоболието или едновременно с него. Тези симптоми произтичат от нервната ви система и често засягат зрението. Те обикновено започват постепенно, за период от 5 до 20 минути и продължават по-малко от час. Мигренозна аура се характеризира с:
- Проблеми със зрението като черни точки, вълнообразни линии, проблясъци на светлина или тунелно виждане
- Изтръпване на лицето, ръцете и/или крайниците
- Проблем с ясното говорене
- Звънене в ушите ви, наречено тинитус
- Слабост от едната страна на лицето или тялото
Трети етап - Мигренозен пристъп
Наричан още фаза на главоболието, този етап обикновено се характеризира с болка в главата.
Тази болка може:
- Да започва като тъпа болка и след това става пулсираща
- Да се влошава по време на физическа активност
- Да засяга едната страна на главата ви или се движи от едната страна към другата
- Да бъде в предната част на главата или да засяга цялата ви глава
По време на главоболието можете също:
- Да имате гадене (около 80% от хората с мигрена имат и около половината повръщат.)
- Да бъдете бледи и/или изпотени
- Да почуствате замайване
- Да имате болка във врата или скованост
- Да се чувствате тревожни или депресирани
- Да имате хрема или да чувствате, че носът ви е запушен
- Да сте чувствителни към светлина (Шум или миризми също може да ви притесняват.)
- Да имате проблеми със съня и да се чувствате уморени
Колко дълго продължават мигрените? Често това продължава около 4 часа, но сериозните могат да продължат повече от 3 дни. Някои хора ги получават почти всеки ден, докато други ги получават веднъж или два пъти годишно.
Четвърти етап - Постдромна мигрена
Този етап може да продължи до един ден след главоболие. Около 80% от хората с мигрена имат постдромна мигрена. Симптомите включват:
- Чувство на умора, изтощение или раздразнение
- Чувствате се необичайно освежени или щастливи
- Мускулна болка или слабост
- Желание за храна или липса на апетит
- Проблеми с концентрацията
Причини за мигрена
Лекарите не знаят какво точно причинява мигрените, въпреки че те изглежда са свързани с гените, както и с промените в мозъка. Генетичната предразположеност може дори да повлияе на това, което предизвиква главоболието, независимо дали е умора, ярка светлина или промени във времето.
В продължение на много години учените смятаха, че хората получават мигренозни пристъпи поради промени в кръвния поток в мозъка. Повечето сега смятат, че това допринася за болката, но не е това, което я предизвиква.
Някои експерти сега смятат, че атаката започва поради химически промени в мозъка. Свръхактивните нервни клетки изпращат сигнали, които водят до промени в нивата на определени химични съединения в тялото, като серотонин и калцитонин ген-свързан пептид (CGRP). CGRP кара кръвоносните съдове около мозъка да се подуват, докато серотонинът ги кара да се свиват. Дисбалансът в тези химикали причинява възпаление и болка.
Рискови фактори за мигрена
Учените смятат, че повече от 58 милиона човека по света получават мигрена. Някои неща могат да увеличат възможността от поява на състоянието:
Пол
Жените имат мигрена три пъти по-често от мъжете.
Възраст
Повечето хора започват да имат мигренозно главоболие на възраст между 10 и 40 години. При жените пристъпите се подобряват или изчезват след менопаузата.
Семейна история
Четирима от пет души с мигрена имат други членове на семейството, които я получават. Ако един родител има история на тези видове главоболие, имате 50% шанс да ги получите. Ако и двамата родители ги имат, рискът скача до 75%.
Други медицински състояния
Депресия, тревожност, биполярно разстройство, нарушения на съня и епилепсия могат да повишат риска.
Някои други неща, които могат да предизвикат мигрена, включват:
Хормонални промени
Можете да забележите, че имате главоболие около цикъла си, докато сте бременна или когато сте в овулация. Симптомите също могат да бъдат свързани с менопаузата, хормоналните методи за контрол на раждаемостта или хормонозаместителната терапия.
Стрес
Когато сте стресирани, мозъкът ви освобождава химикали, причиняващи промени в кръвоносните съдове, които могат да доведат до главоболие.
Промени във времето
Фронтовете на бурите, промените в барометричното налягане, силните ветрове или промените в надморската височина могат да предизвикат атака.
Кога да посетите лекар
Мигрената често не се диагностицира и не се лекува. Ако редовно имате признаци и симптоми на мигрена, запишете пристъпите си и как сте ги лекували. След това си уговорете среща с вашия личен лекар, за да обсъдите главоболието си. Дори ако имате анамнеза за главоболие, консултирайте се с вашия лекар, ако моделът се промени или главоболието ви внезапно ви кара да се почувствате различно.
Обърнете се незабавно към вашия лекар или отидете в спешното отделение, ако имате някой от следните признаци и симптоми, които биха могли да показват по-сериозен медицински проблем:
- Внезапно, силно главоболие като гръм.
- Главоболие с висока температура, схванат врат, объркване, гърчове, двойно виждане, изтръпване или слабост във всяка част на тялото, което може да е признак на инсулт.
- Главоболие след нараняване на главата.
- Хронично главоболие, което се влошава след кашлица, усилие, напрежение или внезапно движение.
- Ново главоболие след 50-годишна възраст.
Вижте също кои храни са виновни за мигрената и как да се предпазим от пристъпите на мигрена.