Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Ендоскопия - какво представлява и кога се налага?

Ендоскопия - какво представлява и кога се налага?

EvgeniaEvgenia
Новак
2422
Ендоскопия - какво представлява и кога се налага?
Компактен комплект за спешна помощ - 18см
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Компактен комплект за спешна помощ - 18см
23.00 лв.

Ендоскопията е метод в медицината, разработен за наблюдаване на вътрешни кухини в човешкото тяло, произлизаща от две гръцки думи: endo (вътре) и skopein (да гледам или наблюдавам). 

С прости думи това означава „да наблюдаваш отвътре“. За тази процедура се използва специален инструмент, наречен ендоскоп, служещ за визуализиране на вътрешността на телесната кухина.

Ендоскопът е медицински инструмент, съставен от дълга, тънка и гъвкава тръба. В края на тръбата е прикрепена видеокамера. Ендоскопът заснема вътрешната обвивка на кухия орган, който се изследва. 

След това изображенията се проектират на екран. Много ендоскопи в днешно време произвеждат изображения с висока разделителна способност (HD), давайки на лекаря ясен и подробен образ на областта, която се изследва.

Ендоскопията е безопасна и важна медицинска процедура, която предоставя ценна информация за здравето на пациента. Използва се за диагностициране и лечение на голямо разнообразие от състояния, от язви и храносмилателни проблеми, до рак. Ендоскопията се използва и за оценка на здравето на храносмилателната система и откриване на всякакви аномалии, като полипи или тумори.

Процедурата е сравнително бърза и безболезнена. Пациентите обикновено могат да се приберат вкъщи, в рамките на няколко часа след нея. Някои ендоскопии може да изискват кратък престой в болницата, в зависимост от здравословното състояние на пациента и вида на извършваната процедура.

Кога се налага ендоскопия?

Най-общо казано, ендоскопията се използва за диагностициране и/или лечение на различни медицински състояния. Най-честите причини за подлагане на ендоскопия включват: 

Ендоскопия

- Подозирани или потвърдени стомашно-чревни нарушения или рак;

- Кървене в стомашно-чревния тракт;

- Болка в корема;

- Трудности при преглъщане;

- Проблеми с храненето;

- Необяснима загуба на тегло.

Най-общо казано, лекуващия лекар може да препоръча ендоскопия, ако подозира, че има налице едно от горните състояния. 

В допълнение, ендоскопът може да се използва и за лечение на определени състояния. Например, лекарят може да е в състояние да спре кървене, да инжектира лекарства, да „изреже“ тумори и да отстрани чужди тела с помощта на ендоскопа, като за целта през тръбата на ендоскопа се въвеждат малки инструменти.

В заключение може да се каже, че ендоскопията е ценен диагностичен и терапевтичен инструмент, който се използва за диагностициране и лечение на различни вътрешни заболявания. Ако са налице някои от горните симптоми, тогава е наложащо свързване с лекуващия лекар, за да се обсъди възможността за ендоскопия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest