Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Хидротубация - какво представлява и кога се прави?

Хидротубация - какво представлява и кога се прави?

Хидротубация

За да не си помислите, че това е сред най-сложните медицински термини, които сте чували, то ще ви кажем, че може да го срещнете и под още по-сложното наименование хидросонография или дори сонохистерографията.

Това всъщност е не особено сложна медицинска процедура, при която през шийката на матката с помощта на катетър се вкарва стерилен физиологичен разтвор (понякога и с лекарствено съдържание) с цел проверка на тяхната проходимост.

Като важна част от диагностиката и лечението на безплодие, хидротубацията е доказан метод за проверка на това дали маточните тръби са запушени и съответно дали това е причина на безплодието при жените или трябва да се търси друг проблем. Много често освен да има чисто диагностична цел, хидротубация се използва и за отпушване на вече запушени тръби, стига запушването да не е прекалено сериозно.

Хидротубацията се извършва под контрол на рентген или ултразвук, които ще покажат дали вкарания физиологичен разтвор преминава свободно в тръбите и изтича в коремната кухина или напротив, тръбите са непроходими.

Хидротубацията винаги се извършва от специалист и на практика не води до възможни усложнения. В изключително редки случаи може да настъпи алергична реакция или инфекция. Повтаряме - в изключително редки случаи.

След като уточнихме какво представлява хидротубацията, да разгледаме и кога и защо се прави.

Цветна снимка

Основните случаи, в които жената се подлага на тази медицинска процедура, са или при подозрение за безплодие, което е възможно да е причинено от запушени маточни тръби, след повтарящи се спонтанни аборти (те често са причинени от непроходимите маточни тръби) или при подозрения за сраствания (например при ендометриоза, след оперативни намеси в малкия таз или възникнали възпаления). Хидротубация често се предприема и като част от асистираните репродуктивни процедури като ин витро и др.

Всяка жена, на която ѝ предстои хидротубация, би се запитала дали тази процедура е болезнена и дали крие рискове за здравето. Тук категоричният отговор е, че при този метод за проверка на проходимостта на маточните тръби единственото, което ще се усети, е лек дискомфорт или леки спазми като по време на манипулацията и малко след нея. - при някои жени усещанията са по-силни, при други - по-леки.

Наподобява усещането, което жените имат по време на менструалния цикъл, а заради вкарването на физиологичния разтвор е възможно да се появи и леко кръвотечение. Това е само възможно, но не и задължително. Всеки организъм реагира по различен начин.

Като времетраене хидротубацията спада към бързите медицински процедури, защото отнема не повече от 10-20 минути и не се налага оставане в болница. Обикновено специалистът, който е осъществил процедурата ще иска да сте под наблюдение за около половин до един час, след което ще ви отпрати да си ходите.

Най-подходящият период за провеждане на хидротубация е след края на менструацията и преди настъпването на овулацията.

В заключение ще ви напомним, че хидротубацията може да има и лечебен ефект и да успее да се справи с леки сраствания и е доста по-малко инвазивна процедура в сравнение с лапароскопията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest