Изборът на диета може да помогне за справяне с гастрит и стомашни язви. Храни като броколи и пробиотично кисело мляко могат да бъдат полезни, докато пикантните храни и алкохолът могат да влошат симптомите.
Гастритът е състояние на храносмилането, което включва възпаление на стомашната лигавица. Симптомите включват лошо храносмилане, пареща болка в стомаха, гадене и често оригване. За някои хора диетичните промени могат да помогнат.
Има различни видове и причини за гастрит. Честа причина е инфекцията с бактерията Helicobacter pylori (H. pylori). Други причини включват употребата на нестероидни противовъзпалителни средства, като аспирин и ибупрофен, висока консумация на алкохол и някои възпалителни заболявания, като болестта на Крон.
Някои храни могат да увеличат риска от инфекция с H. pylori, а някои хранителни навици могат да предизвикат ерозия на стомашната лигавица или по друг начин да влошат симптомите на гастрит.
На човек с гастрит може да му е трудно да се храни, което води до загуба на апетит и нежелана загуба на тегло. Нелекуваният гастрит може да доведе до язви, постоянна болка и кървене. В някои случаи може да стане животозастрашаващо. Хроничното възпаление на стомаха също повишава риска от рак на стомаха.
В тази статия разберете как някои промени в диетата и начина на живот могат да помогнат за намаляване на симптомите на гастрит.
Могат ли определени храни да лекуват гастрит и язва
Никоя специфична диета не може да лекува гастрит, но консумацията на определени храни може да помогне за подобряване на симптомите или да предпази от влошаване. Диетичните промени могат, например, да помогнат за защита на стомашната лигавица и да управляват възпалението.
Храни за предотвратяване на гастрит
Зеленият чай и пресните плодове и зеленчуци могат да предпазят тялото от гастрит. Това са добри източници на антиоксиданти, които могат да помогнат за предпазване от увреждане на клетките и болести чрез намаляване на нивата на нестабилни съединения, наречени свободни радикали в тялото.
Храните, които могат да помогнат за намаляването или за спирането на растежа на H. pylori и да намалят образуването на гастрит и язва, включват:
- карфиол, марули, зеле, репички и зеленолистни зеленчуци;
- горски плодове, като боровинки, къпини, малини и ягоди;
- куркума, подправка, която е известна със своите противовъзпалителни свойства;
Антиоксидантите също могат да помогнат за предотвратяване на широк спектър от други заболявания.
Храни за предотвратяване на симптоми на гастрит
Гастритът включва възпаление на стомашната лигавица. Поради тази причина противовъзпалителната диета може да помогне на някои хора.
Няма една единствена най-добра противовъзпалителна диета. За да се борите с възпалението, яжте много пресни плодове, зеленчуци и други растителни храни, които са богати на антиоксиданти. Също така е важно да избягвате преработени храни и храни, съдържащи нездравословни мазнини и добавена сол или захар.
Храни, подпомагащи лечението на гастрит и язва
Две храни, които могат да помогнат при лечението на гастрит, са броколи и кисело мляко.
Броколите съдържат химикал, наречен сулфорафан, който има антибактериални свойства. Освен това съдържа антиоксиданти, които могат да предпазят от рак. Поради тази причина яденето на кълнове от броколи може да помогне за облекчаване или предотвратяване на гастрит и да намали риска от рак на стомаха.
Диетични съвети при язва и гастрит
Следните диетични промени могат да помогнат за предотвратяване или управление на гастрит:
- Яжте малко, но често: Яденето на пет или шест по-малки хранения през деня, вместо три големи хранения, може да помогне за намаляване на производството на стомашна киселина;
- Контролирайте теглото: Наднорменото тегло и затлъстяването увеличават риска от развитие на гастрит. Лекарят може да ви помогне да разработите план за отслабване, за да намалите риска от гастрит и други свързани здравословни проблеми;
- Използвайте антиациди: Лекарят може също да посъветва за лекарства за намаляване на симптомите;
- Попитайте лекар за добавки: Някои хранителни добавки, като омега-3 мастни киселини и пробиотици, могат да намалят въздействието на гастрита. Омега-3 добавки и пробиотични добавки са достъпни за покупка онлайн. Въпреки това говорете с лекар, преди да опитате тези или други добавки, тъй като те могат да повлияят на лечението на други проблеми.
Освен това някои добавки, като желязо, могат да увеличат риска от гастрит.
Храни, които трябва да се избягват при язва и гастрит
Храните, които могат да влошат симптомите, включват:
- пикантни храни;
- алкохол;
- киселинни храни;
- пържени храни.
Понякога алерген може да предизвика възпаление. В този случай лекарят може да препоръча елиминационна диета, която включва изключване на определени групи храни от диетата, за да се види дали това повлиява симптомите.
Всеки, който обмисля елиминационна диета, трябва, първо, да говори с лекар, тъй като това може да причини хранителен дефицит.
Храни, които повишават риска от гастрит
Човек може да има по-голяма вероятност да развие гастрит, ако консумира:
- червени меса;
- преработени меса;
- мариновани, сушени, осолени или пушени храни;
- солени храни;
- вредни храни като чипс, полуфабрикати и други;
- алкохол.
Проучванията показват, че солените и мазни храни например могат да променят стомашната лигавица. Диетите с високо съдържание на сол могат да променят клетките в стомаха, което ги прави по-податливи на инфекция с H. pylori.
Високият прием на алкохол също може да допринесе за възпаление на стомаха и да влоши симптомите. Може също да причини ерозия на стомашната лигавица.
Други съвети за начина на живот при гастрит и язва
За да предотвратите или управлявате гастрит, опитайте:
- Откажете се от пушенето: Пушенето увеличава риска от възпаление и рак на устата, хранопровода и стомаха;
- Намаляване на стреса: Високите нива на стрес могат да предизвикат производството на стомашна киселина, което може да влоши симптомите и възпалението;
- Проверка на всички лекарства: Редовната употреба на противовъзпалителни лекарства може да увеличи риска от увреждане на стомашната лигавица, което може да предизвика или влоши симптомите на гастрит. Аспирин, ибупрофен и напроксен са примери за противовъзпалителни лекарства.
Каква е разликата между стомашни язви и гастрит
Гастритът и стомашната язва са състояния, които засягат тънките черва и стомаха. Те споделят много симптоми, като гадене, повръщане, загуба на тегло, коремна болка и загуба на апетит. Има и много разлики между тях. И двете състояния причиняват възпаление на стомашната лигавица, но гастритът е общо възпаление, докато язвата е рана от възпалена стомашна лигавица. Язвите причиняват по-силна, локализирана болка с риск от рак, кървене и перфорация на стомаха.
Често задавани въпроси при гастрит и язва
Какви са предупредителните признаци на гастрит и язва
Симптомите на гастрит обикновено включват стомашна болка, лошо храносмилане, подуване на корема, гадене, повръщане, загуба на апетит, оригване и метеоризъм.
Какво може да причини обостряне на язва или гастрит
Лекарства, бактериални инфекции като H. pylori, мазни храни, физически и психически стрес, консумация на алкохол или ядене на храни, към които сте чувствителни, могат да причинят развитие на симптоми на гастрит.
Можете ли да ядете яйца, ако имате гастрит и язва
Да, можете да ядете яйца, ако имате гастрит или язва. Яйцата обикновено се включват в лека диета, която се препоръчва при двете състояния.
Какво друго можете да ядете на мека диета за гастрит
Освен ако не сте чувствителни или алергични към някое от тях, меките храни могат да включват извара, пюре от моркови и тиква, авокадо, банани, варени картофи, мека паста, сода бисквити, ориз, пиле без кожа и чай от лайка.
Какви храни помагат при гастрит
Може да намерите полезни храни с ниско съдържание на мазнини и киселини. Други храни, които трябва да ядете, ако имате гастрит, включват плодове и зеленчуци, риба, постно месо и чайове без кофеин.
Какво друго успокоява гастрита и язвата
Бавното хранене, избирането на по-малки порции, предпочитането на домашно приготвени ястия може да ви помогнат да предотвратите и успокоите симптомите на гастрит.
Коя е най-добрата напитка при гастрит
Бистри течности като бульон или чай биха били най-добри в случаи на гастрит и язва. Има също изследвания, които предполагат, че пиенето на зелен чай с мед поне веднъж седмично е свързано с по-ниско разпространение на гастрит, причинен от H. pylori.